18

Koolides hakatakse tegema kiirteste, maski kandmine on tungivalt soovituslik

Lääne Elu

info@le.ee

Koroona kiirtest. Foto: Pixabay
Peale vaheaega läheb koolides suureks kiirtestimiseks. Foto: Pixabay

Haridus- ja teadusministeeriumi eesmärk on hoida koolid viiruse levikut ennetavaid meetmeid kasutades võimalikult turvaliselt avatuna ja pakkuda õpilastele kontaktõpet, et tagada kvaliteetne haridus ning pöörata tähelepanu laste vaimsele tervisele.

Peale koolivaheaega koolide distantsõppele suunamist ministeerium ei kavanda, rakendada tuleb jätkuvalt praegu toimuvat piirkondlikku lähenemist. Kui piirkonnas on üldised nakatumisnäitajad väga kõrged ja koolis on palju haigestunuid, on kooli, koolipidaja ning Terviseametiga kooskõlastatult ning Haridus- ja Teadusministeeriumi informeerides võimalik rakendada lühiajalist distantsõpet.

„On arusaadav, et kõrge viiruse leviku tingimustes soovitakse kontakte vähendada, kuid tänasel päeval on palju ka koole, kus suur osa kooliperest on vaktsineeritud ning ei ole põhjust ennetavalt distantsõpet rakendada. Neid klasse, kus vaktsineerituid on palju, ei tohiks distantsõppele saata. Kui siiski on vajalik distantsõpet rakendada, siis tuleks seda aega kasutada nii õpilaste kui ka õpetajate vaktsineerimiseks, et koolikeskkond oleks võimalikult turvaline ja kontaktõpe saaks jätkuda. Haridustöötajatele, kel vaktsiinikuurist on möödas 6 kuud, pakutakse kaitse tagamiseks tõhustusdoose,“ ütles haridus- ja teadusminister Liina Kersna ning tänas haridusvaldkonna erinevaid organisatsioone, kes kutsusid üles lapsevanemaid ja noori koolivaheajal oma perearstiga konsulteerima ning võimalusel end vaktsineerima. „Näeme, et kui koolipere vaktsineeritus on kõrge, siis seal ei ole massilist nakatumist,“ ütles minister.

Selleks, et pidurdada koolikollete teket nii pärast vaheaega kui ka edaspidi ning avastada nakatunud kiirelt, oleme kavandamas koolides alates 1. novembrist kaks kuni kolm korda nädalas 1.-12. klassi õpilaste ja õpetajate kiirtestimist. Kiirtestimine toimub lihtsa ja lapsesõbraliku kiirtestiga, mida saavad lapsed ise koolipäeva alguses õpetaja juuresolekul teha. „Sarnast süsteemi kasutavad paljud Euroopa riigid selleks, et hoida koolid turvaliselt avatud,“ ütles minister.

Kiirtestimise kõrval hakkab 1. novembrist koolides kehtima uus lihtsustatud karantiini kord. Vaktsineerimata ja koroonat viimase 6 kuu jooksul mittepõdenud lähikontaktsed õpilased nii koolis, huvitegevuses kui ka noorsootööasutuses  peavad jääma koheselt koju ja tegema PCR-testi. Test tuleb teha alates 4. päevast pärast COVID-19 positiivse testitulemuse saanud inimesega toimunud lähikontakti. Õpilane peab olema kodus kuni testi vastuse saamiseni. Vaktsineeritud haigustunnusteta õpilased ei pea testima ega jääma lähikontaktsena karantiini.

Jätkuvalt tuleb tähelepanu pöörata õppehoonete ventilatsioonile, heale kätehügieenile ja järgida kõiki viiruse levikut takistavaid meetmeid. Väga tähtis on võimalusel kasutusele võtta koduklasside süsteem, et õpilased liiguksid koolimajas vähe ringi ning õpilaste omavahelised kokkupuuted oleksid minimaalsed. Samuti soovitame planeerida tegevusi õues, hajutada söögivahetundide toimumisaegu ning õppetundide algust. Kuna nakkuse leviku oht on väga kõrge, siis soovitame tungivalt õpetajatel kanda maske ja ka õpilastel tuleks õppehoone üldkasutatavates ruumides maski kanda.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Vahi nalja
Vahi nalja

Miša paneb mõistusega, Liinal puudub analüüsivõime. Pärast koolivaheaega tõuseb nakatumiste arv koolides kordades, sest reisisellid tulevad mujalt tagasi ning neid ei kontrollita riiki sisenemisel. Lisades koroonapasside “imelise väe” nakatumise ärahoidmisel siis reaalsus ongi suured haiguskolded. Piirangute seadmine eeldab mõistust, aga istuv valitsus seda ei evi.

