Eesti ajakirjandusettevõtted: oleme šokeeritud riigi otsusest tõsta käibemaksu ajakirjanduse tellimustele

Lääne Elu

info@le.ee

Ajalehed. Foto: Malle-Liisa Raigla
Ajalehed. Foto: Malle-Liisa Raigla

Eesti Meediaettevõtete Liiduni on jõudnud kuuldused, et valitsuskoalitsioon otsustas neljapäeva pärastlõunal tõsta ajakirjanduse tellimustele kehtivat käibemaksumäära 4% võrra – seda ühegi analüüsita, kirjastajaid kaasamata.

Liidu tegevjuhi Merle Viirmaa sõnutsi on üleriigilistele ja kohalikele lehtedele maksutõus šokk, sest tellimustele kehtiva käibemaksumäära tõus tuleb lisaks üldisele käibemaksutõusule, mis meediaettevõtete reklaamimüügile nagunii rakenduks.

“Olime juba mitu nädalat kuulnud kuulujutte, et lisaks koalitsioonilepingus ja valitsuse tööplaanis kokkulepitud maksutõusudele sepitses koalitsioon salaja lisaks veel ka ajakirjanduse tellimustele käibemaksutõusu, aga kuna valitsus omaalgatuslikult meid ei kaasanud ning plaani näidati hoopis opositsiooni soovina, siis nüüd on selginud, et see oli siiski kogu aeg valitsuse plaan – süvendada ebavõrdset konkurentsi digihiidudega ning viia Eesti ajakirjanduse kirjastamiseks Euroopa kõige kallimate riikide sekka – sellesse gruppi me edaspidi oma 9% käibemaksumääraga paigutume,” ütles Viirmaa.

Eesti Meediaettevõtete Liidu liikmete kollektiivne äritulem 2021. aastal oli miinuses ning liidu tegevjuhi sõnul saab maksutõus tulla ainult kärbete arvelt.

“Kes saavad, kärbivad investeeringuid; kes ei saa, kärbivad töökohti. Kindlasti satub märkimisväärne hulk 850 ajakirjaniku töökohast Eestis löögi alla, sest viimase aasta jooksul on ajakirjanduse tegevuskeskkond oluliselt halvenenud – üle kahe korra on sõja ajal tõusnud paberi hind ja muud kulud, kiirenenud on reklaamiraha väljavool Eesti meediaturult. Eesti on ainus riik Euroopas, kus käibemaks ajakirjandusele tõuseb. Kui COVIDi ja Venemaa agressiooni tuules tehti suuri sõnu vaba ajakirjanduse olulisusest, venekeelse ajakirjandusega tegelemise olulisusest ja avaliku ruumi täiustamise vajadusest, siis need sõnad ei maksa valitsuse tegude valguses mitte midagi. Kõige enam kummastab professionaalse ja avatud dialoogi puudus ning ausalt öeldes, ebapädevad argumendid. Osade valitsuspoliitikute väited, et neil polnud alternatiive, on vääraks osutunud, käibemaksudirektiiv võimaldas just ajakirjandusele veel erinevaid lahendeid, mis riigi tulusid ei oleks muutnud. Väärväited, salatsemine ja dialoogi puudus süvendavad ajakirjandusettevõtete pettumust valitsuses,” lõpetas Viirmaa.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
19 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
seikspiir
3 kuud tagasi

Pole see ajakirjandus mingi erand, kõik on maksutõusudest šokeeritud.

peter
3 kuud tagasi

Ei pea virisema, ajakirjandus ise on loonud seda punast impeeriumit ja kõike seda, mis kokkuvõttes on eesti hävitamine. Koguni punastel politoloogidel on vesi ahjus.

Nimi (vabatahtlik)
3 kuud tagasi
Reply to  peter

Ajakirjandus suunab rumalat inimest!

seikspiir
3 kuud tagasi

Kas tark inimene käib ise kohapeal kõigi sündmustega tutvumas?

Kirjanik liidu seinal
3 kuud tagasi

Meediaettevõtted said ju riigilt veel otsest rahalist toetust. Selle raha eest räägiti seda mida vaja oli. Nüüd oleme nagu Venemaa või kunagine Saksamaa kus tehakse riigipropagandat riigi tellimusel. Ei ole normaalne see olukord.

käbi
3 kuud tagasi

Meil pidavat ju võrdne kohtlemine olema, miks siis osad ärid palju soodsamalt maksustatud on? Kvaliteetset erapooletut ajakirjandust meil ju ei ole ammu. Suunamudijate-sisuloojate unenägusid ei pea riiklikult soosima.
Toit peaks väiksema käibemaksuga olema, see on eluks hädavajalik.

Lääne Elu
3 kuud tagasi

Asjalikku ajakirjandust on kahjuks Eestis vähe, enamus valitseva kliki kontrolli all. Ja miks peab meediast iga päev lugema seda kuidas üks mudisuunaja kaalusat alla võtab.

Abc
3 kuud tagasi

Käibemaks ju 20% Eestis,mis vingumine???

Tyhi kyla
3 kuud tagasi

See on hädavajalik. Nii väike riik ei vaja nii palju meediat ja ajakirjandust.

särk ihule
3 kuud tagasi

Nutt käib ju selle ümber, et enda kasum väheneb. Tellitakse vähem ajakirjandust kõrgemate maksudega ja kellele sa müüd enam. Mis sellest ostjast, ikka enda rahakott jääb õhemaks.

2. kodanik
3 kuud tagasi

Siinkohal oleks paslik meelde tuletada, et need samad ajakirjandusettevõtted on oma pika ja toimeka tegutsemisega selle koalitsiooni valmis meisterdanud. Ma ootaks ikka nüüd rõõmsaid hõikeid, mitte sellist hala….

Jaan K
3 kuud tagasi
Reply to  2. kodanik

Samal arvamusel.

Nimi (kohustuslik)
3 kuud tagasi
Reply to  2. kodanik

Mis nüüd nutavad? Ehk mõni neist saab päriselt aru, kelle kasuks siiani kiljutud on. Jääb vast kogu seda vahtu vähemaks ja pinnale jääb mõni asjalik?

Kurb
3 kuud tagasi
Reply to  2. kodanik

Täpselt minu mõte! Juba Delfist lugedes imestasin, oli vist selline juhtkiri seal. Kui neli aastat on täiesti varjamatult kriitikavabalt liberaalidele valimisreklaami tehtud ning konservatiive ainult materdatud (pealkirjas antakse juba toon ette), võiks nüüd siis oma tulemusele ausalt silma vaadata, kui reffide kägistavad käed ka nendeni jõudsid – kõikide teisteni juba on jõudnud. Seni kõlbas mõnitada küll Nursipalu rahvast, küll süstist keeldujaid, küll igasuguseid muid mõtlejaid ja kahtlejaid. Reformierakonna osalusel valitsuste eesmärk on vist Eesti inimestest igasugune õnnemolekul lõplikult eraldada, aga ikka omal nahal tuleb see ära kannatada (ajakirjanikel), enne ju ei usu. Seni oli nii tore vastuvoolu ujujaid mõnitada, eksole!… Loe rohkem »

Nimi (vabatahtlik)
3 kuud tagasi
Reply to  Kurb

Õigused eeldavad ka vastutuse võtmist! Ja EKREt konservatiivideks nimetada on pisut ennatlik!

Mõtlev inimene
3 kuud tagasi

Praegune koalitsioon tahaks parema meelega üldse ajakirjanduse vist ära kaotada kuniks riigi oma pande ohjasse saada.