Lääneranna väikekoolide pered korraldavad täna meeleavalduse

BNS

Virtsu kooli lapsed pärast ühiskonnaõpetuse tundi, kus käsitleti kohalike omavalitsuste ülesandeid ja tööd. Foto: Henrik Raave
Virtsu kooli lapsed pärast ühiskonnaõpetuse tundi, kus käsitleti kohalike omavalitsuste ülesandeid ja tööd. Foto: Henrik Raave

Lääneranna väikekoolide õpilased ja lapsevanemad korraldavad täna  Lääneranna vallamaja ees tund enne volikogu istungi algust meeleavalduse, et koolid säiliksid senisel kujul.

Lääneranna vallavolikogu esimees Armand Reinmaa on vallavolikogule esitanud koolivõrgu kärpimise eelnõu, mille kohaselt on plaan osade koolide uksed täielikult sulgeda ning teistes kaotada õpe alates 5. klassist. Antud eelnõu koostamisel ei ole kaasatud kogukondi, arvesse võetud nende ettepanekuid, kuid seni ei ole vallavalitsus oma seisukohta siiski veel kujundanud. Õpilased ja nende vanemad ei toeta ettepanekut, milles nähakse negatiivset mõju nii laste haridusteele kui laiemalt kogu kogukonna elule ja arengule.

Lääneranna volikogu plaan on lõpetada Varbla ja Koonga kooli koolitustegevus 5.-9. klassis ning Kõmsi lasteaed-algkooli tegevus 5. ja 6. klassis. Sulgeda kavatsetakse Lõpe põhikool, Metsküla algkool ja Virtsu kool.

Lääneranna väikekoolide õpilaste sõnul on koolide säilimine väga oluline, sest annab lastele ja noortele võimaluse jätkata õpinguid kodukoolis, saavutades seejuures väga häid tulemusi nagu on näidanud olümpiaadide ning üleriigiliste pingeridade tulemused. Lisaks kaotaks koolivõrgu muutmine koolide unikaalsuse, mis mõjutaks negatiivselt koolide ja kogukonna mainet, tulevikuväljavaateid. Juhul, kui nimetatud ettepanek volikogus heakskiidu saab, peab sadakond last alates sügisest võtma igapäevaselt ette pika tee Lihulasse või mõnesse veelgi kaugemal asuvasse kooli. See aga tõstab kindlasti laste ja perede stressitaset ning avaldab mõju nii piirkonna praeguste kui potentsiaalsete elanike elukohavalikule kui õpilaste haridustulemustele.

„Virtsu kogukond on juba varem esitanud vallavolikogule erinevaid päringuid ja ettepanekuid, mis võimaldaks edukalt jätkata üheksaklassilise kooli pidamist Virtsus, kuid Lääneranna vallavalitsus ei ole neile midagi vastanud,” ütles Virtsu kooli lastevanemate nimel Triin Raave.

Lääneranna valla väikekoolide õpilaste pered korraldavad meeleavalduse reedel Lääneranna vallamaja ees. Meeleavaldusel nõutakse, et koolid säilitaksid oma struktuuri, unikaalsuse ja võimaluse pakkuda piirkonna lastele kõrgel tasemel kodukoha lähedast haridust.

Kooli õpilased saavad meeleavalduseks vajalikud teadmised ja oskused ühiskonna- ja kunstiõpetuse tundides. Õpetajad üheskoos vabatahtlike lapsevanematega tutvustavad ühiskonna avatud ja ladusa kommunikatsiooni põhimõtteid ning selgitavad meeleavalduse kui demokraatia ühe mõjukaima tööriista olemust.

„Meie kooli tabanud keeruline aeg annab paradoksaalsel moel võimaluse õpetada lastele demokraatia põhialuseid ning julgustada enda eest seisma. Selle ettepaneku tegid meile tegusad lapsevanemad ja kogukond,” sõnas Virtsu kooli direktori kt Aire Arge.

Ettevalmistused meeleavalduseks algasid pärast kevadist koolivaheaega, kui ühiskonna- ja kunstiõpetuse tundides hakati õpilaste ja lastevanemate soovile vastu tulles koostama loosungeid ja valmistama plakateid. Õpilastele selgitatakse atraktiivsete ja mõjusate tekstide ning kujunduse loomise põhimõtteid. Samuti jagatakse lastele selgitusi ja õpetust inimese ning kogukonna aktiivsest rollist igapäevaelu ja poliitika kujundamisel. Tutvustatakse oma arvamuse ja õiguste eest seismise olulisust ning kogukonna võimalusi oma seisukohtade väljendamisel. Samuti tuuakse kindlasti välja kohalikku omavalitsusse rahva esindajateks valitud inimeste õigused, kuid ka neile vastavad kohustused ja vastutuse oma valijate ning kogukondade ees.

8 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Mängija.
2 kuud tagasi

Ei maksa unustada et otsuse teeb eelkõige valla volikogu, nii et vaadake inimesed kelle te sinna valisite.

Napak
2 kuud tagasi

Edu!!!

Miks mulle meenub
2 kuud tagasi

et rehvide valitsemise ajal ei ole siiani Eestis eestikeelseid koole ja ja nüüd siis tuleb hakata kinni panema eestikeelseid koole selles eesti osas kus eestlaste protsent on eriti suur. Eesti kool on Kaja kägistavates kindlates kätes. Rehvi valijad unustasid vist ära, et need lapsed vist ei pane neid Roosimannuse vanadekodusse.

Nimi
2 kuud tagasi

Volikogu õpetab lastele demokraatiat: kuni pole vanust hääletada, lõuad pidada ja (lasta vanematel maksuraha) edasi teenida! Või tõesti arvate, et maksude maksmise eest midagi vastu peate saama?
Haige see Eesti elu!

NL-st
2 kuud tagasi

Kõmsi las jääb tõmbekeskuseks, ja teised koolid sinna kokku käima.

Napak
2 kuud tagasi
Reply to  NL-st

Vihterpalust tädi Maali talu ei tahtnud veel pakkuda?

NL-st
2 kuud tagasi
Reply to  Napak

Tahtsingi.Vanasti just nii õpiti.Näiteks.Jäneda lähedale tallu läks Vaivarast noor õpetajanna…Kahjuks vabadussõja ajal lasid kodukandist pärit ja taganevad eestlastest! punased ta maha,sest põlgasid õpetaja isa,ja õpetajanna Kesler andis mõista,et pole nende poolel.Mälestussammas püstitati…

HandsomeAsHell
2 kuud tagasi

Sama hästi võinuks jätkata Vatla kool, vähemalt 6 klassi tasemel.
Selle asemel suruti jõuga kinni ja polnud kellegi asi, et lapsi veeti pärast seda üle 30km, PAZ tüüpi bussiga, kuhu soodsa küljetuulega isegi lumi sisse tungis, tänapäevasest temperatuurist ja mugavusest rääkimata.
Asi see nüüd tänapäevase moodsa bussiga lapsi Kõmsilt-Virtsust oleks Lihulasse vedada.
Kõmsi asemel jäägu parem Metsküla püsima, kui tõesti iga sent arvel.

Puhtalt minu arvamus.