Kaja Kallas soovitas inimestel sõlmida fikseeritud hinnaga elektrilepingud

Kaja Kallas. Foto: Arvo Tarmula

Täna tegi peaminister Kaja Kallas riigikogu ees energiahindadega seotud poliitilise avalduse, kus soovitas pikaajalise meetmena sõlmida inimestel fikseeritud hinnaga elektrileping.

Kallase sõnul on valitsus suhtlemas energiafirmadega luues neile paremaid tingimusi, et need sõlmiksid tarbijatega praegusest madalama hinnaga fikseeritud lepinguid. Fikseeritud hinnaga lepingute sõlmimine on Kallase hinnangul üks pikaajalistest meetmetest, mis säästab tarbijaid energiašokist. Lisaks sellele tuleb Eestil rajada tuuleparke ja ehitada välja kolmas ühendus Soomega.

Kallase hinnangul peabki börsipaketiga arvestama, et hinnad võivad olla väga madalad, kuid ka väga kõrged. Seni on peaministri Eestis olnud Euroopaga võrreldes 40% odavamad hinnad. „Odavad hinnad on meid uinutanud,” ütles Kallas.

Energia säästmiseks on valitsus välja töötamas meetmeid, millega saab nii eramaju kui ka korterelamuid remontida energiasäästlikumaks. „Kõige odavam elekter on säästetud elekter,” ütles Kallas.

Poliitilist avaldust alustas peaminister selgitustega, mis on Eesti viinud nii suure hinnatõusuni. Tema sõnul on peamiseks põhjuseks see, et ei ole piisavalt võimsusi odava roheenergia tootmiseks. Kallase sõnul seab piiranguid looduskaitse, kuid tuulikud saavad ka looduskaitse alal olla. Samuti on probleemiks see, et inimesed ei soovi tuulikuid oma kodukoha juurde.

Seniste leevendustena loetles Kallas ette, et on ära jätnud eelmise valituse plaanitud aktsiisitõusud, alandanud nii elektri kui ka gaasi võrgutasusid ja teinud sihitud meetme, mis katab alla mediaanpalga saajatele 80% hinnatõusust. „Eesti toetusprogramm on Euroopa mahukamaid ja pikaajalisemaid,” ütles Kallas.

Sihitud meetmega lisatöö tekkimist nii taotlejatele kui ka menetlejatele põhjendas Kallas sellega, et taotlusi tuleb riigile ikka esitada – enam makstud tulumaksu tagastamiseks, lastetoetuste saamiseks, ettevõtted pidid palgatoetuse saamiseks esitama avalduse jne. „Oleme soovinud et leevendusmeede aitaks paljusid inimesi. Anname aega tööle hakata. Kui selgub, et sellest pole piisavalt abi, oleme valmis reageerima kiiresti, nagu oleme teinud seni,” ütles Kallas.

Kallas tunnistas, et koalitsioonis on arusaam, et senistest meedetest ei piisa ja seetõttu töötavad nad edasi. Täna arutab valitsus börsihinnale ülempiiri kehtestamist ja ettevõtetele võrgutasu nulli viimist.

23 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
enn
3 kuud tagasi

mul kajale kah soovitus: mine seenele!

uskmatu Toomas
3 kuud tagasi

Ei ole meil juhti,ei ole vastutajat ! Kas keegi kujutaks ette,et peaminister Vähi ajal oleksid käinud kaks elektriga seotud riigifirmat omavahel kohut ?

Vali alati Reformierakond!
3 kuud tagasi

Teised on süüdi: eelmine paha valitsus tahtis tõsta hindu….rumalad inimesed on tuuleparkide vastu… süüdi on meil seni olnud odav elekter jne

Just
3 kuud tagasi

:))))))) täpselt nii. Ta oma valijatele võib ju ajada sellist jama, need valivad ta ikka tagasi . Süüdista kurja Marti ja hirmuta ekrega ja kindel häälte arv garanteeritud!

Mati Une
3 kuud tagasi
Reply to  Just

Reformierakonna praegune juht ei ole ju ühestki otsast vastutav, et ta isa koos oma sõpradega kes 20a võimul olnud, pole Eesti ainsat stabiilset elektritootmise võimalust sulgedes suutnud ette näha seesuguseid probleeme, mis igas riigis on fossiilsetelt kütustelt üle minnes olnud. Sellel ei ole mingit pistmist võimega asju ette planeerida, (millelaadne võime on Kajal muide ülikõrgelt arenenud koos empaatiaga), ega ka Reformierakonnaga, mis on teadupärast Eesti kõige parem partei, sest teised on nii halvad et neil pole kümmet milligi.

Aitäh!
3 kuud tagasi

Kaja ”tarkus” või jultumus või lollus: säästke elektrit, see on teile kõige odavam elekter!

Arvos
3 kuud tagasi

Selle naisterahva tekst võtab vaid ohkama. Midagi arukat sealt prognoosi kohaselt tulemas pole.

Ei tea jh
3 kuud tagasi
Reply to  Arvos

Just täpselt! Ma väga loodan, et see naisterahvas ühendab, tähendab, tema imelikud väljaütlemised ühendavad taas eestlased. Tahaks tõesti, et üks kena päev löövad sõbralikult käed kokku, nii refi-, kui ka ekre valijad ja ütlevad üksmeelselt välja tõe, et me vajame esindama meid eestlasi inimesi, kes tõepoolest hoolivad oma maa suveräänsusest ja selle inimestest ja kes samas ka head koostööd ka teiste riikidega arendab. Noh see selline mõte lihtsalt. Seda ei saa olema niikuinii rahuajal.

Lääne-nigula
3 kuud tagasi

Kui vesi ahjus siis küttekulud nullis. Polegi probleemi!

Mati Une
3 kuud tagasi

Soovitan, samasuguse tagantjärgi tarkusega, Siimul, üheksa kuud enne Kaja sündi, hoolikalt preservatiive kasutada.

Unekale
3 kuud tagasi
Reply to  Mati Une

Võibolla ehk veelgi varem, enne siimu üheksa kuud? Või isegi veel varem, ei tea

Mati Une
3 kuud tagasi
Reply to  Unekale

Tagantjärgi asjade tegemine on tihtilugu võimatu, aga tulevikku vaatavalt on võimalus broneerida aeg parimasse loomakliinikusse, et antud sugupuu valitsemise jätkamine, vähemalt tulevaste põlvkondade üle, välistada.
Lõplikud lahendused ei ole alati kõige ilusamad, aga tihtilugu on nad siiski üsna lõplikud.

Nimi (kohustuslik)
3 kuud tagasi

Börsipakett tuleb lõpuks ikka odavam!

K.s
3 kuud tagasi

Praegu alexela pakub 17 senti kW/h, mis kuu lõikes üsna börsihind… Eks kajakallas ole mures, mis saab riigi eelarvest kui kevadel börsihind langeb…

Mnjah
3 kuud tagasi

Peaminister oli nii rumal, et ei saanud aru Seederi küsimusest ja selle sisust. Ebapädevus ning “juhtmete” ja nõunike olematu kvaliteet näitab, et valitsuse juht ise ka ei ole nüüd kõige teravam pliiats. Küsimus oli börsivälise fikseeritud hinnaga elektrienergia müügis nn hädasolevatele tarbijatele, mida EL regulatsioonid lubavad ning antud skeemi kasutavad mitmed liikmesriigid. Teiseks saavad tuuleenergia tootjad ca 53 eurot MW taastuvenergia toetust, mida maksavad ainult elektritarbijad elektriarvel taastuvenergia tasu realt (aastas ca 120 miljonit eurot+lisanduv võrgutasu ja selle kasv elektrivõrgu tugevdamiseks nende tuule/päikeseparkide tarbeks). Kui see ära võtta, on tegemist konkurentsivõimetu energiatootmisega, mille võimalikkus tuleneb CO2 kvoodi kohustuslikkusest fossilsetele energiakandjatele,… Loe rohkem »

uskmatu Toomas
3 kuud tagasi

Kui löön oma andmed elektrihinna võrdlusportaali siis minu börsihind kuu lõikes tuleb ca 3€ odavam kui pakettide hind ?
Kas Kaja vassib ?

Nojah aga
3 kuud tagasi
Reply to  uskmatu Toomas

Ei vassi, lihtsalt peab inimesi rumalateks. Tee mida tahad, ikka valivad tagasi. See kujundabki tema arvamuse valijate arukuses.

Nimi (kohustuslik)
3 kuud tagasi
Reply to  uskmatu Toomas

Võta pikem periood, alusta 2015 ntx.