Virtsu arenguselts pidas vasallilinnuses talguid

Kaie Ilves

kaie@le.ee

Laupäeval Virtsu arenguseltsi peetud talgutele kogunes vasallilinnust koristama paarkümmend inimest.

„Ilm oli ilus. Rahvast oli piisavalt, pooleks Virtsust ja Lihulast. Kolm tundi tegime tööd,” sõnas Virtsu arenguseltsi esimees Jüri Mõniste.

Mõniste sõnul võeti maha hulk puid ja koristati risu. „Päris paljaks ei võtnud, aga nüüd paistab linnus juba sadama poolt vaadates ilusti välja,” ütles Mõniste.

Talgupäev oli suurema töö algus. Kavas on lasta koostada linnusele muinsuskaitse eritingimused ja linnus võimalusel üles ehitada. „Mis seal ikka, seinad püsti ja katus peale,” sõnas Mõniste naljaga pooleks.

Kui muinsuskaitse tõesti üles ehitada ei luba, siis konserveerida ikka, et edasi ei laguneks, lisas ta.

Jüri Mõniste sõnul on 1970. aastatest pärit fotode ja praegu avaneva vaatepildi järgi näha, kuidas hüljatud ja hoolitsuseta linnus, eriti selle kõrgem torniosa, on üha lagunenud. 1970. aastatel olid seal väljakaevamised, pärast seda pole vasallilinnusega keegi tegelenud.

Kui saaks siseõue puhtaks,  saaks kivid ringi lappida, saaks õue juba kasutada, lausus Mõniste. Võimalus oleks ka müürid sirgeks ajada ja kõrgemaks ehitada.

Mõniste sõnul on ideid palju ja mõtted suurejoonelised. „Ehitame virtuaalse linnuse, nii et pärast päikeseloojangut praami pealt paistab, et on linnus, aga tegelikult ei ole,” arutles ta.

Tuleval aastal plaanib arenguselts paigaldada linnuse juurde infotahvli. Seoses sadamaehitusega linnuse lähistel on linnuse juurde nüüd korralik sissesõidutee, mis enne käis läbi erakätes krundi.

Suurem infotahvel on kavas paigaldada ka kõrval asuvasse bensiinijaama, kuhu pöörab sisse suurelt teelt palju rahvast. Infotahvlil oleksid kirjas kõik lähikonna vaatamisväärsused, selgitas Mõniste.

Mõniste sõnul on kavas infotahvliga tähistada ka kaks ohvrikivi, millest üks oli teadaolevalt lausa kaotsi läinud, nii et pidi muinsuskaitse arvelt maha võetama. Lähemal uurimisel selgus, et mõlemad kivid on siiski oma koha peal, 20–30 meetrit suurest teest eemal, otse Virtsu suure sissesõidutee kõrval.

Vasallilinnuse talgud sündisid koostöös MTÜga Keskaegne Lihula. Järgmine kahe MTÜ kokkusaamine on plaanis detsembris, kui Keskaegne Lihula tuleb külla Virtsu muuseumile.

MTÜ Virtsu Arenguselts tegutseb 2004. aastast, seltsis on üle 30 liikme.

Virtsu vasallilinnus oli nelinurkne hoone, asetses mere ääres ja omas läänenurgal tugevat ümmargust torni. Ta on ehitatud arvatavasti 15. sajandil ja hävitati 1533. või 1534. aastal, praegu on sellest säilinud vaid müüride alumisi osi.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
1 Kommentaar
Inline Feedbacks
View all comments
Elmo Kivisalu
11 aastat tagasi

Artiklis on kirjas et “….on linnuse juurde nüüd korralik sissesõidutee, mis enne
käis läbi erakätes krundi…”
Arenguseltsi esimees Jüri Mõniste Hanila Vallavolikogu liikmena on hästi kursis, et sadama ehituse käigus tehti see konkreetne jututeemaks
olev tee osaliselt üle kahe erakinnistu ilma omanikelt (mina ja veel üks mees) küsimata. Samuti ehitati osa sadamast naaberkinnistu peale ilma omanikult küsimata.
Erakinnistu omanike küsimise peale lubatakse varsti (veebruarist saadik) läbirääkimistele tulla. Ma arvasin et läbirääkimisi peetakse enne ehitamist ja kontakti võtab see kes ehitab mitte naaber.