2

Vene saatkond peab Lihula samba taasavamiskava provokatsiooniks

Avatar

BNS

Lihula ausammas aastal 2004. Arvo Tarmula

Venemaa saatkond Tallinnas tegi teisipäeval avalduse, milles nimetas Lihula skandaalse mälestusmärgi taasavamise plaane provokatsiooniks ja langenute mälestuse teotamiseks, kirjutab Postimees.

„Saatkond mõistab hukka sellised provokatsioonid ja Eesti pinnal fašismi vastu võideldes langenute mälestuse teotamise,” teatas saatkond.

Venemaa saatkond märkis, et on korduvalt väljendanud muret Relva-SS-is võidelnute ülistamise pärast Eestis. „Hoolimata sellest, et Teise maailmasõja lõpust on möödas palju aega ja peale on kasvanud uued põlvkonnad, elab mälestus Saksa fašistlikust türanniast ja hitlerlaste kuritegudest endiselt miljonite inimeste südametes,” kirjutas Vene saatkond.

Saatkond lisas, et eriti solvavana mõjub endiste SSlaste heroiseerimise katse aastal, kui tähistatakse 75 aasta möödumist Eesti vabastamisest fašistlikest röövvallutajatest.

Lääne Elu kirjutas nädalavahetusel, et Konservatiivne Rahvaerakond tahab Lihulas teisaldatud skandaalse ausamba taas püsti panna.

Mälestusmärk püstitati Tiit Madissoni eestvedamisel Lihula kalmistule 20. augustil 2004. Monumendil oli kujutatud Saksa mundris sõdurit ja sellel oli kiri „Eesti meestele, kes sõdisid 1940-1945 bolševismi vastu ja Eesti iseseisvuse taastamise nimel.”

Juhan Partsi valitsus otsustas lasta monumendi teisaldada. 2. septembri õhtul 2004 puhkesid samba teisaldamise ajal rahutused. Politsei hinnangul kogunes Lihula kalmistule päästeametnike ja politseinike tegevuse vastu meelt avaldama ligi 400 inimest, kelle tegevust püüdis ohjeldada 44 politseinikku. Inimesed hakkasid politseisõidukeid kividega loopima, mistõttu sai seitse autot suuri kahjustusi.

2002. aastal asus mälestusmärk Pärnus, kuid võeti maha pärast seda, kui oli püsti seisnud üheksa päeva ning toonane peaminister Siim Kallas oli selle avamist nimetanud kahetsusväärseks.

Vt ka: „EKRE tahab Lihula samba taas püsti panna

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Sass S
Sass S

On ikka …………… !

sõna on vaba
sõna on vaba

moskva “vabastamissaluudid” on ka provokatsioon. ma leian, et selle samba koopia tuleb lausa põhimõtte pärast püsti panna. eesti on iseseisev riik.
kui vf suursaadik pärast piiksuda julgeb, siis viiakse talle diplomaatililne akord välisriigi siseasjadesse sekkumise pärast.

wpDiscuz