Ärge toitke veelinde, las lendavad ära!

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Keskkonnaamet ja Eestimaa Loomakaitse Liit soovitavad tungivalt inimestel veelinde mitte toita.

Septembri alguses lennuvõimestuvad kühmnokk-luikede pojad. Novembris-detsembris peaksid nad asuma rändele sobivamatele veekogudele, hinnanguliselt jääb aga tuhandeid linde siia talvituma.

Keskkonnaameti looduskaitse osakonna nõuniku Teet Koitjärve sõnul on lindude talvituma jäämine paljuski inimeste süü, sest toitmine uinutab lindude rändeinstinkti ja meelitab neid kohale jääma. „Linnud kogunevad enamasti väikeste jäävabade veesilmade ümber ning suurearvulistes kolooniates on nad altid nakatuma ja haigusi levitama. Osa haigusi võivad kanduda ka inimesele. Lisaks muutuvad talvituvad linnud kergesti kättesaadavaks ka kiskjatele,“ ütles Koitjärv.

Eestimaa Loomakaitse Liidu juht Heiki Valner nentis, et inimesed pakuvad lindudele enamasti saiatooteid. Süsivesikuterikkad ja
mineraalainetevaesed jahutooted ei kuulu aga lindude looduslikule toidulauale ja kahjustavad nende seedeorganeid ning ka lennuvõimekust.
Veelindude toitmine on õigustatud vaid külmadel talvedel rannikuäärse vaba vee puudumisel, aga see on pigem erand kui reegel.

Veelindude normaalne käitumine on rännata külmade ilmade saabudes ja loodusliku toidu vähenedes lõuna- ja läänepoolsetele talvitusaladele ning seda rändeplaani ei tohi sassi lüüa. Lindude toitmine, eriti just rändeperioodi alul, on lühinägelik ja vastutustundetu.

Teet Koitjärv,
Keskkonnaameti looduskaitse osakonna nõunik

Heiki Valner,
Eestimaa Loomakaitse Liidu president

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments