0

EPL: ID-kaardi sertifikaatide uuendamisega läks järsku kiireks

Tarmo Õuemaa

Tarmo Õuemaa

tarmo@le.ee

Kuna Tšehhi teadlased avaldasid oma teadustöö, on ohutase nii palju tõusnud, et turvariskiga ID-kaartide sertifikaadid suletakse juba lähipäevil, kirjutab Eesti Päevaleht.

Esmaspäeval avalikustasid Eesti ID-kaartide potentsiaalse turvariski avastanud Tšehhi teadlased suure osa oma tööst, mida homme USA-s Dallases toimuval konverentsil tutvustatakse. Kuigi Eesti teadlased ei saanud ID-kaardi probleemi ja selle lahendamise kohta juurde just väga palju seni teadmata infot, ilmnes tööst, et tšehhid teatasid ID-kaartide probleemist kiipe tootvale ettevõttele Infineon juba tänavu veebruaris. Eesti sai ID-kaardi potentsiaalsest turvariskist teada alles augusti viimastel päevadel, mis tähendab, et oluline info jäi pooleks aastaks kuhugi pidama.

Alates kolmaspäevast, 1. novembrist hoiavad Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) teenindused oma uksed erandkorras kauem lahti. Lisatud töötunni ajal aitavad teeninduste töötajad sertifikaate ja PIN-koode uuendada, mobiil-ID-d aktiveerida ja väljastavad dokumente, teatas ameti pressiesindaja.

„Kõige mugavam on oma ID-kaardi sertifikaati uuendada kodust lahkumata, kuid kui see ei õnnestu, aitavad PPA teeninduste töötajad,“ ütles PPA identiteedi ja staatuste büroo juht Margit Ratnik. „Teenindused on valmis ka koormuse tõusuks, kuid külastajad peaksid arvestama, et järjekorrad meie teenindustes pikenevad kindlasti.“

Ratnik lisas, et vajadusel on PPA valmis avama teenindussaalid ka nädalavahetustel, kuid seda vajadust hinnatakse jooksvalt.

Klientidel, kel on soovi taotleda uut ID-kaarti, soovitab Margit Ratnik teeninduste külastamise asemel teha seda e-taotluskeskkonnas. „Mugavalt ja kiirelt saab taotlust esitada korduvkaardi saamiseks täisealisele Eesti kodanikule ning esmakordse kaardi saamiseks alaealisele lapsele. Sel juhul peab teenindusse pöörduma vaid kaardi kättesaamiseks,“ selgitab ta.

Sertifikaatide uuendamiseks ei ole võimalik aega ette broneerida. Teeninduse külastamiseks ID-sertifikaatide uuendamisega mitteseotud toimingute jaoks, nt dokumentide taotlemine ja kättesaamine, kodakondsuse taotluse esitamine, võib endale sobiliku aja aegsasti ette broneerida PPA lehel. Alates juulist saadab PPA meeldetuletusi  kõikide dokumendiliikide kehtivusaja lõppemisest, mis aitab teeninduse külastust paremini ette planeerida. Meeldetuletus saadetakse dokumendi kasutaja eesti.ee elektronpostiaadressile ja et teavitus kindlasti adressaadini jõuaks, peaks eesti.ee e-maili aadress olema suunatud postkasti, mida reaalselt kasutatakse.

PPA teeninduste lahtiolekuajad alates tänasest Haapsalus esmaspäevast reedeni 9.00 – 17.00

Kas ID-kaardi sertifikaadid vajavad uuendamist, saate kontrollida lehel https://www.politsei.ee/id-kaardi-kontroll/. Id-kaardi uuendamisega seotud tehniliste küsimuste korral palume pöörduda ID-kaardi infoliinile 1777. Muud infot, sh ka teeninduste lahtiolekuaja kohta, saab PPA infotelefonilt 612 3000, mis töötab iga päev kell 8–19.

 

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
wpDiscuz