22

Agur Kruusing: Kui ei meeldi, ei pea vaatama

Kaire Reiljan

Kaire Reiljan

kaire@le.ee

Läänemaa ühisgümnaasiumi fuajeed ehib kunstiteos, moodne valgusti, mille autor on skulptor Edith Karlson. Foto: Arvo Tarmula

Mul on seda teemat natuke raske kommenteerida, sest olen „Lennulat” näinud vaid pildil. Teos jättis igati süütu ja kena mulje. Miks on see asi nii palju vett vahule löönud?

Usun, et kui hinnast ei oleks räägitud, ei vaevuks keegi häält tõstma. Aga inimese õiglustunne on kohe riivatud, kui ta avastab, et „nii palju ja selle eest”. Mulle üldse ei meeldi, aga raha maksis väga palju!

Linlastes lööb välja praktiline arvutusoskus, mida ekslikult ka talupojatarkuseks nimetatakse. Kõik inimesed suudavad kokku panna nimekirja, mida selle rahaga ise teinud oleks.

Kuulge! Kui me vaid teaks, milline raha maailmas liigub ja milleks seda kasutatakse, ei saaks ju üldse und. Samuti peaks summa suuruse kohta pärima sellelt, kes selle välja käis.

„Meeldib, ei meeldi”–tasandil oleneb kõik silmaringist ja kogemusest. Kui kokkupuude kunstiga on väga põgus, siis on ka reklaami vaatamine televiisorist väga ohtlik ja võib tekitada frustratsiooni, kui avastada, et Red Bull ei annagi tegelikult tiibu.

Samuti võiks väljamaa linnu külastades heita pilgu ka galeriidesse. Sealt saab tavaliselt kohaliku visuaalse kultuuri kohta kiiremini ja rohkem infot, kui kaubamajadest. Äkki ei tundugi omad „purkisittujad” pärast nii kehvad olevat.

Kui aga võtta jutuks „sobib, ei sobi”, siis kõige jaburam on seisukoht, et kunst ei pea mitte kõnetama, küsimust püstitama, vaid ümbritsevaga sulanduma. Viimasena nimetatud asja nimi on „tapeet” ja seda saab tapeedi hinnaga ehituspoest. Igale maitsele ja igasuguses hinnaklassis. Kui aga kunstimaailmaga läbi ja lõhki kursis olevad inimesed on teinud just sellise valiku ja vaatajaile üldse ei meeldi, siis oleks ehk tark küsida: miks mulle üldse ei meeldi?

Hirmu tekitab tundmatus, ja parim ravi on tundma õppimine. Mul on kogu aeg olnud väike kahtlus, et konservatiivsus, hirm võõra ees ja ahnus–kadedus on meie ühiskonnas üks läbivaid jooni. Loodetavasti ma eksin.

Lõpetuseks võib veel lisada, et kõik ei ole mitte igale maitsele. Lepime sellega. Muusika puhul te ju ei kuula kõike, vaid valite. Visuaalse kultuuri puhul talitagem samuti: kui ei meeldi, ei pea vaatama.

Agur Kruusing, kunstnik

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
complete currency trader
complete currency trader

I value the blog. Fantastic.

girls shoes
girls shoes

Thanks again for the blog post.Much thanks again. Fantastic.

giay da cao cap
giay da cao cap

Fantastic article post.Thanks Again. Much obliged.

DMV Virginia test
DMV Virginia test

Appreciate you sharing, great blog.Thanks Again. Want more.

comeaumentarelamassamuscolare.weebly.com/
comeaumentarelamassamuscolare.weebly.com/

I think this is a real great article. Keep writing.

fx range trader scam
fx range trader scam

Awesome blog.Thanks Again. Will read on…

server rack cabinet
server rack cabinet

I am so grateful for your blog post. Will read on…

group health insurance Orange County
group health insurance Orange County

Thanks again for the post.Thanks Again. Awesome.

trade advisor pro
trade advisor pro

A big thank you for your blog.Much thanks again. Will read on…

PTU Options Mastery
PTU Options Mastery

Hey, thanks for the article. Will read on…

wpDiscuz