Aimar Altosaar: Andres oli peremehe tüüpi inimene

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Aimar Altosaar. Foto: Vabaerakond
Aimar Altosaar. Foto: Vabaerakond

Andres Ammas oli oluline tegelane Mart Laari teise valitsuse aegu. „Aeg oli närune, valitsus hakkas alla käima, helgeid meeleolusid sellest ajast pole,“ meenutas Ammase toonane kolleeg, valitsuse pressibüroo direktorina töötanud Kaarel Tarand.

Tarandi hinnanguga pole nõus Andres Ammase võitluskaaslane Aimar Altosaar. „Isamaliidu tippaeg oli 1999-2000, meie reiting oli üle 20 protsendi ja me olime suures edus, olime mõne aastaga 3-4 protsendilisest toetusest tõusnud peaministrierakonnaks,“ meenutas Altosaar. „Aga 2001 hakkasid juhtuma halvad asjad, ning siis kutsuski Mart [Laar] Andrese endale appi.“

Laari teine valitsus, mille moodustasid Reformierakond, Isamaaliit, Rahvaerakond ja Mõõdukad, sai ametisse riigikogu valimiste tulemusel 25. märtsil 1999 ja lagunes valitsuskriisiga 28. jaanuaril 2002.

Ammas sai Isamaaliidu peasekretäriks aprillis 1999, jaanipäevast 2001 juhtis ta ka peaministri bürood. Paari kuu jooksul oli ta kahes ametis korraga.

„Laarile oli vaja head liitlast, ning nii Andres sinna läkski,“ ütles Altosaar. „Andres oli selline peremehe tüüpi inimene. Hea peasekretär oli ta muidugi ka.“

Tollal vaid 39aastane Ammas nõustas peaministri büroo juhatajana Laari sisepoliitilistes küsimustes, suhtles koalitsioonipartneritega, korraldas Isamaaliidu ministrite ja riigikogu fraktsiooni koostööd.

Lisaks Ammasele töötas toona peaministri büroos näiteks majandusnõunikuna ka praegune president Kersti Kaljulaid.

Linnar Viik oli peaministri nõunikuks enne, kui bürood hakkas juhtima Ammas. Argitööd pole Viik temaga koos teinud, kuid suheldud sai küll. Ammas huvitunud uutest tehnikavaldkondadest. „Tegelikult oli ta konstruktiivne tehnoloogiaskeptik,“ meenutas Viik. „Näiteks internet pakkus talle küll suurt huvi, kuid samas oli tal ka selles suhtes eestlasele omane hea skeptitsism.“

Laari valitsus kukkus jaanuaris 2002 ning riigikogult sai valitsuse moodustamiseks volituse Siim Kallas. Koos Mart Laariga lahkusid ka peaministri büroo ametnikud.

„Andres Ammas on osa põlvkonnast, kellele kingiti võimalus olla osaline Eesti iseseisvuse taastamisest ja seejärel selle üles ehitamisest,“ kirjutas Mart Laar oma järelhüüdes. „Mulle jäi ta aga lihtsalt sõbraks ja väga heaks inimeseks, kes võis sumbuva õhtu hetkega käima lükata klaveri taha istudes ning laulu üles võttes.“

„Mina olin tema fänn juba siis, kui Tallinna tänavatele ilmus Lääne Elu,“ keeras Altosaar aega rohkem kui 25 aastat tagasi. „Vau, milline nimi! mõtlesin ma lehte sirvides.“

„Me olime perekonniti väga lähedased,“ tõdes Altosaar. „[Andres ja Anneli Ammase poeg] Egert on minu ristipoeg, sealsamas Haapsalu kirikus ristitud.“

Ammas oli Altosaare sõnul kompromissitu. „Lõpuni aus. Suures poliitilises mängus, kui Isamaliit Res Publicasse uppus, ei suutnud ta enam kompromissi teha,“ meenutas Altosaar. „Olime Andresega võitluskaaslased sõna otseses mõttes, tulime ju koos [IRList] Vabaerakonda tegema.“

„Tema tegevus on minu jaoks olnud imetlusväärne,“ ütles Altosaar. „Just selle tõttu, et ta oli kompromissitu võitleja, oli ta tavapoliitika jaoks inimesena liiga hea.“

„Sõnakõlks, et asendamatuid inimesi pole, jäägu Stalini aega,“ ütles Altosaar. „Andres on asendamatu!“

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments