Sotsiaalkaitseminister tunnustas Saima Madrust ja Tiiu Leidsalu

Saima Madrus. Foto: arhiiv

Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva tunnustas täna Estonia teatri Valges saalis aktiivseid eakaid, kes on andnud olulise panuse kogukonna elu edendamisse. Läänemaalt tunnustati Saima Madrust ja Tiiu Leidsalu.

„Kõigil peavad olema võrdsed võimalused osaleda ühiskonnas ja elada inimväärset elu,“ ütles sotsiaalkaitseminister Kaia Iva. „On suur rõõm, et meil on Eestis nii palju aktiivseid vanemaealisi inimesi, kes teevad Eesti elu paremaks kõigile. Sel aastal peame oluliseks väärtustada kogukonnatöö edendamist. Soovime tunnustada inimesi, kes on oma piirkonnas silma paistnud ühistöö eestvedajana või aktiivse tegijana.“

Kogukonnatöö tegija aitab ühiste huvidega inimestel kokku saada, selgitab välja kogukonna vajadused ja paneb inimesed ühiselt tegutsema nende vajaduste lahendamise suunas. Nad võivad seda teha üheskoos oma praktilise tööga või mõeldes välja projekte ja uusi lahendusi, mis aitaks teatud sihtgruppe toetada.

Sotsiaalpoliitika üks prioriteet on vanemaealiste iseseisva toimetuleku, sotsiaalse ja tööalase aktiivsuse suurendamine, aga ka sotsiaalse tõrjutuse ennetamine ja vähendamine ning vanemaealiste kaasamine vabatahtlikku tegevusse. „Ka vanemaealiste jaoks on aktiivne vananemine oluline teema,“ ütles minister Iva. „Nad on valmis kaasa minema erinevate programmidega ning panustama ühiskonda oma aega, energiat ja teadmisi.“

Vanemaealiste ja eakate toimetuleku uuringu (2015) tulemused kinnitasid, et 45% 50–74aastastest inimestest on valmis rohkem panustama ühiskonda. Soodustamaks vanemaealiste panustamisvõimalusi ühiskonnas, on eriti tähtis edendada vanemaealiste kaasamist vabatahtlikku tegevusse.

Sotsiaalministeerium koostöös vanemaealiste poliitika komisjoniga on alates 1997. aastast korraldanud iga aasta augustis ministri vastuvõtu, et tänada ja tunnustada silmapaistvaid ning ühiskonnaelu edendavaid vanemaealisi inimesi.

Tunnustuse sai 41 inimest üle Eesti.

Saima Madrus on Haeska küla kodukohapäeva üks peakorraldajatest. Tema teadmised, ettepanekud, kogemused ja koostöövalmidus on kogukonnas hinnatud ja asendamatud. Tema eestvedamisel ja külakogukonna koostööna on koostatud ja väljaantud kaheosaline raamat „Põline Haeska“. Saima osaleb Haeska näiteringis ning tantsib Haapsalu maapiirkonna eakate tantsurühmas Tamme Daamed. Saima seisab hea, et Haeska küla väärikad ühisüritustel kaasa lööksid.

Tiiu Leidsalu Tiiu on Läänemaa Nägemisvaegurite Ühingu hing ning Läänemaa ainuke nägemispuudega inimeste kogemusnõustaja. Ühingu tegevus on üleni Tiiu korraldada: ta toob Haapsallu vajalikke spetsialiste vaegnägijate infopäevadele, korraldab üritusi ja kokkusaamisi, organiseerib väljasõite ning peab ühingu arhiivi. Ta on olnud abiks heliraamatute tegemisel. Lisaks aitab toiduabil jõuda Haapsalu vähekindlustatud puuetega inimesteni. Tiiu toimetab vaiksel tagasihoidlikul viisil, kuid teeb ära väga palju.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments