18

Nõva kortermajad saavad igaüks oma katlamaja

Urmas Lauri

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Nõva katlamaja köetakse puudega. Kui saadakse pettetikatel, siis selle kütmisega tuleks praeguse nelja mehe asemel toime ka ks meest. Foto: Urmas Lauri
Nõva katlamaja. Foto: Urmas Lauri

Nõva Kilgile kuuluvast katlamajast sooja saavad kortermajad ja kool varustatakse sügiseks igaüks omaette pisikatlamajaga.

Praegu kütab soojatootja Nõva Kilk kolme kortermaja, koolimaja ja võimlat tsentraalkatlamajast.

„Tulevikuplaan on üle minna lokaalkatlamajadele,“ ütles Lääne-Nigula vallavanem Mikk Lõhmus. „Lääne-Nigula Varahalduse ja Nõva Kilgi vahel on asja arutatud, eesmärk on, et sügiseks on Nõva köetud ja põhimõtteliselt võiks see toimuda lokaalkatlamajade baasil.“

„Niisugune plaan ongi,“ kinnitas Lääne-Nigula Varahaldus AS juhatuse liige Jaanus Sahk ja lisas, et omaette lokaalkatlamaja saaksid Nõval kolm korterelamut ning kool ja võimla.

Sahk selgitas, et reeglina koosneb keskküttesüsteem kolmest osast: katlamajast, trassist ja maja soojasüsteemist. „Nõval on see probleem, et nad on kõik renoveerimata,“ tõdes Sahk. Samuti olevat praeguse katlamaja käigushoidmiseks tööjõukulu liiga suur.

„Konkurentsiamet on andnud ette ka keskkütte omahinna, sellesse ei mahu Nõva hind ära,“ nentis Sahk. „Me arvestame kahe kriteeriumiga: me ei tohiks üle minna konkurentsiameti hinnast ning oluline on ka see, et Varahaldus on majandusüksus, seega ei saa me [Nõval] kahjumlikult jätkata.“

Saha sõnul lahendaks Nõva soojaprobleemi iga maja eraldi pelletikatel. „Siis see töötab ka maja soojasõlmena,“ ütles Sahk. „Seega puudub vajadus soojatrasse renoveerida, samuti pole vaja igasse majja eraldi soojasõlme ehitada.“

Pelletikatlad on Saha sõnul suhteliselt odavad ja töökindlad. „Läänemaal on mitmel pool selliseid üleval, näiteks Taebla kooli konteinerkatlamaja köetakse pelletitega,“ lausus Sahk.

Pelletikatla eeliseks on ka see, et tegemist on kodumaise, taastuva küttega ning pelletikatlaid on võimalik automatiseerida. Nõval poleks nelja katla käigushoidmiseks üht täistöökohta vajagi.

Raha pelletikatelde soetamiseks loodetakse saada keskkonnainvesteeringute keskuselt (KIK). „KIKil on olemas meede, millega toetatakse tsentraalküttelt lokaalküttele üleminemist,“ ütles Sahk. „Sealt tahame raha saada. Loodame, et jõuame ree peale.“

„Oleme hooned ja ruumid üle vaadanud, kuid enne, kui KIKi rahaga pole asi selge, ei saa me ka konkreetsemaks minna,“ nentis Sahk. Praegu tegeldakse projekteerimisega ning ka Nõva soojamajanduse kava muutmisega.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Tõnu
Tõnu

Ei saa aru, kui on olemas ühistu(suisa kohustlikud nüüd vist juba), siis miks ei tegele ühistu kortermaju puudutavate probleemidega?
Kas mitte ka seal Rannakülas ei ole kortermajad?

Lii
Lii

KÜ-d ju tegelevadki selle probleemiga. Antud hetkel on palgatud/kutsutud Varahaldus appi. KÜ-d maksavad omaosaluse ju ise kinni. Kui Rannaküla majad soovivad ka katlaid oma majadesse, siis on nendel see võimalus ju olemas.

tiku-taku
tiku-taku

need majad peavad sooja piisavalt sina vanamees loe korralikult tekst läbi ja targuta siis jutt käib ju kiki toetustest ja mis puutub siia räämas majad on palju hullemaid

vanamees
vanamees

Ütleme, et saate omale need moodsad katlamajad, mis edasi? Vaadake neid maju, soojustamata, räämas ja räpakad. Kas nende uute moodsate kateledega jätkub samamoodi õhu kütmine nagu praegu? Katlamaja undab täistuuridel, aga tuul puhub majadest läbi!

