0

Evald Okase muuseumis avatakse eksperimentaalne moenäitus

Urmas Lauri

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Okas eksperimentaalne moenäitus fotod maiken staakNäitus "IDEEVORM:MUSTER – Lilled sitsil" avatakse 19. juulil kell 17. Fotod: Maiken Staak

Näitusel "IDEEVORM:MUSTER – Lilled sitsil" avaneb võimalus heita pilk moe loomisprotsessile, kohtuda kunstistrateegiatega , mida kasutatakse eksperimentaalse moe loomisel ning olla tunnistajaks harukordses kultuuride dialoogis, mis viib kokku nõukogude tekstiiltööstuse ja 21. sajandi moeõpetuse.

Rahvusvaheliselt tunnustatud moedisaineri Marit Ilisoni juhendamisel töötasid EKA moedisaini ja -stilistika 1. kursuse tudengid 2014 kevadsemestril mustritega, mis pärinevad kunagise Narva Kreenholmi Tekstiilivabriku rikkalikust ja seni laiemalt kasutamata mustrite kogust. Vormiõpetuse mustrite erikursus seadis eesmärgiks arendada mustreid kolmemõõtmelisteks ruumilisteks objektideks, mille hulgast tehtud valik jõuab näitusele Evald Okase majamuuseumis.

„ Meie ümber on igapäevaselt palju erinevaid mustreid, nii looduslikke ja loomulikke kui ka disainitud ja tehislikke. Tavaliselt esinevad mustrid kahemõõtmelisel pinnal, eriti moekunstis, kus mustriline kangas on disaineri baasmaterjal, mida rõivaste loomiseks lõikama hakatakse," kirjeldab Marit Ilison mustrite ja moekunstniku igapäevast töösuhet.

EKA-s läbiviidud mustrikursus pööras sedalaadi turvalised suhted peapeale ja kursusel õpiti mustreid tundma selleks, et neid käsitleda ruumilise teosena. Üliõpilaselt nõuti mustritesse sisenemist ja selle struktuurist aru saamist, et anda vastus küsimustele „ Kuidas luua mustrist vorm? Kuidas seda teha värskel, ootamatul ja pilkupüüdval viisil?"

Marit Ilison kirjeldab läbitud kursust kui eksperimenti, nii juhendajale kui tudengitele. „ Üliõpilaste esimene ülesanne oli loosi teel saadud muster lahti harutada, tükkideks võtta, uurida värvide ja kujundite sümboolikat ja semiootilisi tähendusi ning uitmõtelda, mida võis mustrit loonud tekstiilikunstnik loomishetkel mõelda?

Samuti tuli rakendada erinevaid meeli ergutavaid disainimeetodeid ja -võtteid nagu näiteks ideelist ja visuaalset ahelreaktsiooni, mis viib mõtted triivima.

Paralleelselt tuli teha katsetusi materjaliga – taaskasutatud PVC reklaam-bänneritega, mis osutusid väga riukalikuks ja keeruliseks väljakutseks. Iga tudeng leidis oma viisi, kuidas PVC-st ruumilisi konstruktsioone välja võluda – nad lõikasid, rebisid, kleepisid, klammerdasid ja põletasid.

Järgmiseks sammuks oli kollaažitehnikas eksperimentaalsete kavandite valmistamine ning lõppfaasis tuli materjalikatsetused ühendada kollaažkavandiga ning ülesanne ellu viia. Pidevalt tuli jäädvustada ja vormistada tõõprotsessi kirjeldavaid materjale.

Kogu protsessi eesmärgiks eemalduda algsest mustrist võimalikult kaugele, et siis pika ringiga ja uute kogemustega rikastatult lähtemustri juurde tagasi jõuda.

Näitusele Evald Okase majamuuseumis jõuab huvitamatest töödest kokku pandud kollektsioon, mida täiendavad tööde juures kasutatud originaalmustrite skanneeringud ja tudenite tööprotsesside dokumentatsioon.

Moefotograaf Maiken Staaki käe all valmis eksperimentaalkostüümidest moefotoseeria. Näituse kujunduse autorid on Marit Ilison ja Tuuli Aule ning näitust saadab teemakohane trükis, mille koostas ja kujundas Tuuli Aule.

"IDEEVORM:MUSTER – Lilled sitsil" jätkab 2011. aastal alanud eksperimentaalset kursust „Ideevorm“ , mille kontseptsiooni pakkus Eesti Kunstiakadeemia moedisaini osakonnale moekunstnik Marit Ilison sooviga anda üliõpilastele võimalus väljuda tavapärasest reaalsusest ning eksperimenteerida materjali ja vormidega, mida moedisaini õppekava ainetes pole ette nähtud.

Kui tavaliselt tegeleb moedisainer kangaga, on selle kursuse eesmärgiks otsida erinevaid võimalusi teiste materjalidega töötamiseks ja murda ebatavalise materjali vastupanu.

"Kõik tavapärased siluetid, eriti korsetid ja kleidid, on sellel kursusel keelatud, " selgitas Ilison ülesande väljakutseid.

Varasematel aastatel on materjalideks olnud valge puuvillane kangas, paber ja õhuke vineerspoon.

Marit Ilison ja Eha Komissarov

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
wpDiscuz