Lääneranna teisaldas viis punamonumenti

Kaie Ilves

kaie@le.ee

Eile kella kaheksaks hommikul olid Lääneranna viis punamonumenti jõudnud oma uude asupaika Virtsu muuseumi aias. Foto erakogu.

Kui Virtsu arenguseltsi juhataja Jüri Mõniste esmaspäeva hommikul kella kaheksa paiku mõisa talli jõudis, seisid punamonumendid juba maja taga rivis.

Artikli lugemiseks tellige digipakett või logige sisse!

80 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Sull
18 päeva tagasi

Pole sinna sammaste alla kedagi maetud. Kui siis ainult mõni marutõppe surnud peni

Jüri Julk
22 päeva tagasi

Hea kirjand, Kaie. “Viis pluss”

Oskar Lutsuvaim
18 päeva tagasi
Reply to  Jüri Julk

Kui ma esmaspäeva varahommikul (täpselt ei tea, mis kellaajal) Valhalla joomaurkast kodu poole astuma asutasin, olid viinased mehed seal kaunikesti vihased…

aksel
23 päeva tagasi

Vaatan,et jube palju mingei kommuniste siin kaitsemas neid raipeid ,kes nende kivikamakate alla metud. Õudne. Milleks need monumendid viidi kuskile virtsu?? purustisse oleks tulnud see sõnnik ajada.

Orgasm
23 päeva tagasi
Reply to  aksel

Aga näed, Virtsu viidi.

Post Tuum
23 päeva tagasi
Reply to  aksel

Meie kalmistutel puhkab palju “raipeid”, kuid heaks tavaks on seni olnud, et kadunukeste rahu ei käida rikkumas.

tiblad
20 päeva tagasi
Reply to  Post Tuum

hävitasid talinabanas mitu kalmistut, Koplis, Sitsis, lükati buldooseriga kokku , nii et

"Vallavalitsus on koostööorgan": E. Täht.
19 päeva tagasi
Reply to  tiblad

Sa ei pea tibla olema.
Lääneranna vallas toimuv on läbi mõtlemata tegutsemine; tegutsetakse ühe joone järgi (nagu tiblad?). 18. saj. lõpus keelati Katariina II ukaasiga kirikutesse ja nende lähedusse matmine. Seetõttu on sobimatu punasõdurite matmispaik Lihula kirikuaias. Miks sealt neid ümber ei maeta? Nüüd on seal Läänerannalik punasamba alus ja mini kiviplaat. Veider kooslus: haud-(monumendi)jalg- miniplaat; nõutuks teeb.

"Vallavalitsus on koostööorgan": E. Täht.
19 päeva tagasi

Baas on monumendi osa; Virtsu viidi osa monumendist. Eh?

Õpetaja Armas-Laur
18 päeva tagasi

Kui tervet monumenti ei jaksa kaenlasse kahmata, kahma pool, ja vii varahommikusel tunnil punanurgakesse ; )

Jüri Julk
18 päeva tagasi

Tõestespordi vaatenurgast tubli sooritus, Ene. “Viis miinus”

Malle Elvet
23 päeva tagasi

Kas see pole vandalism? Lugege palun minu viidetega( Hanila kalmistu) kommentaari loo juures (20. juuli) Lääneranna teisaldab kuus punamonumenti (autor Kaie Ilves) . Päritolult lõuna-läänlasena olen arvamusel, et suure õhinaga sambasõdijad rikuvad siiski monumentide haudaelt äraviimisega nende alla maetud surnute rahu. Hanila kalmistul ja teiste L-Läänemaa paikades on monumendid haudade tähised, mitte suvalised nõuk korda ülistavad postamendid. Sambaid on asutud ära vedama kampaania korras, mõtlemata ajaloole ja inimeste tunntele, sest haudade rüüstamine ei tee au kellelegi.

Imelik
23 päeva tagasi
Reply to  Malle Elvet

Ei nõustu, ilma erandideta kujutavad need hauatähised endast ideoloogilisi monumente. Vaata võrdluseks kasvõi saksa sõdurite hauatähiseid. Lisaks ei ole kindlasti tegemist millestki/kellestki vabastajatest- kui siis elust ja varast. See, et nad olid kellegi pojad on arusaadav, aga nende emad peaksid nende pärast häbi tundma, mitte uhkust.

Post Tuum
23 päeva tagasi
Reply to  Imelik

Imelik! Minagi tean üht meest, kes ei olnud sugugi nõnda aus ja õilis kui temast pärast surma rääkimas olen kuulnud nii üht, teist kui kolmandat… Kuid seepärast ei lähe ma veel ta hauakivi kangutama.

Imelik
23 päeva tagasi
Reply to  Post Tuum

Hauakivil ja ideoloogilisel sambal on olulisi erinevusi.

"Vallavalitsus on koostööorgan": E. Täht.
23 päeva tagasi
Reply to  Imelik

Ära too emasid mängu. Küsimused jätan esitamata. Jah, hauatähised olid ideoloogilised, sama ideoloogilised nagu “Mullast oled sa võetud ja mullaks pead sa ka saama”. Vahest Imelik ei jaga kandlemängu, seeeest võib 27 sekundi jooksul teha 14 “Veski” võtet. Ma ei alaväärista teid see tõttu

Imelik
23 päeva tagasi

Räägid asjast ka või jälle niisama trollid?

"Vallavalitsus on koostööorgan": E. Täht.
22 päeva tagasi
Reply to  Imelik

Te üks kord ütlete, et tegu on hauatähistega, siis aga väidate hoopis midagi muud. Teie jutt on plära. Teie kalduvus halada ja probleeme välja mõelda on tüütu.

Emasuvitaja
22 päeva tagasi

“Vallavalitsus on koostööorgan”: E. Tähele : Miks peaks emad-isad- õpetajad mängust välja jätma? Kõik Lääneranna valla kodanikud/valijad, ka lastetud, peaksid tundma end kaasosalistena selles kahtlase väärtusega vabaõhueenduses, mille E.Täht(või kes?) 29. 08.2022 Virtsus lavastas. Ja kui suurem osa kogukonnast selle teo vaikimisi heaks kiidab, siis nii ongi uus samm Eesti kultuuriloos kollektiivselt astutud. Ja jääme huviga ootama, milline tuleb järgmine. Ega see tulemata jää.

Arno Isane
22 päeva tagasi
Reply to  Emasuvitaja

Aga meil Kauboidemaal on kõik väga lihtne ja selge – kõik käib nii, nagu ütleb see mees, kel on kõige suurem kinganumber. Seaduste veerimist ja lõugade lõksutamist ei ole: naised ja lapsed räägivad siis, kui kana pissib. Mingit kisa-kära meil pole, rahu on maa peal.

Multiorgastiline Koostööorgan
25 päeva tagasi

Lääneranna Vallavalitsus töötab ; )

Jaanus
23 päeva tagasi

Muidugi töötab. Kahjuks ainult kohalike elanike vastu. See kivide liigutamine ei huvita eriti kedagi. Keegi nende ümber tantsimas ei käinud ja kivid inimestele ise kahju ei tee.

Post Tuum
22 päeva tagasi
Reply to  Jaanus

…ja arvata võib, et Ene Täht võttis vahendid uute kivide tarvis ikka valla, mitte oma taskukesest, mida päike teel Pärnu-Lihula-Pärnu nii kaunilt tagantpoolt valgustab kaks korda päevas… Aga paistab tõesti sedamoodi, et Lääneranna vallas “ei huvita eriti kedagi” kes, kas, miks ja kuhu kive ja/või rahasid liigutab.

Jaanus
22 päeva tagasi
Reply to  Post Tuum

Hääletagem ka tulevikus heade kohalike “ärimeeste” poolt, siis saame jälle näha kuidas võõrad näod valla raha ja vara laiali jagavad. Aga mis teha, inimesed ongi ju natuke rumalad ja usuvad aastast aastasse tühje lubadusi.

Hea Okkupant
25 päeva tagasi

Patriotism ei seisne venelaste vihkamises, vaid selleks, et hoolitseda oma rahva eest. Eemaldatud monumendid ja kurat nendega, kes seda märkab? K uid elektri ja toodete hinnad tõusevad ja see on väga märgatav.
Jah, selliste edutamiste jaoks tulistaksid neetud kommunistid lihtsalt kõiki asjaosalisi, hoolimata sellest, kes on minister ja kes on ärimees

O. uusi ja virt
25 päeva tagasi

Postimehes kirjutab: “Lasnamäel keset ööd «Venemaa» karjunud noortel tuli politseiga tegemist teha.” Las karjuvad ja laamendavad. Hea ongi, et tuleb välja, kui palju inimesi ihkab sinna ida poole. Eesti, kui riik peab tõepoolest end lõpuks kehtestama hakkama, aitab poputamisest, naaber on näidanud, et ei taha sõbralikult suhelda, siis mis teha. Kurb. Küsimus aga on endine, et miks siis ei minda sinna maale elama, kus nii äge on? Sellest ma aru ei saa. Ega siin riigis neil oluliselt rikkam pole elada ju. Eeldan, et pelgavad natukene, sest ega nad päris venemaa venelaste jaoks ikka päris omad ei ole ju. Ne rõba… Loe rohkem »

Venelased pole ammu Venemaa
25 päeva tagasi

Nikoni reforme ignoreerivad inimesed teevad vahet venelastel ja sovjettidel, ikka põhjustel. Kas taandub nii: armasta, või vägista-varasta-tapa?

O. uusi ja virt
25 päeva tagasi

Jah isegi meie ainukeses suuremas, ehk siis vabadusesõjas võitlesime me koos venelastega tegelikult ju idarindel. Neil olid omad huvid punaseid ehk kommusid kukutada, et saaks normaalselt elada, aga nüüd kipub midagi korduma. Noored patsaanid lasnamäelt aru ei saa lihtsalt, et on vahe olemas ka oma rahvuses. Kodus on pähe taotud, et nsv liit oli ülim, siis seal see peas arusaamine piirdubki kahjuks.

Hea Okkupant
25 päeva tagasi

Tõeliselt vene mees, suurross-šovinist, sisuliselt kaabakas ja vägistaja.
V. I. Lenin. Rahvuste või “autonoomia” küsimusele, 1922

Mia
24 päeva tagasi

Eestimaa venelased ei tea, et 1940. aastal alustasid okupatsioonivõimud eestivenelaste mahanottimisega. Kõigepealt venelased, siis teised rahvused. Ja nagu näha, ei ole vankad 80 aasta jooksul oma käitumist muutnud. Kui nüüd jälle Eesti okupeeritakse, on jälle eestivenelased esimesed!

Post Tuum
23 päeva tagasi

Ja kui ened-jürid tassivad hauakive sinna-tänna, kuhu see kõlbab?

uskmatu Toomas
25 päeva tagasi

!940 tulid lollid iivanid ja peksid meie monumendid puruks aga nüüd kus me oleme hästi haritud eurooplased peksame kättemaksuks kõik nende monumendid ja hauatähised puruks !
Jõudu tööle sest mida töö lõi ?

Just...
25 päeva tagasi
Reply to  uskmatu Toomas

…meenus kuidas 80’ndate lõpus(või oli 90 algus) Lihula pargi tiigist sinna uputatud monumendi fragmente välja õngitseti.
Nüüd, tahaks jubedalt loota, et inimesed on 30 aasta jooksul saanud targemaks ja ei tegele enam kivikolakate populistlikke eemaldamise ja püstitamisetaga ja et Lääne inimene on targem ja tema jõud peitub tema tarkuses. Suudab ajalugu meeles pidada ilma kivikolakateta ja raamatust luoetuna, googeldatuna. Aga ei, üks monument viiakse ära teine pannakse püsti.
Lasteaed!

Imelik
24 päeva tagasi
Reply to  Just...

Milline osa sellest rämpsust on ajalugu ja miks me peaksime seda avalikus ruumis eksponeerima? Kui sulle tundub nii hinnaline siis võid ilmselt teha ka ostupakkumise omavalitsusele ja oma keldris neid endale eksponeerida kui “ajalugu”. )))

Post Tuum
23 päeva tagasi
Reply to  Imelik

Meenub üks mees, kes mõtles ka, et teeb ajalugu, aga ei tulnud välja ; )

Imelik
24 päeva tagasi
Reply to  uskmatu Toomas

Mida töö lõi? Lõi väärtusruumi, mis ei ülista vägivaldset okupatsiooni, vaid võitlust sellise võimu ja “vaimu” vastu. Arusaadav, või peab kuidagi teisiti su “igatsust” kommunistlikku diktatuuri vastu leevendama?

"Vallavalitsus on koostööorgan": E. Täht.
24 päeva tagasi
Reply to  Imelik

Mida teeks Imelik igatsuseta kommunistliku diktatuuri vastu?

Imelik
24 päeva tagasi

??? Mina ei igatse, aga tundub et on nostalgitsejaid, kes soovivad “kultuuri” säilitada, või kuidas seda hala siin mõista?

"Vallavalitsus on koostööorgan": E. Täht.
23 päeva tagasi
Reply to  Imelik

Kuhu edasi? Auhind maadlustreenerist halameistrile?

Post Tuum
23 päeva tagasi
Reply to  Imelik

Imelikule: Mnjaa… Kui meie kalmistukultuuri vaadata, siis näib, et neid omakseid-nostalgitsejaid ikka veel jätkub, kes peavad vajalikuks oma kadunukeste hauale kivi panna. Kas nüüd alustati Läänerannas kultuuriuuendust, mis lubab igaühel käia ja oma suva järgi hauakive teisaldada, uutega asendama jne.? Väga huvitav mõte. Sõltumatu LE uurivad ajakirjanikud võiksid nüüd välja selgitada ja lugejatele teada anda, kas Ene Täht üksi tuli selle mõtte peale või oli tal veel keegi, kes kaasa mõtles?

Imelik
23 päeva tagasi
Reply to  Post Tuum

Veel kord- hauatähistega ei ole tegemist. Õige tihti ei ole sinna “samba” alla kedagi maetud ja õige tihti ei ole maetud need keda sel väidetakse olema. Ei ole mingit suva, on kindlad üldinimlikud tavad kuidas haudu tähistatakse. Paraku pole mõtet selgitada seda ühele klounile, kes lihtsalt erinevate nimede alt trollib.

Kloun
22 päeva tagasi
Reply to  Imelik

: )

Jaanus
23 päeva tagasi
Reply to  Post Tuum

Ära nüüd liialda. Ene Täht ei ole võimeline iseseisvalt üldse mingite mõtete peale tulema.

mõelda väheke
24 päeva tagasi
Reply to  uskmatu Toomas

Mida ajad? Kättemeksuks? Kurjuse kobakmonumendid on sobimatud, seepärast likvideeritakse. Sobimatu on ülistada vene vägede tegusid, mille all ise kannatasime, mille all surevad TÄNA ühe teise iseseisva riigi elanikud.

Jaanus
23 päeva tagasi

Hea nali. Ukraina on veel vähem “iseseisev” kui eesti. Meil pole siin mingit otsustusõigust enne kui mõni euroametnik heakskiitu ei anna. Kirute, et nõuka aeg oli paha. Hetkel on ainult nimi muutunud sellel liidul, sisu on sama ju.

"Vallavalitsus on koostööorgan": E. Täht.
25 päeva tagasi

Eneseteadlik inimene teab, millise kodumaa sõltumatuse eest surdi. Siit ka lihtne loogiline järeldus: Lääneranna vallavalitsus ei saa aru. Sovetlusest ei vabaneta riideid kapis ümber tõstes; siit ka loogiline järeldus: Lääneranna vallavalitsusel puudub arenenud mõistus.

Mart
25 päeva tagasi

Haapsalus pidavat ka punamonumentide teisaldamine plaanis olema. Kaubamaja ja raudtee juures. Tublid!