Lugeja küsib, jurist vastab: kas asendaja palk peab olema sama suur kui asendatava oma?

Lemmi Kann

lemmi.kann@le.ee

Lugeja küsib: Asendasin üsna tükk aega haiguslehel olevat kolleegi. Nüüd hiljem sain teada, et mulle maksti selle töö eest vähem kui mu kolleegile. Kas mulle oleks pidanud makstama sama palka?

Vastab Tööinspektsiooni töösuhete nõustamistalituse juhataja Anni Raigna: Lepinguvabaduse põhimõttest lähtudes võivad töötaja ja tööandja omavahel sobivas töötasu suuruses kokku leppida. Oluline on, et töötasu vastaks Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud alammäärale ning tööandja järgiks võrdse kohtlemise põhimõtet.

Võrdse kohtlemise eesmärgiks on tagada isikute kaitse diskrimineerimise eest nt rahvuse, rassi, nahavärvi, usutunnistuse või veendumuste, vanuse, puude, soo või seksuaalsete sättumuse alusel. Võrdse kohtlemise nõuded töösuhetes laienevad ka perekondlike kohustuste täitmisele, sotsiaalse seisundile ja töötajate huvide esindamisele või töötajate ühingusse kuulumisele, keeleoskusele või kaitseväeteenistuse kohustusele.

Eelpool nimetatud põhjustel diskrimineerimine on keelatud nii töölepingu sõlmimisel, kokkulepete tegemisel, töötasustamisel, edutamisel, töösuhte ülesütlemisel jne. Seega ei tohi töötasu suurus olla diskrimineeriv, vaid peab tulenema objektiivsetest asjaoludest (töötaja töö sisu, tööülesanded, oskused, kogemused, töö tegemise kiirus ja kvaliteet, staaž jne) ning olema põhjendatud.

Kui töötasude erinevus ei ole diskrimineeriv ning on põhjendatud, kuid töötajat makstav töötasu ei rahulda, tuleb töötajal palgatingimuste läbirääkimiseks tööandja poole pöörduda.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments