38

Eesti võib saada tuumajaama

Tuumajaam. Foto: Pixabay

Eesti tuuma- ja energeetikateadlaste asutatud Fermi Energia esitab sel aastal valitsusele taotluse algatada riigi eriplaneering nüüdisaegse tuumareaktori rajamise uurimiseks. Kuni viis aastat kestva planeerimisprotsessi rahastamisel on õla alla pannud mitu võtmeinvestorit, näiteks Bolti ja Pipedrive’i asutajad, kuni miljon eurot kaasatakse ka avalikult, kirjutas Postimees.

Praeguseks on Fermi Energia uue generatsiooni moodulreaktori rajamist ette valmistanud kaks aastat. Ettevõte on sõlminud ühiste kavatsuste protokolli operatiivseks teabevahetuseks ning ühiste uuringute algatamiseks Soome, Rootsi ja Belgia ettevõtetega Fortum, Vattenfall ja Tractebel.

Sel aastal esitab ettevõte taotluse tiigi eriplaneeringu algatamiseks. Viie aasta pärast peaks saama põhimõttelise otsuse valitsuselt ja riigikogult. 2028. aastal valitakse välja tehnoloogia ja taotletakse luba regulaatorilt. Ehitus algab 2030. aastal ja 2035. aastal alustaks reaktor tööd.

„Meil on üks aastanumber 2035. Kui tahame selleks ajaks millegagi elektrit toota ja hakkame tagurpidi arvutama, kui palju võtab aega jaama ehitamine, loa menetlemine, seaduseelnõu väljatöötamine, regulaatori loategemise võimekuse arendamine ja kui palju võtab aega planeerimine, siis tõepoolest, meil pole eriti palju aega jokutada,” ütles Fermi Energia tegevjuht Kalev Kallemets.

Eestis saab arendaja esitada ettepanekud, mille põhjal valitsus peab otsustama, kas planeering algatada ja mis on lähteülesanne, millest lähtuvalt asukohta valida.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Pook
Pook

Kunagise kalakombinaadi kohale poolsaarele võiks küll tuumajaama rajada. Radioaktiivse vee võiks lasta otse Holmi randa, kus puhkajad seda nautida saaksid. Paralepa rand poleks ka kaugel.

kodanik
kodanik

Eesti riik võiks otsustada, kas lubada siia tuumajaama või mitte lubada. Lastakse poistel pool tööd ära teha ja siis läheb jälle kisaks. Näiteks Malta on otsustanud, et tuumajaama ei lubata ja isegi tuumajöul töötavaid laevu ei lubata Malta vetesse.

nojah, aga
nojah, aga

Soomes jällegi lubatakse.

Benefit
Benefit

Ristile

ikka
ikka

Piirsalusse oleks etem.

Lühike mälu.
Lühike mälu.

Fukushima ja Tšernobõli reaktorid lekivad siiamaani, maailma parimad insenerid on nõutud, ei tea mida teha. See on selline omamoodi eituse faas, mis teatud aja möödudes tabab inimesi selliste asjade puhul, mis on hirmsad, aga samas tunduvad kasulikud ja magusad, sest lähevad kokku domineeriva usundiga – progressiusk. Usk aga ongi usk ja enamasti pime, sest ei vaatle asju objektiivsete reaalsuste valguses vaid soovmõtlemisest lähtudes.
Meie väikese maa ja rahvana riskime kogu oma maa elamiskõlbmatuks muutumisega, naabrite omaga veel peale selle.

Veebe
Veebe

Fukushima ja Tšernobõl!?!?!?! Millega te võrdlete? Absurd!

Rohkem kui 2 rida
Rohkem kui 2 rida

Lühikesel Mälul on ju õigus! Kui Tšernobõli ehitasid ja lasid õhku hooletud venelased ise, Fukushima ehitasid, kuid ikkagi ei suutnud kõiki riske ette näha ülikorrektsed jaapanlased, siis milline oleks Eesti turvalisus pikas plaanis? Jaama püstitavad küll eestlased, sulgejateks võivad vabalt olla venelased, araablased, hiinlased (meenutagem allveelaevade Kalev ja Lembitu saatust).Tahan öelda, et inimfaktor on tehnoloogiast olulisem. Eesti pole stabiilse põlisrahvastikuga Jaapan. Euroopa Kalifaat, kuhu ‘liberaalide’ juhtimisel tüürime, ei taga ühegi klassikalise tuumajaama turvalisust. Kui vahepeal ongi tuumaenergeetikas toimunud revolutsioon, võiks entusiastid alustada just selle tutvustamisest. Võib olla mõjub veenvalt.

misasja
misasja
revolutsioon? Kui nii nimetada, siis jah. Pange tähele, et maailmas on aeg peale fukushimat ikka pool sajandit mööda läinud. Poole sajandiga juhtub tehnoloogiates nii mõndagi, kui minevikku uurida ja aina kiirenevas tempos see toimub. Tšernoboli võrdlus oleks sama, kui me võrdleks hobuvankrit praeguse aja ferrariga. Kui niiväga teada tahaks ikkagi, kuidas see kaasaegsem jaam toimib ja kas riske ka on, siis ühed meile lähemal asuvatest moodsamatest jaamadest on Rootsis ja Soomes, aga needki ei ole enam viimase tehnoloogia järgi ehitatud, kuid siiski riskid maandatud nulli lähedale. Ainuke suur risk on, et mõni alajaama seade tõrgub ja inimestel jääb mõneks päevaks… Loe rohkem »
Rohkem kui 2 rida
Rohkem kui 2 rida
To misasja: Kindlasti on lihtsa rubilniku asemel nüüd tuumajaamades vinge arvutijuhtimine aga mina rõhutasin teadlikult inimfaktorit. Tuumaskeptikuid võib l0lliks sõimata, kuid tõelisi l0lle toodavad poliitilised ja ideoloogilised süsteemid, kes peaks nonstop tuumajaamade eest vastutama. 20. sajandi jooksul vahetus võim Eestis 8-9 korda (tsaarivalitsus, Ajutine valitsus, Saksa okupatsioon, Töörahva Kommuun, EW valitsus, 1. Nõukogude okupatsioon, Natsi-Saksa okupatsioon, 2. Nõukogude okupatsioon, taastatud EV valitsus). Kas Eesti demograafiline seis ja poliitilised trendid ennustavad järgnevaks 50-100 aastaks suuremat stabiilsust? Ei. Eestlased on kindlal väljasuremiskursil, üle 50% valib nüri järjekindlusega ALDE-t. Kas Bolti ja Wolti spetsialistid hakkavad Eestis tuumaenergeetikat arendama? Mis saab Venemaast, kui Bideni… Loe rohkem »
Oijah
Oijah

No see on juba lausa halenaljakas. Mitte midagi ei tohi ehitada ega arendada olenemata teemast leidub alati, kes ei taha ei taha ei taha.

RBMK
RBMK

Punastel on piiri taga lühikese linnulennu kaugusel reaktor. Õnnetuse oht ei suurene märkimisväärselt, kui ka omale ehitame. Reaalne oht jätkab varitsemist piiri tagant. Tsernoböll oli seotud samaste punastega ja nende ideoloogiaga.
Kui meie ei ehita, siis teeb seda keegi teine ning lõpuks maksame ise kogu nalja ikka kinni.

Uimane
Uimane

Eks Autorollatajate sulide kamp jälle püüab rahakest tagataskusse virutada ……

Lugeja
Lugeja

Tuumajaama ehitus on nagu oma kodu või vanaema panti panemine. Loodetakse alati, et kõik sujub õnnelikult, aga kui ei suju, siis ei korva seda enam miski.

Sass S
Sass S

Nii võttes ongi see inimese elu üks suur oht .

Oijah
Oijah

Ära hakka jälle peale hirmujuttudega. Miite kui midagi teemast ei jaga, aga vastu peab olema ikka!

Veebe
Veebe

risti omad hakkavad jälle vastu kindlasti!

Eesti võib tulla
Eesti võib tulla

ka jalgpalli maailmameistriks.

Benefit Ben
Benefit Ben

Kui ma olümpiavõitjaks saan, siis ma tahan, et riik kingiks mulle suure maja. Kui on tuumaenergia, siis ei pea kartma, et elekter ära läheb. Tuulikud on halvad ja virvendavad silmade ees. Päikesepaneele ma ei taha, sest neid on põldude peale juba liiga palju pandud. Neid pannakse ainult raha pärast. Elektri pärast neid nii palju ei pandaks. Nad on liiga ahned.

Jaanus K
Jaanus K

Teen ettepaneku rajada tuumajaam vana lihakombinaadi asemele. Andmekeskus vist ei tule.

kus
kus

see lubatud odav norra hüdroel. jaamade elekter vahepeal maasse läheb, et meieni kuidagi ei jõua. tundub, et läbib mitmete vahendajate taskud enne

Uimane
Uimane

Juba esimesed rahad meil ju käes , mis kaagutad ….

Maakas
Maakas

Tuumajaam on ainus võimalik lahendus tagamaks kogu riigis vajaminev elektrikogus. Usun, et tehnoloogia on aastakümnete jooksul piisavalt ohutuks arendatud ja mingisugust katastroofi see jaam endaga kaasa ei tooks. Tuumajaam on tõhus ja võtab vähe ruumi, erinevalt tuugenitest, mis laiutavad tohutul maa-alal, aga kasu on neist ikka vähe.

Mhmh
Mhmh

Meil on olemas põlevkivi. Ja isegi jaamad, kus sellest elektrit saab.

Tuumajaam pole ainus võimalik lahendus, sest kas meil koha peal leidub uraani või tuumajäätmeid kuskil?!? Kuna need tuleb mujalt tuua, siis oleme ju ikka sõltuvad kellestki.
Eesmärk on mitte olla energiasõltuv.

Ehh sind
Ehh sind

See uraan pole nii keeruline hankida. Kui vastavad load on, siis on ka kontrollitud tarne olemas. Samamoodi võiks väita, et euro on ka turvarisk, sõltume ju sellest, pole päris oma raha, sammoodi kuld jne.

Lühike mälu.
Lühike mälu.

Tuletikke, traktoreid, sealiha, vaktsiine, kummikuid jne kõike saab toota teha, aga … no mis see uraan ja aatom siis ära ei ole.

Veebe
Veebe

nafta unustasite ära, mis on ka väga oluline turvarisk. Mis see ära ei ole toota.

wpDiscuz