Uuest aastast hakkab sularahaga maksmisel kehtima ümardamisreegel

BNS

Foto: Pixabay
Kuula artiklit, 4 minutit ja 1 sekundit
0:00 / 4:1
Foto: Pixabay

Alates 1. jaanuarist tuleb kõikides füüsilistes müügikohtades sularahaga maksmisel ümardada ostukorvi lõpphind lähima viie sendini.

Seadusemuudatus tähendab, et kaupmeestel pole enam vaja anda vahetusrahana tagasi 1- ja 2-sendiseid münte ning sellega väheneb tarvidus anda Eestis ringlusse juurde selliseid münte, mida inimesed kasutavad maksmisel üliharva. Ostukorvi lõpphinna ümardamine on kohustuslik kõigile kaupmeestele, kes arveldavad sularahas. Pangakaardiga makstes ümardamist ei toimu.

Uuest aastast hakkab Eesti seitsmenda euroala riigina rakendama ümardamisreeglit, mille eesmärk on vähendada 1- ja 2sendiste hulka sularaharingluses. Eesti Pank on siiani andnud aastas ringlusse keskmiselt kahe veoautokoorma jagu 1- ja 2sendiseid münte. Enamik pisisente ei jõua aga kunagi keskpanka tagasi, sest kuigi poodidel on neid vaja vahetusrahana, siis inimesed maksavad nendega väga harva. Kuna selline mündikasutus ei ole mõistlik, hakatakse uuest aastast poodides sularahaga makstes ostukorvi lõpphinda ümardama lähima viie-sendini.

Artikkel jätkub peale reklaami

Uuel aastal poes sularahaga makstes tuleks arvestada, et kaupmehel on kohustus ümardada ostukorvi lõpphind lähima viie sendini. Ümardamine võib toimuda nii allapoole kui ka ülespoole kuni kahe sendi võrra. Üksikute toodete ega teenuste hindasid ei ümardata ning seetõttu ei tekita ümardamisreegel oma olemuselt ka hinnatõusu.

Kui makstakse muu maksevahendiga, näiteks pangakaardi, nutiseadme, kinkekaardi või ülekandega, siis arvestatakse ostu hind ikka ühe sendi täpsusega ning ümardamist ei toimu. Nii saab ostja makseviisi valides ise otsustada, kas ümardamine toimub või mitte ning kaupmehel siin otsustuskohta pole.

Kui ostja soovib kasutada ümardatud ostusumma eest tasumisel 1- ja 2sendiseid, võib ta seda endiselt teha, sest 1- ja 2sendised jäävad Eestis ametlikuks maksevahendiks ja poed on kohustatud vastu võtma kõiki eurosente olenemata nende nimiväärtusest. Seaduse järgi on kaupmehel kohustus võtta korraga vastu kuni 50 eurosenti münti sõltumata nende väärtusest.

Ümardamisreegel on alates 1. jaanuarist kõikidele kaupmeestele kohustuslik, kui tarbijatele müüakse kaupu ja teenuseid sularaha eest. Eelkõige tähendab muudatus kassasüsteemide ja majandustarkvara valmisolekut ümardada ostukorvi lõppsummat viie sendi täpsusega. Oluline on ka teavitada klienti ümardamisest enne ostu eest tasumist, et klient saaks otsustada, kas ta soovib tasuda sularahas või pangakaardiga.

Ümardamisreegli kehtestamisega kaob kaupmeestel vajadus hankida vahetusrahana 1- ja 2sendiseid, sest väikseimaks vajalikuks vahetusrahaks jääb uuest aastast 5sendine. Nii vähenevad kaupmeeste kulud pisimüntide käitlemisel ning sularahaga arveldamine muutub mugavamaks ning mõistlikumaks. Pärast ümardamisreegli kehtestamist jäävad 1- ja 2sendised ametlikuks maksevahendiks ja soovi korral võivad kliendid nendega maksta.

Erandkorras võivad kaupmehed siiski anda 1- ja 2sendiseid vahetusrahana tagasi, kui kassas näiteks pole piisavalt muid sente. See on aga ajutine, kuna pärast ümardamisreegli rakendamist hakkab 1- ja 2sendiste hulk vähenema. Endiselt kehtib kaupmehele seadusest tulenev kohustus võtta korraga vastu kuni 50 eurosenti münti sõltumata nende väärtusest.

Praeguseks on euroalal ümardamisreegli kasutusele võtnud kuus riiki: Soome, Madalmaad, Iirimaa, Itaalia, Belgia ja Slovakkia. Lisaks Eestile võtab järgmisel aastal ümardamisreegli kasutusele ka Leedu, kes teeb seda 2025. aasta maist.

Eesti Pank on koostöös Kaupmeeste Liidu ja rahandusministeeriumiga astunud samme, et üleminek oleks sujuv nii inimestele kui ka ettevõtetele. Selleks oleme valmistanud kaupmeestele juhend- ja infomaterjalid, otseteavitanud kassade tarkvaraga tegelevaid ettevõtteid ning jaganud infot kaupmeeste esindusorganisatsioonide, KOVide ja teiste esindusorganisatsioonide kaudu.

Reklaam
26 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Enn
1 kuu tagasi

Tiiule, algul kaovad sendid, siis sularaha. Nii see maaelu hävitamine käib. Mine osta naabrilt siis mune ja piima. Tõmbad kaardi lehmal või kanal kahe jala vahelt läbi või.

AVS
1 kuu tagasi
Reply to  Enn

Milleks selline hüsteeria? Jutt ei ole sularaha ära kaotamisest. Ja mis see maaelu siia puutub – justnagu linnades ei kasutataks sularaha.

Tõstke, tõstke oma maske...
1 kuu tagasi
Reply to  AVS

ja näete, et sularaha hakkab igal pool järjest rohkem kasutusele tulema, ning ametlikult deklareeritakse vaid miinimumi. Oravad pole kuulnud rahvatarkust, et “suur tükk ajab suu lõhki”.

Päkapikk
1 kuu tagasi

Võta esmalt mask eest ära ja siis saad ehk aru, millest käib jutt.

Mine persse orav
1 kuu tagasi
Reply to  Päkapikk

rahvas ei kanna maske, ainult sinusugused.

Miinuste ladumine ei muuda fakti :D
1 kuu tagasi

Nii lihtsalt on ja hakkab järjest enam olema. Kes ise ettevõtlusega tegelevad, need teavad 🙂

Nii on
1 kuu tagasi

Tegelikult ei pea maske kandma küll enam. Kes tahab, see kannab, vaba valik.

Jah, nii on
1 kuu tagasi
Reply to  Nii on

Mõnel lihtsalt on vaimne, või füüsiline vajadus.

Ehh misasja
1 kuu tagasi
Reply to  Enn

Muidu jah on selline asi mõnede ametnike unistus, aga see teema pole absoluutselt sellega seotud ju, kui pealkirjast kaugemale lugeda! Minuarust oleks selline asi juba ammu olema tehtud. Milleks ühe sendised?

enn
1 kuu tagasi

Kui arve 39 euri, maksan 50 eurisega, ei midagi hullu ju, kui tagasi ei saa.

Rudolf
1 kuu tagasi
Reply to  enn

Alates 1. jaanuarist tuleb kõikides füüsilistes müügikohtades sularahaga maksmisel ümardada ostukorvi lõpphind lähima viie sendini.
С 1 января окончательная цена корзины покупок должна быть округлена до ближайших пяти центов при оплате наличными во всех физических точках продаж.
As of January 1, the final price of the shopping cart must be rounded to the nearest five cents when paying with cash at all physical points of sale.

Nõrk
1 kuu tagasi
Reply to  Rudolf

Aga saksa ja soome keeles?

Hmm huvitav
1 kuu tagasi
Reply to  Nõrk

milleks? Ei saanud aru või?

Ehh misasja
1 kuu tagasi
Reply to  enn

No see on jah artikli kirjutaja näpukas, tegelikult on jutt ikkagi sentidest.

Tiiu
1 kuu tagasi

Makske kaardiga-on ka kaupmehel lihtsam ja teenindus kassas ka kiirem!

Jaa muidugi
1 kuu tagasi
Reply to  Tiiu

ja Rootsi penskarid rõõmustavad, et saavad siit iga tehingu pealt endale miskit. Nuumake Skandinaavia mutte/ätte, sest nii on “kiirem ja lihtsam”.

AVS
1 kuu tagasi
Reply to  Jaa muidugi

Kas keegi sunnib sind “Skandinaavia mutte ja ätte” nuumama? Meil on olemas ka LHV, Coop ja Holm näiteks.

arab
1 kuu tagasi
Reply to  AVS

coop on hästi eestipärane jah? :)))

AVS
1 kuu tagasi
Reply to  arab

Coop Pank on Eesti kapitalil põhinev pank – mis mure sul sellega siis on?

Nojah, aga
1 kuu tagasi
Reply to  Tiiu

Kaardiga on hea maksta, aga siis peab olema pidevalt valveasendis, et üle ei kulutaks. Sularahaga, vähemalt minul, on palju lihtsam säästa. Ei kipu ikka rahakotist niiväga krabisevat kulutama, kui näed, et vähemaks jääb. Silmad näevad ja aju reageerib.

Baarmen
1 kuu tagasi
Reply to  Tiiu

Siiber juba sellest :” makske kaardiga!”
Hoidke sularaha kassas, eriti kohvikus ❤️
Siis läheb vähem raha kaduma ja jääb Eestisse!

kui
1 kuu tagasi

arve on 1,51, siis tasuda tuleb 2jevreid

Kodanik
1 kuu tagasi
Reply to  kui

Ei. 1.50

Johhannes
1 kuu tagasi
Reply to  kui

Vaat nii ongi, kui sa oled vast algkooli haridusega, siis raskusi nii lugemise, arusaamise, kui ka rehkendusega. Mine naabrimehe juurde, ehk tema rohkem talvesid koolis käinud ja teeb sulle nii mõndagi selgeks.

Hmm huvitav
1 kuu tagasi
Reply to  kui

Alla 5 euri makseid ei saa teha. Lugege korralikult! Mis 1,51!?

Imelik
1 kuu tagasi

“Nii saab ostja makseviisi valides ise otsustada, kas ümardamine toimub või mitte”
Täiesti ebaseaduslik tegevus, kuna tegemist on käibelt kõrvaldamata maksevahenditega ning otsese diskrimineerimisega maksevahendi valiku põhjal.