Keskkonnaamet kehtestas sigade katku piirkonnas jahipiirangud

Juhan Hepner

juhanh@hot.ee

Sigade aafrika katku (SAK) levimise pidurdamiseks keelustas keskkonnaamet taudi diagnoositud omavalitsustes (nö II tsoon) aju- ja koerajahi kõikidele ulukitele, et mitte ajada metssigu liikvele.

Kuna metssiga on piisava sööda olemasolul küllaltki paikne, lubatakse jätkata lisasöötmist ja küttimist peibutus-, varitsus- või hiilimisjahina. 

SAK on väga ohtlik loomataud, millele on vastuvõtlikud nii kodu- kui metssead ning sellele haigusele on iseloomulik väga kõrge suremus. Inimestele sigade katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile.

Esmakordsekt diagnoositi taud Eestis 8. septembril Hummuli vallas Valga maakonnas, millele järgnesid leiud Viljandimaal Tarvastu
vallas, Ida-Virumaal Lüganuse vallas ja Valgamaal Õru vallas. 

Euroopa Komisjoni rakendusotsusega on asjassepuutuvate liikmesriikide territooriumid ohuanalüüsi alusel jagatud kolme tsooni.

III tsooni kuuluvad liikmesriikide haldusüksused, kus SAK on diagnoositud nii kodu- kui metssigadel, II tsooni kuuluvad need üksused, kus SAK on diagnoositud metssigadel ning I tsoon on nn puhvertsoon, mis külgneb aladega, kus taud on diagnoositud metssigadel.

30. septembri seisuga on II tsooni määratud ning sellest tulenevalt keelatud aju- ja koerajaht Viljandi maakonna Tarvastu vallas, Valga
maakonna Hummuli ja Õru vallas ning Ida-Virumaa Lüganuse vallas.

Uutest leidudest teavitab veterinaar- ja toiduamet keskkonnaametit, kes edastab info jahipiirkonna kasutusõiguse loa omajatele.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments