Reisimiseks peab looma uue COVIDi vaktsineerimise tõendi

Malle-Liisa Raigla

malleliisa@gmail.com

Koroonatõend. Foto: Kaire Reiljan
Koroonatõend. Foto: Kaire Reiljan

Detsembrist hakkab Eestis järk-järgult tehnilist kehtivust kaotama üle 550 000 COVIDi vaktsineerimise tõendi, mistõttu on kõigil neil inimestel enne reisile suundumist vaja luua uus tõend. Siseriiklikult saab tõendeid edasi kasutada.

Enne 21. oktoobrit 2021 Eestis loodud ja seni uuendamata ELi COVIDi vaktsineerimise tõendi tehniline kehtivus lõpeb kuus kuud pärast selle loomist. See tähendab, et reisimiseks peab patsiendiportaalis digilugu.ee looma uue vaktsineerimise tõendi, kuid Eestis saab jätkata tõendite kasutamist, kui tõendit kontrollitakse teenuspakkuja juures kontroll.digilugu.ee kaudu.

„Kuigi digitaalse COVIDi tõendi loomine ei ole tehniliselt keeruline, siis inimestel on siiski erinevad digioskused ja võimalused tõendi uuendamiseks. Keset COVIDi kolmandat lainet ja üsna rangeid piiranguid ei olnud mõistlik seda nõuda kogu elanikkonnalt, sealhulgas vanemaealistelt, mistõttu otsustasime teha erandi ja aktsepteerida kõiki vaktsineerimise tõendeid kuni nende sisulise aegumiseni ehk aasta möödumiseni vaktsineerimiskuuri lõpetamisest,“ selgitas Sotsiaalministeeriumi e-teenuste ja innovatsiooni asekantsler Kalle Killar. „Kehtivusaja pikendamine annab inimestele võimaluse luua endale uus tõend pikema perioodi jooksul – näiteks peale tõhustusdoosi saamist, mil tuleb uus tõend luua niikuinii.“

Selleks, et tõendid näitaksid siseriiklikul kontrollimisel rohelist tuld, teeb rakendusse vastava arenduse Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus (TEHIK). Kui inimese tõend vajab uuendamist, siis kuvatakse seda nii rakenduses kontroll.digilugu.ee kui ka patsiendiportaalis digilugu.ee. Kontrollimisel loetakse kõik Eestis väljastatud tõendid kehtivaks kuni 365 päeva pärast vaktsineerimiskuuri lõpetamist.

„Niisugust erandit ei saa Eesti riik sisse viia teiste riikide poolt loodud tõendi kontrollimiseks mõeldud rakendustes, mis tähendab, et välisriikides loetakse need tõendid pool aastat pärast loomist siiski kehtetuks. Paneme kõigile välisriiki reisijatele südamele, et looksite endale juba enne reisi digilugu.ee kaudu uue vaktsineerimise tõendi vältimaks sekeldusi piiriületusel ja välisriigis viibides,“ rääkis TEHIKu tervisetalituse juhataja Tõnis Jaagus.

Lisaks kasutab osa Eesti ettevõtetest COVIDi tõendite kontrollimiseks välismaiseid rakendusi, mis tähendab, et ka neis ei näidata rohkem kui pool aastat vanu tõendeid enam kehtivatena. „Soovitame kõigil Eestis tegutsevatel ettevõtjatel kasutada siiski Eesti riigi poolt välja töötatud tõendi lugemise rakendust kontroll.digilugu.ee, sest igal riigil on vaktsineerimistõendite kehtivusel omad erandid ning Eestis annab õige vastuse just riigi poolt väljatöötatud rakenduse kasutamine,“ ütles Jaagus.

21. oktoobrist 2021 luuakse Eestis kõik ELi COVIDi vaktsineerimistõendid pikema tehnilise kehtivusega.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
6 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
krõmpsluu
2 aastat tagasi

Milleks siis on vaja neid maske,süste ja passe kui viirus nagunii kuhugi ei lähe?Parem juba elada nagu hing ihkab ja surra nagu mees muiste.

Ei tea
2 aastat tagasi
Reply to  krõmpsluu

Paljud värisevad oma elu pärast ju, sellepärast need maskid ,nagu oleks mingid kaitsekilbid, ette veetaksegi

Logistik
2 aastat tagasi

Reisimise aeg on kogu aeg. Ja see jama ei saa mitte kunagi läbi. Viirus ei lähe mitte kuhugi

Sass S
2 aastat tagasi
Reply to  Logistik

Ikka vaja uut ja värsket viirust meitele sisse vedada .

Pole süsti, pole probleemi
2 aastat tagasi

No reisimise ajaks peaks see jama olema läbi juba.
Ja uut valitsust on ka kohe vaja!

Nimi kohustuslik
2 aastat tagasi

Stalin ütles ka nii