Haapsalu kinnisvaraturg oli vaikne

Andrus Karnau

andrus.karnau@le.ee

Haapsalu kinnisvarahinnad tõusevad vähehaaval. Foto: Arvo Tarmula

 

Haapsalu kinnisvaraturg oli oktoobris eelnevate kuudega võrreldes passiivne, toimusid vaid üksikud tehingud.

„Samas pole turg jäänud täielikult „talveunne”, kuna jätkuvalt avaldatakse soovi müügiobjektidega tutvuda. Peamiselt tuntakse huvi odavama kinnisvara vastu,” iseloomustas olukorda Haapsalu kinnistavaraturgul Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman.

Kinnisvaratehingute hind Haapsalus on muutunud võrreldes hinnatipuga 2008 aprillis -53,9%, hinnapõhjaga 2010 juulis +58,3%, möödunud kuuga: +18,4%.

Viimase aasta pakkumishinna ja tehinguhinna vahe on +76% ja kuu kalleim tehing oli 60 000 eurot.

Üle-eestilist kinnisvarahinna taset näitav Pindi indeks langes oktoobris 3,5% võrra, andes 17 Eesti suurema linna tehingute kaalutud keskmiseks hinnaks 836 eurot. Veel septembris oli antud suurus korrigeeritud andmetel 867 eur/m². Võrreldes hinnatipuga aprillis 2007 on indeks languses 40 protsendiga. Võrreldes viimaste aastate madalaima punktiga juulis 2009. aastal (624,2 eur/m²) on Pindi Indeks 34 protsendi võrra kõrgemal.

Kui septembris tehti antud linnades 1086 korteriomandi tehingut, siis oktoobris aktiivsus säilis, jäädes 1094 tehinguni. Mullu oktoobris sooritati indeksilinnades kokku aga vaid 824 tehingut.

„Elektrihinna kallinemine, pidev küttekulude tõus ja järsult saabunud  talvine sügis on muutnud kinnisvara kõrvalkulud ülimalt oluliseks  teguriks, mis mõjutab otseselt ka kinnisvara hinda,” kommenteeris Peep Sooman. „See omakorda vähendab märkimisväärselt selliste elamispindade konkurentsivõimet, kus on soojustus/renoveerimistööd tegemata ning seetõttu ka kommunaalkulud  kõrged. Kui veel aasta tagasi näis vanade ja uute korterite suur hinnavahe põhjendamatu, siis tänaste kõrvalkulude võrdlemise valguses on tänane hinnavahe igati asjakohane eeldusel, et uus vara ka on reaalselt energiasäästlikum.”

Pindi Kinnisvara koostatud hinnaindeks võtab arvesse kõigis maakonnakeskustes, lisaks Kohtla-Järve ning Narva linnas tehtud korteriomandite ostu-müügitehingute kaalutud keskmise ruutmeetrihinna. Tegemist on väärtusega, mis hõlmab ligi 800 000 elaniku eluaset läbi üheksa aastase ajaloo.

0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments