Statistikaameti andmetel langesid tarbijahinnad oktoobris võrreldes septembriga 1,1%. Aastataguse ajaga võrreldes aeglustus hinnakasv 22,5%-ni. Hinnatõusu pidurdumise põhjus oli eelkõige energiahindade odavnemine – need alanesid oktoobris kuuga rohkem kui kümnendiku võrra.
Energiahinnad odavnesid muuhulgas seetõttu, et jõustusid valitsuse meetmed energiahindade osaliseks kompenseerimiseks. Energiahindade odavnemisega head uudised tarbijate jaoks siiski piirdusid, sest toiduainete ja tööstuskaupade kallinemine jätkus kiires tempos. Puu- ja köögiviljade hinnad tavaliselt sügisel odavnevad hooajalistel põhjustel, kuid tänavu oktoobris leidis aset kiire hinnatõus. Selle põhjuseks võivad olla põllumajanduse jaoks ebasoodsad ilmaolud ning kallis energia. Majutusteenuste, puhkusereiside ja üürihinnad odavnesid tavapärases hooajalises rütmis.
Eesti Panga prognoosi kohaselt ulatub tarbijahindade kasv sel aastal 19,1%-ni, kuid järgmisel aastal ootame hinnakasvu aeglustumist 7% lähedale.
Sulev Pert, Eesti Panga ökonomist
Selle valitsusega sõidame viimased 30 aastat allamäge, pole inimeste ostuvõime tõusnud ega elukallidus vähenenud 🙁
Nüüd ootame päris valitsust, valima!
Statistikaamet ajab pada, nad ei tea kohe midagi,võib-olla mõni hind ka langes, siis seetõttu, et ostmine on pidurdunud.
Kui liigkasuvõtmist keelaks inimeste südametunnistus või siis äärmuslikel juhtudel valitsus, poleks ka sellist absurdi, nagu (oodatav) inflatsioon olemas.