Vbl
Vbl

Miks te arvate, et seda mujalt sisse tuuakse. Välja ikka viiakse. Eesti on covid maailma kaardi peal tumepunast värvi, ehk maailmas esimeste seas. Siit koldest ikka viiakse välja

Mnjah
Mnjah

Delta ja Delta+ tüvi on ju Eesti päritolu:) Oh neid Vbl ja teisi ullikesi küll.

Vbl
Vbl

Oi nii tark, mis päritolu need on siis? Mis päritolu covid üldse on? Tarkpea, avalda teistele ka maailma saladusi!

Jenkem
Jenkem

Ei kavatse selle aktsiooniga kaasa minna ja oma last lasta torkida 3x nädalas

Soovitus
Soovitus

Aga palun – pane oma laps koduõppele. Usu, kõik on õnnelikud.

Vbl
Vbl

Usu usu. Teiemeelest on õiglane laste tervist kahjustada? Endal lapsi teil vist pole, siis hea targutada siin

Just
Just

Väga õige. Nüüd hakkavad krdi laste tervist ka rikkuma. Päris vihaseks ajab küll. Ma ei tea, kaua isad-emad veel kodus seda vaikides kannatavad?

Elus
Elus

tsirkus.

Arnold, kopsutehnik
Arnold, kopsutehnik

Maski kandmine mõjub täiskasvanud inimese hingamisele laastavalt.
Mis siis veel lastest rääkida!

Kah tarkpea
Kah tarkpea

Eks kõik kirurgid on muidugi ammu laastunud, samuti kõik need Aasia riikide inimesed, kes juba aastaid maske kannavad, kõik täitsa laastunud.

Vbl
Vbl

Oma kirurgidega. Rumal ettekääne. Kirurg ei ole päev läbi mask ees ju appikene. Pealegi arstid on ju ise selle maski kahjulikkuse esile toonud, keegi omast peast ju ei kirjuta. Kuidas te teate millised kahjustused nendel aadia inimestel on või ei ole?

Maskid
Maskid

pidavat ka väga mürgised olema. You tube -is olevat film liikvel kus näidatakse kuidas neist ussid kasvama hakkavad ja inimene hingab köik selle sisse. Päris kole.

AVS
AVS

Pidavat, olevat… Tegelikult on kohati ikka päris uskumatu, et on inimesi, kes sellist jampsi täiesti tõe pähe võtavad.

Vbl
Vbl

seal ei ole uskumusega midagi pistmist, kõnealune mask on lihtsalt liiga kaua kasutusel olnud, muud loogikat pole vajagi otsida ju.

Maali
Maali

Kohati jääb tunne, et valitus ei soovigi selle hullule olukorrale lahendust.

Kui klassis on haigestunud laps,siis minu arvates oleks ikka mõistlik, et kogu klass jääks distantsõppele. Vaksineeritud lähikondaktsed ju kannavad samuti viirust edasi

Just
Just

Lahendus on olemas, aga mis sa arvad, et võimuahne poliitik julgeb ebapopulaarseid otsuseid vastu võtta või. Leidis praegu lihtsalt selle rumaluse, eeldades, et vastasleeri valijad on enamuses vaktsiinivastased, siis tahtis muljet jätta, et nagu oleks teinud suure sammu. Kui ilma vihata teiste vastu rahulikult mõtleksime kõik, siis see on siiani üks suur ajuvabadus. Inimeste tervise päästmisega palju nendel otsustel seost ei ole. On ainult reiting!

Vaksineeritud 2 süstiga
Vaksineeritud 2 süstiga

Jääb arusaamatuks see osa kui terve vaksineerimata laps peab koolist koju jääma ja ootama vähemalt 4 päeva enne kui saab minna tegema PCR testi, et mis see vahepealne aeg siis on? Iseõpe või distantsõpe või üldse puhkus?
Tänaseks onju ometi teada, et viirust kannavad ja haigestuvad kõik, olenemata vaksineerimisest!! Vaksineeritutel läheb heal juhul lihtsalt haigus kergemini.
Õige oleks ikka kõikki lapsi testida 1x nädalas

wpDiscuz