Sigade Aafrika katk jõudis Eesti suurima seakasvatajani

Andrus Karnau

andrus.karnau@le.ee

 

Veterinaar- ja toiduamet (VTA) tuvastas Viljandimaal Tarvastu vallas asuvas seafarmis sigade Aafrika katku tekitaja, mistõttu taudipunktis kehtestatakse karantiin, farmi sead hukatakse ning seejärel hoone desinfitseeritakse. See on kolmas seakatku juhtum Viljandimaa farmides. Tarvastu vallas asuv Vooru farm kuulub lihatööstuskontsernile HKScan.

„Proovid võtsime Tarvastu vallas asuvast farmist eile, 4. augustil ning kinnituse saime täna. Kokku oli farmis 2149 siga,” ütles veterinaar- ja toiduameti peadirektor Ago Pärtel. „Sellest piirkonnast on leitud pea pooled seakatku juhtumid metssigadel, mis näitab, et viiruse kontsentratsioon on Viljandimaal väga kõrge.”

Farmi kõik sead hukatakse ning seejärel hoone desinfitseeritakse. Peale farmi loomadest tühjendamist viiakse läbi hoone puhastamine ja desinfitseerimine. Taudipunkti territooriumile tohivad siseneda ainult veterinaar- ja toiduameti poolt volitatud isikud.

Eesti ühe suurima lihatööstuse HKScan Estonia juht Teet Soorm ütles Ärilehele, et neile kuuluva Rakvere Farmide AS-i ühest väiksemast farmist tuvastatud seakatk ei mõjuta hetkel ülejäänute ehk kontserni kuuluva 24 seafarmi tööd.

Soorm lisas veel, et katku avastamisel niisama käed rüpes ei istuta, vaid pigem proovitakse oma töötajatele nõudeid veelgi karmistada, et välistada viiruse levimine. "Et meie süsteemi teistest 24-st farmist viirust eemale hoida, järgime oma farmide territooriumitel kõiki Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) poolt välja töötatud bioohutusnõudeid ning enamgi veel. Antud juhtum näitab ilmekalt, et õnnetu juhuse eest pole keegi kaitstud isegi siis, kui oled enda poolt teinud kõik, mis on meie võimuses,“ lisas Soorm.

Õnneks ei jää Vooru farmi lähedusse rohkem sigalaid, mis satuksid muidu ohutsooni.

Kontrollitakse kõiki farme

Kui loomapidaja on rakendanud kõiki kehtestatud nõudeid, hüvitatakse vastavalt seadusele taudikoldes hukatud ning loomataudi tõttu hukkunud loomade väärtus. Taudipunktide ümber kehtestatakse 3 km ohustatud ja 7 km järelevalvetsoon. Kõik tsoonidesse jäävad seafarmid kontrollitakse VTA poolt üle ning võetakse proovid sigade Aafrika katkule. Tarvastu vallas Vooru külas asuva farmi 10km raadiuses 14 kodusigadega üksust.

Esimesed sigade Aafrika katku leiud kodusigadel avastati juuli keskpaigas Viljandimaal kahes farmis ja ühes Valgamaa majapidamiseks. Praeguseks on sigade Aafrika katku leitud kokku üheksas farmis ja majapidamises Viljandi-, Valga-, Tartu-, Järva- ja Lääne-Virumaal.

Sigade Aafrika katk on väga nakkav ning ägedalt kulgev kodusigade ja metssigade viirushaigus, mida iseloomustab palavik, verejooksud, põletikulised muutused elundites ja suur suremus (kuni 100% loomadest).

Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioturvalisuse meetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.

Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee ning küsimusi ja infot taudikahtlusega loomadest saab jätta VTA vihjetelefonil 605 4750. Twitteri konto https://twitter.com/VTA_agri.

 

 

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
1 Kommentaar
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
9 aastat tagasi

Kõige rohkem sigadusi pannakse toime Riigikogus seda assisteerib Riigikohus. Huvitav millala see katk ükskord sinna jõuab.