Lii
Lii

Kuule, vanamees, arvad, et kui sügisest enam katlamajast sooja ei anta, et siis majad peavad külma jääma? Hea, et sealt üldse korralikku soojust on saadud viimased 10-15 aastat. On ka perioode olnud, just kolhoosi ajal ja peale kolhoosi aega, kus põhiliselt joodikud kütnud, st iseennast kütnud.

Ei üürga
Ei üürga

kogu aeg täistuuridel ju!Katlakütjad võiks vahel ooma peaga ka mõelda-kui väljas on plusskraadid,pole vaja täiega kütta,või mis?

vabandust
vabandust

“oma”

Vallakodanik
Vallakodanik

Kas vald hakkab kortermajadele pelletikatlaid muretsema? Kas need majad kuuluvad vallale või?
Vald ostku katel koolimajale ja võimlale ja kogu lugu.
Mul oleks ka uut ahju vaja oma majja…

mu teada
mu teada

ei hakka-
ühistud moodustati,iga maja peab enda eest ise seisma(ja õige ka!)

linlane
linlane

Mis häda sel Nõval siis varem on olnud, et KIK’le ühtki taotlust esitatud pole? Või muutus see ainus katlamaja nüüd üleöö järsku kulukaks, tarbetuks ja iganenuks? Kuidas need Nõva probleemid küll kõik nüüd järsku peale liitumist esile kerkivad? Enne pigistati lihtsalt silmad kinni ja mida ei näe seda pole?

ongi
ongi

vahelduseks mõni teine ajakirjanik(v.a Ilves,Karnau) lugu pandud kirjutama

ja
ja

ongi tarbetu,kulukas ja iganenud-kui väljas on 20 kraadi külma ja toas 15 kraadi sooja-pole normaalne-kord ei ole puid ja kui puud tuuakse,on need märjad,pole võimalik radikaid soojaks saada!Normaalne või?Probleem olnud aastaid.Konkreetse ettevõtte (Kilk)tegemata töö.

Nõvalt
Nõvalt

Kallas katlakütjaks, ega ta enam mujale ei kõlba!

Kohustuslik nimi
Kohustuslik nimi

Artiklis on selgelt kirja, et kõik on renoveerimata, tegemata jne. Ja siis tulevad Ulvi, kaido ja muud varjunimed ütlema, et olge rahul kui Kallas volikokku sai. Et olge õnnelikud, et nad meid esindavad. Kallas on siiski väga kaua olnud volikogu esimees ja Kilgi juht, Oruste oli vallavanem aga näed olulised asjad on põhimõtteliselt tegemata. Peab ikka väga sooda olema, et unistada kuidas nad nüüd hoolega Nõva asja ajama hakkavad. Need tüübid ajavad ainult ja ainult oma asja.

irw
irw

“kohustuslik nimi”ei ole varjunimi???!!

Kas

Ei ole
Ei ole

Kallase pooldaja(absoluutselt päris kindlasti mtte!!!!),aga need probleemid on alguse saanud ikka PÄRis kaua enne Kallase ainuvalitsustOn küll äärmiselt nördima panev,et peab maksma nii kõrgeid kommunaale,aga tundub,et jama on alguse saanud enne Orusteid ja Kallaseid(ehkki viimane on VÄGA korralikult omadega puusse pannud!!!-elanikke ähvardada-kobise veel ja te kõik maksate veel rohkem)Spetsialiste asju parandama ei kutsuta-maksab raha!

Elanik
Elanik

Parem oleks, kaua seda Kilki heast südamest toetada ikka jõuab… Eesti kõrgeimad vee- ja küttehinnad pole nali.

Huvitaja
Huvitaja

“Taebla kooli konteinerkatlamaja köetakse pelletitega” – huvitav millega kooli ennast köetakse?

wpDiscuz