Regionaalministri plaan tooks Läänemaale üle miljoni euro

Kaie Ilves

kaie@le.ee

Regionaalminister Madis Kallas (SDE) (paremal) ja tema nõunik Neeme Suur (SDE). Malle-Liisa Raigla

Valitsus jõudis neljapäeval kokkuleppele, et viie aasta jooksul võrdsustatakse kohalikele omavalitsustele tööealiste ja pensionäride pealt laekuv tulumaks.

See tähendab, et vaesemad kohalikud omavalitsused ja ääremaad saavad rikkamate arvelt raha juurde. „Tõuseb nende kohalike omavalitsuste tulubaas, kust tööealised inimesed ära kolivad,“ märkis regionaal- ja põllumajandusministri Madis Kallase nõunik Neeme Suur (SDE). Läänemaa kohalikud omavalitsused võidavad kõik ja viie aasta pärast laekuks maakonda tulumaksu üle miljoni euro rohkem kui praegu. Suur rõhutas, et tegemist on prognoosiga tulumaksu senise laekumise pealt. „Tegelik laekumine võib olla suurem või väiksem, sõltuvalt sellest, kas kolitakse ära või majandus tõuseb või langeb,“ märkis Suur.

Rohkem tulumaksu hakkab Läänemaale laekuma juba tulevast aastast. Hinnanguliselt peaks Haapsalu saama aastas tulumaksu juurde veidi üle 200 000 euro, Lääne-Nigula veidi üle 100 000 euro ja Vormsi 16 000 eurot. Aasta-aastalt summa kasvab, jõudes 2029. aastaks 1,3 miljoni euroni: Haapsalule praeguste arvutuste järgi üle 700 000 euro, Lääne-Nigulale üle 400 000 euro ja Vormsile 65 000 eurot.

„Eks ta selline ebatraditsionaalne ole, aga mingigi samm ebavõrdsuse vähendamise poole,“ ütles Haapsalu linnapea Urmas Sukles.

Kui lihtsalt lahti seletada, siis hakkavad rohkem raha saama need kohalikud omavalitsused, kus elab rohkem pensionäre, ja vähem need, kus elab rohkem tööealisi. Seni on kohalikud omavalitsused saanud endale 2,5 protsenti pensionäride ja 11,89 protsenti tööealiste pealt laekuvast tulumaksust. Tulevast aastast hakkab pensionäride pealt laekuv tulumaks tõusma. Lõpuks on mõlemad võrdsed: nii tööealiste kui ka pensionäride pealt laekub valla või linna arvele 10,23 protsenti. Vaesemad võidavad, rikkamad kaotavad, mis omakorda ei meeldi Harjumaa kohalikele omavalitsustele.

Artikli lugemiseks tellige päevapilet, digipakett või logige sisse!

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
30 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Tasku filosoof
1 kuu tagasi

Näe vaata, Suur on jälle omale väärilise ameti leidnud, kus hea sooja õhku puhuda.

Pikk plaan
1 kuu tagasi

Kui iga minister teeks ühe plaani, siis saaks Läänemaa 13 miljonit. Lihtne plaan, kuidas saada rikkaks.

Arne Veske
1 kuu tagasi

Tõstame raha ühest taskust teise ja saamegi rikkaks.

kodanik
1 kuu tagasi
Reply to  Arne Veske

Kui Madis Kallasele ja Neeme Suurele näkku vaadata, siis lootust, et nende kõmisevatest peadest tuleb midagi, mis Eesti elu edasi viib, sealt küll ei paista.

mede
1 kuu tagasi

plaan pühiks sotsid siit kandist minema

Gunn
1 kuu tagasi

Kuna selle teema taga on ka Suur Neeme siis näeb seda raha ei näe keegi. Ei tea ühtegi suuremat projekti mis Suurega seoses oleks ka teoks saanud. See on ehe näide elukutselisest riigiaparatnikust keda partei elus hoiab.

silmakirjalikkuse tipptase
1 kuu tagasi

kõigepealt röövime orjad läbi maksukoormuse paljaks ja siis anname mõne milku tagasi ka et kangelast mängida

uskmatu
1 kuu tagasi

Tore on,jägame selle pisku ühisest rahakotist ringi ja ennäe imet kõik saavad rikkamaks ! Hobuseunenägu vist ?

utopistid
1 kuu tagasi

omavahel, kes rohkem lubab

Vasja Vase tänavalt
1 kuu tagasi

Kui nüüd mingi poliitiline MTÜ hüüdlausega “Pension tulumaksu vabaks” võidab valimised, siis on omavalitsustel nälg majas.

BOSS
1 kuu tagasi

Oleks tädil rattad all