Kuidas planeerida murevaba ent säästlikku suvepuhkust?

Lääne Elu

info@le.ee

Mari-Liis Jääger ja Eero Pärgmäe. Foto erakogu

Suvi on puhkamise aeg ning paljud mõlgutavad mõtteid reisist välismaal, sest mis seal salata, Eestis puhkamine on pea sama kallis. Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse juht Mari-Liis Jääger jagab nõu, kuidas suvepuhkust planeerides kokku hoida.

Kodutöö on nutikas ära teha

Enne puhkuse lainele häälestumist on tarvis mõelda ka reisi tüütumatele aspektidele. Näiteks võib kohalejõudmine võtta oodatust kauem aega, sest lennufirma parasjagu streigib. Rääkimata varahommikul tõusmisest või keset ööd võõras linnas maandumisest. Kogu reisi detailne läbimõtlemine on paras peavalu, aga kui seda ei tee, võib reis ootamatult kalliks kujuneda.

Seega tee selgeks, kuhu plaanid reisida, ja mõtle oma harjumustele – kas varahommikune või hilisõhtune lend sobib sulle. Näiteks kuu aega tagasi väljus Tallinnast Londonisse lend kell 16 päeval ja jõudis sihtkohta kell 17. Rong on kohe vastas, ühendus mugav ja kellaaeg mõnus. Teisalt jällegi väljuvad paljud soodsamad lennud varahommikul või siis maanduvad öötundidel, mis tähendab, et lennujaama minemisel või lennujaamast tulemisel ei saa kasutada ühistransporti ning kokkuvõttes ei pruugi odav lennupilet tähendada soodsat reisi. Seega tasub pöörata tähelepanu lennuaegadele.

Samuti võivad küll lennupiletid ja majutus olla soodsad, kuid sihtkohas on parajasti hooajaväline aeg ja ilm jahe või vihmane. Puhkuselt eeldame ju tavaliselt ikka päikest ning sooja ilma.

Kuidas leida hea hinnaga lennupiletid?

Tallinna Lennujaama juhatuse liige Eero Pärgmäe jagas , et odavlennufirmad kasutavad lainetavat hinnastamist. Ehk kui tahad praegu järgmiseks talveks pileteid osta, siis need on suhteliselt kallid. Ligikaudu neli kuud enne väljalendu on aga tarvis kohad täis saada ja siis lastakse hinnad alla. Seejärel enamasti täitub pool lennukit ja järgneb teine kõrgema hinna laine. Vahetult enne reisi väljumist lastakse jälle hinnad alla, kui on veel vabu kohti.

Enamasti öeldakse, et kõige paremad lennupiletite pakkumised on kolm-neli kuud ette. Küll aga on nutikas kodutöö ära teha ning mõelda, kas odavam lennupilet tähendab kokkuvõttes ka kõige odavamat reisi. Lisanduda võivad taksokulu, pagasitasud, lisaööbimine jätkulennu puhul jne.

Reisikindlustus on võti

Nutikas on võrrelda, kumb tuleb odavam, kas sõlmida täpseks puhkuseperioodiks reisikindlustus või kasutada krediitkaardiga kaasnevat reisikindlustust. Krediitkaart võib olla mõistlikum juhul, kui reisid mitu korda aastas ja perega. Kindlasti tasub üle vaadata kaardiga kaasneva reisikindlustuse limiidid ja tingimused ning välistused, et kaitse oleks piisav.

Ootamatu haigus või transpordi rike teel lennujaama võib hoolimata suurepärasest planeerimisest reisiplaanid uppi lüüa. Eriti täbaraks võib olukord aga kiskuda siis, kui jääd puhkusel olles haigeks või saad vigastada. Taolistel juhtudel on reisikindlustus tõeliselt abiks, sest meditsiiniabikulud võivad ulatuda tuhandetesse eurodesse.

Reisikindlustus on mõtet sõlmida kohe, kui esimesed kulutused reisile tehtud. See aitab kaitsta ootamatuste eest juba enne reisile minekut. Näiteks reisi ärajäämise ja lennupileti vahetuse kaitse aktiveerub üldjuhul alles 3 päeva pärast peale reisikindlustuse sõlmimist.

Mida veel puhkust kavandades arvestada?

  • Alusta puhkuse planeerimisega varakult. Puhkuse ja aktiivse vaba aja veetmise plaanid ning eelarve on mõistlik teha terveks aastaks, sest need on tavapärasest suuremad väljaminekud. Varakult broneerides leiad sageli ka soodsamaid sõidu- ja ööbimispakkumisi. Samuti saad juba praegu hakata koguma järgmise talve (suusa)puhkuseks. Kui paned eelarve paika, saad hakata igas kuus väiksemaid summasid kõrvale panema ning saadki kokkuvõttes tasapisi vajaliku summa kokku.
  • Plaanide puudumine soosib kulutamist. Kui plaanid väljaminekuid vaid lühiajaliselt, kipud raha kergemini kulutama. Seega kui sul on puhkuseks plaanid tegemata, võta aega ning kaalu oma soovid ja võimalused läbi. Siis ei teki ka ahvatlust laenuraha kasutada ning selle tagajärjel kokkuvõttes rohkem maksta.
  • Võimalusel ära võta puhkuseraha ette välja. Puhkusetasu suurus kattub ligikaudselt summaga, mis saaksid samal ajal tööd tehes. Selleks, et eelarve ei läheks puhkusele järgneval kuul pingeliseks, on arukam jätta see raha ette välja võtmata ja kulutamata. Suurem summa võib märkamatult kuluda, kuid mälestus suvepuhkusest ju igapäevaseid kulutusi ei maksa.
Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
2 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
uskmatu
1 kuu tagasi

Kui oled ostunarkomaan siis ei aita mingisugune planeerimine tühjagi ! Ikka ja jälle jõuad läikivate,säravate ja eluks mittevajalike kulinate juurde!

kõige
1 kuu tagasi

muretum on, kui hoiad raha rootsi pangas