* Investeerimiskava järgi läheb jagamisele neljandik kokku 600 000 euro suurusest toetusest
Neli põhjavalda on koostanud esimese ühise investeeringute kava, kuid kõigi kirja pandud plaanide teostamiseks ühinemistoetusest ei jätku.
Kokku on omavalitsused esitanud kavasse esmavajalikke investeeringuid üle 5 000 000 euro. Jagamisele läheb kava järgi veidi üle 140 000 euro — neljandik kokku 600 000 euro suurusest ühinemistoetusest.
Valdade ühinemist koordineeriva majanduskomisjoni juht Taivo Kaus ütles, et volikogud on igaüks kavva esitanud 3–5 tähtsamat investeerimisobjekti, mis vajavad remonti või mis tuleb alles ehitada.
„Osa on hädapärased, osa kaugemad plaanid, võib öelda ka, et unistused. Niisugune investeerimiskava oli kõikide soov ja tahtmine,” sõnas Kaus.
Unistused, millel ei ole esialgu katet, on Kausi sõnul Oru seltsi– või kultuurimaja
(1 200 000 eurot), Nõva katlamaja ja torustike ümberehitus (omaosalus 250 000 eurot), Taebla valla– ja kultuurimaja ja spordikompleks (1 120 000 eurot).
„Kultuurimaja on kaugem eesmärk ja prioriteet küll, aga mitte nii, et ninast veri väljas,” sõnas Taebla vallavolikogu esimees Jaanus Mägi.
Orul pole seltsi– ega kultuurimaja kunagi olnudki. „Ei saa ühtegi suuremat üritust teha, rahvas ei mahu sisse,” põhjendas Kelnik. Vallamaja saali mahub sadakond inimest.
Kelniku sõnul võiks kultuurimaja ehitada kooli ja vallamajaga samasse kompleksi, aga see võib jäädagi unelmaks.
Ristil niisugust unelmate objekti ei ole. „Meie ei pretendeeri lossidele,” sõnas Risti vallavanem Rein Kruusmaa.
Investeerimiskava järgi, majandus– ja juhtkomisjoni ühisotsusel saab ühinemistoetust investeeringuteks igast vallast kaks objekti, neist mõni täiel määral, mõni osaliselt.
Puhtalt ühinemistoetuse eest saab korda Jalukse küla kanalisatsioon (21 000 eurot) Orul ja Nõva veehoidla (5000 eurot).
Jalukses on kaks korrusmaja, ühisveevärk, aga kanalisatsioon on väsinud, selgitas Arno Kelnik.
Kortermajades elavad pensionärid ei suuda kanalisatsiooni ise korda teha.
Nõva veehoidla ei vasta päästeameti nõuetele.
Osaliselt katab ühinemistoetus veel viis objekti. Vee ja kanalisatsiooni tarbeks saab
26 670 eurot Risti, 5670 eurot saab Oru vald spordisaali põranda remondiks. „Põrand on vana ja väsinud, kasutus on intensiivne,” kirjeldas Kelnik.
6580 eurot saab Nõva spordisaali remondiks, saal on avariilises seisukorras.
Taeblas saab ühinemistoetust kaks objekti: 2 × 37 650 eurot läheb Taebla lasteaiale ja Palivere spordihoonele.
1970. aastail ehitatud lasteaed ei pea sooja, aknaraamid on mädanenud, spordihoone katus laseb läbi, nurkmine sein varises, kirjeldas remonti vajavaid hooneid Jaanus Mägi.
Objektide kogumaksumus on vastavalt 1 200 000 ja 473 000 eurot. Mägi sõnul on nad arvestanud omaosalusega, kokku on hoitud reservfondi.
„Uut volikogu ei tahaks sellega koormata,” sõnas Mägi.
Esialgset investeerimistoetust on arvestatud 30 eurot elaniku kohta, nii et suurimat,
75 300 eurot saab Taebla, vähimat, 11 580 eurot Nõva vald, selgitas ühinemise juhtkomisjoni esimees Aldo Tamm.
Nõva saab raha küll kõige vähem ja planeeritud investeeringud on väikesed, kuid need tehakse esimeses järjekorras, sest vallal ei ole laenukoormust, ütles Tamm.
Tamme sõnul peaks esimeses järjekorras Nõval tehtama ka Rannaküla vee– ja kanalisatsiooniprojekt, kuigi konkreetselt sellest toetusest see raha ei saa.
Ülejäänud ühinemistoetust elanike arvu järgi enam ei jagata, selle üle otsustab uus Põhja–Läänemaa volikogu.
Investeeringute kava on koostatud aastaiks 2014–2016.
600 000 eurot ühinemistoetust ei laeku korraga, vaid mitmes jaos. Esimese raha peaks ühinejad saama kätte sügisel, edasine laekub graafiku järgi lähema nelja aasta jooksul.
Kogu ühinemistoetust investeeringuiks kasutada ei saa, liitumise protsess maksab kõige rohkem pool ühinemistoetusest, ütles Taivo Kaus.
Investeeringute kavas on omavalitsused plaaninud remontida ja ehitada veel järgmist: Oru hooldekodu kanalisatsioon, Linnamäe katlamaja, Peraküla lava, Taebla kanalisatsioon, Palivere soojatorustik, Risti multifunktsionaalne külakeskus, Risti avatud noortekeskus jm.
Tamm lisas, et investeeringute kava ei ole kivisse raiutud, vaid projekt. Seda on võimalik täpsustada ja muuta.
Ühinemise toetusraha investeeringuiks eurodes
Oru 26 670
sh Jalukse küla kanalisatsioon 21 000,
spordisaali põrand 5670 (kogumaksumus 10 000)
Nõva 11 580
sh Nõva veehoidla 5000,
võimla saali remont 6580 (kogumaksumus 10 000)
Taebla 75 300
sh Taebla lasteaed 37 650 (kogumaksunus 1 200 000),
Palivere spordihoone 37 650 (kogumaksumus 473 000)
Risti 26 670
sh vesi ja kanalisatsioon 26 670
Kokku 140 220
Eeldatav liitumisele minev summa 200 000–300 000
Kogu oodatav ühinemistoetus 600 000
Allikas: ühinemislepingu projekti lisa
oleks ma seda teadnud ,et 300 000 läheb ühinemise kuludeks…… ja ülejäänud antakse 4 aastajooksul . No millega me ikkagi nüüd eelarvet lapime ?! Vabamüürlased toovad kohviga vä . Vallad läind ja tolku pole täitsa pees
küll see ühinemine on ikke kena—-igaüks saab…(mida ,seda otsustakse mõne aasta pärast)
Tore asi see valdade ühinemine.Üks ainuöige otsus.
kes seal sporti teeb – tulevane pensionäär, kes kolib varsti koolist ümber ehitatud hooldekodusse , esimene asi mis tuleb ära teha ja raha leida on Rannaküla kanalisatsioon – kui SITT merre voolab siis on ikka mdagi väga korrast ära , see on üks miinus sinu plussi kõrvale
Nõva valla raha läheb väga ühekülgselt ja lühinägelikult jällegi spordi objektile, mille kasutamine jääb aasta-aastalt vähemaks sest varsti (2014 kaob ka kool) ning noori jääb iga aastaga vähemaks(ainult nädalavahetustel võib veel neid Nõval ringi käimas näha), ainult SPORDI toetamisega Nõva valda ELUS EI HOIA!
Oot, kust Sa võtad, et kool kaob? Praegu säilib ta vähemalt algkoolina. Muidugi seda kohta ainult spordiga ei hoia elus, aga sportimistingimused on ka üks asi, mis oleks plussiks.
vald teeb tõelist Rehepappi,müüb oma iseolemise maha 26 t.euro eest.Huvitav,mida rahvas sellest arvab.Tasub lugeda tänases LE ilmunud Heino Tamme artiklit haldusreformist-Kas tuleb jaht või ei tule.Äärmiselt tark ja analüütiline lugu,kus on ausalt vaagitud ühinemise plusse ja miinuseid.
kui vallad saavad toetusraha vastavalt inimeste arvule, siis tuleks ühineda hakatuseks 1+1, siis 1+1+1 jne ja iga kord ühinemise eest toetusraha küsida…
Tegelikult oleks saanud isegi poole valla kaupa 🙂
Kas keegi ka öelda oskab, kelle nahka jagatakse? Vanad eestlased ütlesid, et ära enne jaga kui karu maha pole lastud. Siin Hanila mehed said šaakali vist kätte, Põhja Läänemaa kohe seda nahka jagama vai?