Tiit Maran: kliima ei tohi jääda poliitiliste kempluste mängumaaks

Tiit Maran

Riigikogu liige, ökoloog SDE

Kuula artiklit, 5 minutit ja 59 sekundit
0:00 / 5:59

Mitte väga kaua aega tagasi oli kliimamuutus nähtus, millest rääkisid vaid erialateadlased ja keskkonnaasjatundjad. Nullindatel muutus see marginaalsena tundunud küsimus millekski, mille üle arutlesid inimesed kohvikutes ja jutunurkades ning see tungis otsapidi poliitikute töömaile. Nüüd, pea 20 aastat hiljem on küsimus, kuidas kliima soojenemist vähegi tagasi hoida ning samal ajal sellega kohaneda, muutunud valitsustele ja parlamentidele keskseks.

See on igati mõistetav, sest peame kiiresti kokku leppima, kuidas oma eluolu kujundada ümber selliseks, et elu maakeral ja Eestis ei muutuks ääretult keeruliseks, kui mitte päris võimatuks. Midagi pole teha – ees ootab nii suur muutus,
et ühel hetkel peab kasvukeskne maailm paratamatult aru saama, et vanaviisi edasi ei saa. Tõsi, see sõnum on raskesti seeditav paljudele väljakujunenud arusaamadega inimestele.
Kaks kümnendit tagasi lugesin üliõpilastele loengukursust looduskaitsebioloogiast. See oli sisult inimese ja keskkonna suhete aluste kursus, kus põimusid ökoloogia, keskkonnaökoloogia, majandus, antropoloogia, ajalugu, psühholoogia, poliitikateadus ja sotsioloogia. Puudutasin ka kliimat, tollal uudset teemat.

Kui riigikogu suures saalis esitati hiljutise kliimadebati ajal kindla suunitlusega seisukohti ja küsimusi, siis tekitas see minus kerge déjà vu-tunde. Ka toonased tudengid kahtlesid kliimasoojenemises, selle inimtekkelisuses, ja leidsid, et äkki on see illusioon või väljamõeldis.

Arutasime ja lõpuks leidsime, et see on võimalik ainult siis, kui meie teaduslikud põhitõed maailmast, termodünaamikast, ainete füüsikalis-keemilistest omadustest, biosfääri toimimisest lihtsalt ei tööta, kui elame mingis kummalises näilises maailmas, näiteks arvutisimulatsioonis. Kui see nii ei ole, siis on praeguste kliimamuutuste inimtekkelisuses väga raske kahelda.
Paratamatult tekkis toonastel tudengitel küsimus: teadus ju ikka aeg-ajalt eksib, äkki ta eksib ka nüüd? Jõudsime järeldusele, et teadus tõepoolest vahel eksib, kuid ta korrigeerib ennast alati.

Kui samale tulemusele jõuavad tuhanded ja kümned tuhanded uuringud – väga erinevate nurkade alt ja erinevalt rahastatud –, siis on olematu tõenäosus, et kõik need uuringud eksivad. Kui isegi jätaksime üheprotsendise võimaluse, et teadus tõesti eksib, kas siis oleksime nõus mängima vene ruletti revolvriga, mille 99 padrunipesas on tappev laeng ja ainult üks on tühi? Ilmselt mitte.
Eelmisel aastal avaldatud planetaarsete taluvuspiiride analüüsist selgus, et üheksast uuritud valdkonnast kuues on need piirid juba ületatud. Kurba loetellu kuuluvad kliimamuutus, uute inimtekkeliste ainete kuhjumine, elurikkuse kadu, aineringete (fosfor ja lämmastik) häired, magevee liigtarbimine ning maakasutuse massiivsed inimtekkelised muutused koos sellega kaasneva biosfääri sidususe vähenemisega.

Kahes valdkonnas läheneb olukord kiiresti kriitilisele ja vaid ühes on seis hea. Kliimamuutus on seega biosfääri ja praeguse tsivilisatsiooni toimimise vastuoludest tuleneva kobarkriisi üks väljund. Üldisele keskkonnakriisile reageerimata jätmine raputab ühiskonna toimimise põhialuseid igal pool maailmas, ka Eestis.

Minul ei ole sellises olukorras muud valikut kui lahendus, mille kese on eelkõige inimene ja inimesest lähtuvalt looduse piirides toimiv majandus. Samuti see, et inimesed mõistaksid nii info- kui ka väärtuspõhiselt, et tegutsemine on paratamatu.

Eraldi küsimus on, kuidas tegutseda. Kliimamuutustele reageerimisel on võtmesõnad nende mõjude leevendamine ja kohanemine. Kobarkriisi erinevaid aspekte tuleb käsitleda koos ja mitte keskenduda ainult ühele. Vastasel juhul võib juhtuda nii, et üht kriisi lahendades tekitame mujal märkimisväärset kahju. Tähtis on seegi arusaam, et pole võimalik muuta biosfääri toimimise aluseid, vaid kõigest seda, kuidas me ühiskondadena toimime.

Kahtlemata on hirmutav, et üleilmses plaanis pole regulaarsete ilmavaatluse algusest saadik varem olnud nii kuuma suve kui tänavu. Augustis ületas temperatuur Euroopas keskmise normi juba 1,56 kraadiga.

On äärmiselt küsitav, kas oleme suutelised täitma Pariisi kliimaleppe eesmärki hoida temperatuuri tõus 1,5 kraadi piires. Tegelikult muutub ka kahe kraadi piiridesse jäämine keerulisemaks. Sellega on võimalik hakkama saada vaid rahvusvaheliselt ühiselt pingutades, mis aga kuidagi ei tähenda, et Eestis ei peaks lokaalselt tegelema kasvuhoonegaaside heidete vähendamisega.

Lähtekoht olgu siin inimene ja tema mõtlemine – nendega mittearvestamine tekitab trotsi ega aita eesmärkide täitmisele kuidagi kaasa. Samas, mida kauem viivitame ja kempleme, seda raskem on halbu stsenaariume ära hoida.

Kui leevendamise osas on edu pant rahvusvaheline koostöö, siis kõik see, mis puudutab kohanemist Eestis, jääb suuresti meie enda teha. Äärmise tõsidusega tuleb tegeleda oma riigi ja ühiskonna ettevalmistamisega, et kliimamuutuste tulemitega hakkama saada.

Tegu on meie oma inimestega, meie kogukondadega, aga see puudutab otseselt ka riigikaitset ja julgeolekut, kui mõelda näiteks ees ootavatele kuumalainetele ja ootamatutele suuruputustele, mis on maailmas muutumas uueks normaalsuseks, või siis sotsiaalsete ja geopoliitiliste pingete kasvule. Sarnaselt riigikaitsega on ka keskkonnakriisi puhul tähtis ühtne identiteet ja ühise eesmärgi nimel tegutsemine.

Meie ees seisab ääretult suur väljakutse, võimalik, et üks suuremaid, mis kunagi on Eesti ühiskonna ees olnud. See kõik on kallis, läheb palju maksma ja paratamatult tuleb paljut harjumuspärast muuta. Minu suur soov on, et see ei jääks poliitiliste kempluste mängumaaks, vaid et kliimamuutustega tegeleksid kõik erakonnad sisuliselt ja süvitsi, kaasates kogu ühiskonda.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
3 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Aritmeetik
11 tundi tagasi

Eesti elanikkond moodustab maailma rahvastikust hetkel 0,0168 % ning meie osakaal väheneb tulevikus veelgi. On täiesti tähtsusetu, mida Eesti ja selle rahvas teeb.

Roheline utoopia
1 päev tagasi

Kohalike rohehüsteerikute arvates saab ja peab Eesti päästma maailma kliimakatastroofist, kuigi rohkem kui 3/4 maailmast ei lähe sellega kaasa. Suurushullustus või ideoloogiline plaan, koopia sotsialismi ehitamisest ja kommunismi võidust vene bolševike juhtimisel.

Vahi aga
3 päeva tagasi

Kas on vaja kultiveerida “konsensusliku teaduse” propageeriva isiku heietusi. Tõsiteadusliku kliimateadlaste tööde järgi väljume hetkel nn “jääajast” ehk oleme normaalse soojenemise protsessi tunnistajateks. Kliimamuutustega tuleb kohaneda, aga mitte võidelda (loe päikesega jms). Inimlik lollus on äärmiselt hukatuslik (inim)ühiskonnale.