Saanirallitajad rikuvad talivilja

Lemmi Kann

lemmi.kann@le.ee

Uue-Vainu mahetalu peremehe Raido Raba sõnul on põllul lõbu pärast sõitmine või tallamine viljakasvataja jaoks sama mis võõra rahakoti kallale minemine. Foto: Eduard Laur

Lumi meelitab välja lustisõitjad, kes kihutavad mootorsaanidega üle kohalike talunike põldude, kahjustades nii kas hoolimatusest või teadmatusest talivilja.

28. detsembri hommikul hakkas Suure-Ahli Uue-Vainu mahetalu perenaine Eneli Aru koos noorema poja Taneliga Pärnu poole sõitma. Autoroolis olnud poeg märkas ühest talu viljapõllust mööda sõites, et midagi on valesti. „Ütles, et vaata, saanijäljed on põllul,” meenutas Aru. Poeg pidas auto kinni ja mindi asja uurima. „Põllu ühest otsast oli teelt sisse keeratud, sõidetud piki põllu äärt teise otsa ja sealt jälle põllult välja,” rääkis Aru. Sellel põllul kasvab kümme hektarit talinisu. Kuna Pärnusse oli aja peale minek, tegi Aru saanijälgedest mobiiliga paar pilti ja sõideti edasi.

Õhtul, kui koju tagasi jõuti, sai asjast teada ka Uue-Vainu talu peremees Raido Raba. „Me igaks juhuks uurisime veel järele, et kas selline asi on taliviljale kahjulik. Selgus, et on küll,” rääkis Aru.

Artikli lugemiseks tellige päevapilet, digipakett või logige sisse!

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
7 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Mees saaniga
5 aastat tagasi

Tekkis küsimus, miks ei panda mingeid silt/märke nurkadesse ja möningad nende vahele? Et oleks omaltpoolt tagatud see, et motomehed teaks mis põlluga tegu.
Lumine maa ei saa aru keegi mis teil seal on või kasvab, ilmselgelt trügitakse peale sinna.

nimetu mats
5 aastat tagasi

huvitav, kas need kahjustused on järgmisel suvel ortofotodelt ka näha? Kas keegi on hinnanud ka, et kui kahjulik see ikkagi viljale on? Järsku on hoopis vastupidine efekt – kinnitallatud lume all külmbub ka maapind koos viljaga ära. Külmumata pinnasel sadanud lume all võivad igasugu seenhaigused levida. Nii, et kinni tallatud triip pigem takistab selle levikut.

Viljakasvataja
5 aastat tagasi
Reply to  nimetu mats

Igal ühel on õigus oma arvamusele, aga löö lahti internet ja loe ka teadlaste uuringuid!!!

Ametnik
5 aastat tagasi

§ 153. Maastikusõidukiga liiklemine (1) Maastikul, välja arvatud ranna ja kalda piiranguvööndis, võib maastikusõidukiga sõita või seda parkida üksnes maaomaniku või -valdaja loal. Ranna ja kalda piiranguvööndis võib maastikusõidukiga sõita ning parkida looduskaitseseaduses sätestatud korras. (2) Kaitsealal ja püsielupaigas reguleerib maastikusõidukiga sõitmist kaitse-eeskiri. (3) Kohalikul omavalitsusel on õigus kehtestada kohaliku omavalitsuse üksuse territooriumil täiendavaid nõudeid maastikusõidukite liiklemisele. (4) Käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud luba ei nõuta: 1) politsei- ja tollitöötajatelt ametiülesannete täitmisel; 2) haige toimetamisel haiglasse; 3) päästetööde tegijatelt; 4) muudel juhtudel, mis on seotud ametiülesannete täitmisega (nagu elektri- ja sideliinide hooldus- ja parandustööde tegemine või muud sellised tegevused). §… Loe rohkem »

Kodanik
5 aastat tagasi

Aed ümber põllu. Ega muu ei aita.

Kodanik
5 aastat tagasi
Reply to  Kodanik

Keegi pakkus, et sildid panna. Maa kohas on neist võibolla kasu, aga linnas ju näha, et ei huvita kedagi mingid liiklusmärgid.
Rahu meeli ummistatakse Lihula mnt. 5 parklat (ise minnakse shoppama) ja teiste kortermajade õuealadelt rallitatakse läbi.

Viljakasvataja
5 aastat tagasi
Reply to  Kodanik

Meil on paarkümmend põldu ca 200ha. Kui mõistlik see oleks?