Matsalu lahe lõunakalda rahvas soovib maakoolidele riigilt kaitset

BNS

Metsküküla algkool. Foto: Urmas Lauri

Pärnu maakonnas asuvat Metsküla algkooli ümbritsev kogukond pöördus teisipäevasel emakeelepäeval koalitsioonikõnelusi pidavate erakondade, valitsuse ja presidendi poole ettepanekuga võtta riikliku kaitse alla elujõulised maakoolid.

Teisipäeval avaldasid Metsküla Kultuuriühing, Metsküla Algkooli hoolekogu ning Matsalu lahe lõunakalda kogukond pöördumise ettepanekuga kaitsta elujõulisi maakoole, mis on haridusvaldkonna rahastus- ja haldusmudeli tõttu sattunud ebavõrdsetel alustel sulgemisohtu. Kogukonna sõnul väldiks see pöördumatut kahju maaelule, mida näitavad Soome koolivõrgureformi tagajärjed.

Kogukonna ettepanek on välja töötada riiklik rahastamismudel, mis toetaks hajaasustusega omavalitsustes koolide säilimist, kuna maal on just kool piirkonna arengu oluliseks eelduseks. “Inimlikult mõistame omavalitsuste rahahädasid, kuid lühiajaliste lahenduste, mõtlematute sulgemiste ja kogukondade lõhkumisega kahjustatakse pikemas plaanis valla olukorda veel enam. Kvaliteetset haridust pakkuva maakooli sulgemisega kolib veelgi rohkem maksumaksjaid maalt ära, mis suurendab taaskord eelarve kokkutõmbamise vajadust,” kommenteeris olukorda Metsküla Kultuuriühingu esindaja Püü Polma.

Pöördumises juhitakse tähelepanu ka faktile, et Soome haridusreformi analüüsiva uuringu põhjal koolide sulgemine loodetud rahalist kokkuhoidu ei anna – põhjanaabrite teostatud statistiline analüüs näitab koolide sulgemisele järgnenud elanike väljavoolu, tööturu halvenemist ning fakti, et kehvas seisus omavalitsuste finantsolukord koolide sulgemisest ei parane.

Kogukond leiab, et maakoolide sulgemise otsused peaksid olema põhjalikult analüüsitud. Kaalutud peavad olema nii alternatiivid kui ka sulgemise mõju hariduse kvaliteedile ja kogukonna elujõulisusele pikas perspektiivis. Pöördumises juhitakse tähelepanu ka faktile, et haridusministeerium ei teosta koolide sulgemise protsesside üle järelevalvet ning haridusvõrgu haldusotsused on jäetud poliitilistest tõmbetuultest mõjutavate KOV-ide õlule. See seab kogukonna nägemuses ohtu nii hariduse kvaliteedi kui kättesaadavuse ning vaid hoogustab ääremaastumist.

Metsküla algkool on Pärnumaal Lääneranna vallas asuv elujõuline külakool, mis paistab silma nii oma kõrgete õpitulemuste kui kooli ümbritseva elujõulise kogukonna poolest. Kooli õpilaste arv on selges kasvutrendis. Lääneranna vallavolikogu 24. märtsi istungi päevakorras on eelnõu, mis muu hulgas näeb ette ka Metsküla algkooli sulgemise.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
4 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Hele
1 aasta tagasi

Saime raha – see oli suur pluss. Raha sai otsa – see on väike miinus. Aga usume-loodame, sõbrad, et ehk antakse ikka juurde : ) Päikest!

Keit.
1 aasta tagasi

Vot sulle Pärnumaa!!
Oli siis vaja liituda Pärnumaaga? Mina selle poolt polnud.

.....
1 aasta tagasi

HÜÜDJA HÄÄL KÕRBES

Mati Põdra
1 aasta tagasi

Samamoodi on asjast informeeritud ka Laulu- ja tantsupeo sihtasutus. Teema hõlmab palju enamat kui üht Metsküla kooli. Ühes kohas läheb laiali puhkpilliorkester, teises kohas koor või rahvatantsurühm – olukord on igal pool erinev, aga lõpptulemus on ikka üks. Vanad surevad ära, aga noori peale ei kasva. Ei saagi kasvada, kui asemele pakutavas koolis on teistsugused prioriteedid.