Jaanus Karilaid: Reformierakonna maksuplaan näitab Läänemaa inimestele trääsa

riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Jaanus Karilaid. Foto: Malle-Liisa Raigla
riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Jaanus Karilaid. Foto: Malle-Liisa Raigla

Rõõm näha, et valimiskampaania stardipakul on Reformierakond naasnud ausalt oma juurte juurde – igaüks, kel rahakott õhem kui väikesel kildkonnal jõukatel, vaadaku ise, kuidas hakkama saab.

Oravapartei plaan kaotada astmeline tulumaks tähendab paraku just seda. Riigis, kus inflatsioon ületab 22 protsenti, ei tähenda Reformierakonna kavandatav nn maksuküüru kaotamine ehk astmelise tulumaksu hävitamine „keskklassi kaitsmist”, nagu oravad ise on välja hõiganud, vaid kahjuks ainult ebavõrdsuse süvendamist ühiskonnas.

Reformierakonnalt tuleb nõrgemate heaks raha alati küünte ja hammastega välja kangutada. Just nemad pidurdasid eelmises valitsuses järjekindlalt peretoetuste tõstmist ja seisavad nüüd vastu erakorralisele pensionitõusule mahus, mis Eesti inimesi ka päriselt aitaks. Oma valimisplatvormis tahavad oravad küüned sisse lüüa tulumaksusüsteemile, et teha sellest hästi sihitud toetusmeetme ühiskonna kõige jõukamale kihile. Kõrgenenud energiahindade juures tahavad mõisad ja basseinid kütmist, võib plaani sisu kujundlikult kokku võtta.

Astmelise tulumaksu kaotamisest võidaksid kahjuks ainult inimesed, kelle palganumber ületab 2100 eurot. Võidu suurus oleks 140 eurot kuus ja 1680 eurot aastas. Kui palju neid inimesi Eestis üldse on? Kahe kolmandiku eestlaste sissetulek paraku ühes kuus keskmist palka ei ületa. Läänemaal oli tänavu teises kvartalis mediaansissetulek 1200 eurot, Saare- ja Hiiumaal veel tagasihoidlikum. Reformierakonna käik oli samas aimatav – nende valija elab Tallinna ja Tartu kuldses ringis ning väikelinnade ja maapiirkondade käekäik neile korda ei lähe.

On ka täiesti ennekuulmatu, et valitsuserakond, kes väsimatult pasundab riigi rahanduse korrashoiust, ilmub järsku välja ideega, mis läheb aastas maksma 340 miljonit eurot! Katteallikat loomulikult ei avaldata, see oleks liiga keeruline rehkendus. Kuid paratamatult tekib küsimus: kas seda raha ei ole tõesti kuhugi mujale panna? Eestis ei ole tarvis lõhet suure ja kasina sissetulekuga inimeste vahel veel rohkem süvendada. See on meil niigi suur. Suhtelises vaesuses virelevad meil nii pensionärid kui ka üksikvanemad. Meie praegune ravikindlustussüsteem jätab u 100 000 inimest arstiabita.

Parem kulutame sadu miljoneid seal, kus lisaraha on hädasti tarvis, ning ehitame üles riigi, mis päriselt ka hoolib. Maksame pensionäridele vähemalt 1000 eurot kuus, et keegi ei peaks eluõhtul peost suhu elama. Teeme ümber tervishoiu rahastuse, et arstiabile oleks võrdne juurdepääs igal meie inimesel sõltumata nende sissetulekust. Parandame sotsiaalteenuseid nii, et ükski hädaline ei kukuks süsteemi aukudest läbi. Julgeolekuteemade lembesele Reformierakonnale tasub veel meelde tuletada, et ka vaesus on julgeolekurisk.

Keskerakond on nõus, et riigi üks alustala on tugev keskklass. Keskklassi, seda kandvat kihti, saab aga kasvatada ainult vaesuse likvideerimise teel, mille juures on üks oluline tööriist just astmeline tulumaks. Meie eesmärk on tõsta viletsamal järjel inimesi üles ja muuta riik seeläbi tugevamaks, mitte upitada jõukaid veel kõrgemale. Seisame seega astmelise süsteemi eest kindlalt, ehkki näeme vajadust astmeid üle vaadata ja ajakohastada.

Tulumaksuvaba miinimumi tõstmist toetab ka Keskerakond. Meie nägemuses aga peaksid ühiskonda suurema panuse andma need, kellele on selles ühiskonnas ka rohkem antud – suurema sissetulekuga inimesed. See ei ole kellelegi liiga tegemine, vaid solidaarsus ja suuremeelsus nõrgemate vastu on väärika Euroopa rahva elementaarne tunnus. Hoolivas riigis ei jäeta kedagi ainult saatuse meelevalda.

Et hoolimine võimalik oleks, tuleb maksusüsteem kindlasti üle vaadata, aga meie plaan on seda teha arukalt ja läbimõeldult. Oma täpse maksureformi kavaga tuleme välja lähiajal.

33 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Trääsa
2 kuud tagasi

näitas eesti rahvale keskerakond eesotsas oma tantsulembese juhi Jüriga. Panid nimelt toime riigipöörde.

Neiu x.
2 kuud tagasi

Nojah läänemaa esinumber Keskides peab kaa midagi jälle kõnelema!

Hellat
2 kuud tagasi
Reply to  Neiu x.

Mõistus tule koju.

Uskmatu-Toomas
2 kuud tagasi

Kõnekäänd-kui reedab üks kord siis reedab ka teinekord ! Kuigi ettepanekud on normaalsed aga miks peaksime nüüd Teid uskuma ? Ühe korra lasksite valitsuse põhja kuna polnud riigimehelikku julgust rahva aramust küsida?

Rahvas
2 kuud tagasi
Reply to  Uskmatu-Toomas

Rahvas ei unusta seda niipea!

Hellat
2 kuud tagasi
Reply to  Uskmatu-Toomas

Aga miks me teid uskuma peame!? Uskumatu!

Seikspiir
2 kuud tagasi

Tõsi on, et enamikes arenenud riikides kehtib astmeline tulumaks. Rikaste huve esindav reformierakond võitleb arusaadavatel põhjustel selle vastu.
Kas nüüd seepärast just Keskerakonda valima peaks, kuid kindlasti mitte refe või tagurlikku EKRE-t.

EI saa aru
2 kuud tagasi

Jumal olgu tänatud, et see astmeline tulumaks ei tule teemaks lähiajal! Milles küll keskmisest enam teenivad süüdi on? Et liiga palju teevad tööd?

Kilekott
2 kuud tagasi
Reply to  EI saa aru

130 000 riigiametnikku ei tee ”liiga palju tööd”, ikka vastupidi. Reedel neid peale 12 enam töölt ei leia….

Ei saa aru
2 kuud tagasi
Reply to  Kilekott

Riigiametnikku!? Kas ainult riigiametnikud teenivad mitu korda üle keskmise või? Ah? Valimistel hääleta krt selle poolt, kes ei laseks sellistel asjadel juhtuda!!!!!!! Ma näen 16 tundi päevas vaeva, et kuni tervist ja võimalust on saaks oma perele pakkuda parimat ka tulevikuks ja selleeest tahetakse mind karistada, et ai ai kõik peavad kommunismis ikka võrdselt teenima. See on õiglane või???? On sinumeelest õige, et joome kõik poe taga koos ja teeme juhutöid??? Nii või???? Sina rsk tuled mulle kirjutama riigiametnikest!!!!! Ptüi!!!!

Seikspiir
2 kuud tagasi
Reply to  Ei saa aru

Ega’s palk töö hulgast sõltu. Kaevur teenib kuus heal juhul 2000 €, ortodont 11 207 € (Äripäeva andmed), tippjuhtidest üldse rääkimata. Kas hambaarst teeb kaevurist 5 korda rohkem tööd? Ei tee ju!

Kaua veel?
2 kuud tagasi

No seda meest ikka jätkub ja jätkub, Kaua veel? Mida kõike nad Kekrena ära teeksid? Kindlasti juhiks eesti õitsele.

Ei taha libereid
2 kuud tagasi

Ei räägi sa enam musta valgeks, väike aferist! keski usaldus on läind. Ega rehvid jõua ka kaua enam petta, tõde tuleb päevavalgele 🙂
Eesti valib EKRE, Eesti valib vabaduse!

Endel, 85
2 kuud tagasi

Jah, varastest ja petistest on kõrini!
Tahaks veel vaba riiki ka näha.

AVS
2 kuud tagasi
Reply to  Endel, 85

Miks sa oma juttu ühe kommentaari alla ei pane, kõik saavad ju aru, et üks ja sama inimene kirjutab :))

....
2 kuud tagasi
Reply to  AVS

Pakun, et enamusel on muudki teha, kui veebis menti mängida. Ponjol?

AVS
2 kuud tagasi
Reply to  ....

Kui sa sellise rõveda slaavi blatnoitekstiga tahad esineda, siis õige sõna oleks muidu “ponjal”. Aga see on üldiselt siiski normaalsete inimeste väljaanne, mitte “Rummu vangla teataja.”

Jegoor
2 kuud tagasi

Supsutame

Hirmu
2 kuud tagasi

-külvamine on Refide ainus oskus. Juhtusin eile vaatama ühte saadet, kus kaudselt anti mõista, et EKRE võimule saamine Eesti jaoks katastroof. Kahjuks on reformierakond minetanud oma parempoolsuse ja külvavab viha ja vaenu Eesti ühiskonnas. Mind hämmastas viimane sõnavõtt Hr. Ansipi poolt, kus ta otse välja ütles, et EKRE on saatanast ja sellist viga enam lubada ei saa. Kahjuks surutakse eestlast maha,hirmu ja massipsühoosiga (ka. meedia). Päevast päeva kuuleme meediast, kuidas mõni ettevõte paneb uksed kinni ja inimesed jäävad töötuks. Aga pole midagi, meid juhib Reformi erakond Kaja kindlates kätes kuristiku suunas. Muidugi kui keegi soovib olukorda parandada on ta Venemaa… Loe rohkem »

Jüri
2 kuud tagasi
Reply to  Hirmu

Kujutage ette, et ka mujal maailmas lähevad firmad pankrotti ja ja ettevõtteid pannakse kinni! Ja mitte mõni, vaid tuhanded!

Peep
2 kuud tagasi
Reply to  Hirmu

EKRA ongi viga, kasutavad ära ca 20% inimesi eestis et neid hirmutada eestluse ja eesti kadumisega, täielik Goebbelse probaganda riiki raha eest!

Kliima soojenemise eitamine.
Reform juhib maailma majandust ja sellest tulenevalt on inflatsioon 25%.
e-valimine on võltsimine
Venestamine 😀
Kaitsevõime tõstmine

Kuidagi nii meenutab Hitleri poliitika ajamist sajandi alguses

kekre
2 kuud tagasi

Oh karilaid, karilaid. Teie muidugi keskerakonnaga virutaksite ise vähem? Kuidas nende piparkookidega ikka oli? Ilmselt varsti saame teada.

Hellat
2 kuud tagasi
Reply to  kekre

Aga kuidas teiega lood on? Puhas nigu prillikivi, vä?