Riigimetsa raiemaht väheneb

Lääne Elu

info@le.ee

Metsaraie. Foto: Eduard Laur
Metsaraie. Foto: Eduard Laur

Keskkonnaminister Madis Kallas allkirjastab määruse, millega vähendatakse riigimetsa uuendusraiete pindala järgneval viiel aastal 10 490 hektari pealt 9180 hektarile.

Kõige rohkem puudutab riigimetsa 2023–2027 aasta uuendusraiete pindala vähenemine männikuid, vähemal määral kaske, haaba ja teisi puuliike. Üraskikahjust tingitud vajalike raiete maht lisandub planeeritavale 9180 hektarile.

Kallase sõnul on metsade majandamine olnud intensiivsem kui keskkond suudab taluda ja kõige kiirem viis olukorra parandamiseks on vähendada raiemahte riigimetsas. „Eesti mets ja loodus on juba piisavalt oodanud, et lõpuks raiemahte vähendataks. Metsade rikkus ei seisne ainult sealt saadavas puidus, vaid ka elurikkuses. Meie metsad on koduks vähemalt 20 000 liigile, kellega peab metsade majandamisel arvestama,“ ütles Kallas.

„Praegune koalitsioon on kokku leppinud, et riigimetsa raiemahud vaadatakse üle ning korrigeeritakse vastavalt vajadusele. Eesti peab liikuma kestlikuma metsamajandamise suunas ning seetõttu tuleb vähendada uuendusraiete pindala. Uus raiemaht põhineb Keskkonnaagentuuri minimaalse pindalaga uuendusraie ettepanekutel,“ ütles Kallas. „Ka metsanduse arengukavas nägime ette, et raiemahud peavad liikuma järk-järgulise vähenemise suunas. Soovisime arengukava protsessi ära oodata, kuid raiemahu otsust enam kaugemale lükata ei saa.“

Kallase sõnul peab ka edaspidi lähtuma sellest, et meie metsad oleks kestlikumalt majandatud läbi raiemahtude vähendamise. „Nii praegune kui ka tulevased koalitsioonid peaksid seisma selle eest, et tagada metsade elurikkus, toetada puidu suuremat väärindamist Eestis kohapeal, luua juurde sektorisse uusi töökohti ja piirangute alla minevate erametsaomanike maade eest makstaks õiglast kompensatsiooni.“

Tulenevalt metsaseadusest peab keskkonnaminister määrama iga-aastaselt arvestuslangi alusel riigimetsa majandajatele järgneva viie aasta optimaalse uuendusraie pindala, sealhulgas männikute, kuusikute, kaasikute ja haavikute pindala puuliikide kaupa.

RMK juhatuse esimehel Mikk Marranil on hea meel, et RMK-l on selgus riigimetsa järgmise viie aasta raiemahu osas. „Saame sellest tulenevalt nüüd oma töid täpsemalt planeerida,“ lausus Marran. „Samuti saavad täpsemalt oma plaane seada meie koostööpartnerid, sealhulgas puidu ostjad.“

RMK algne ettepanek uuendusraieks oli 10 250 hektarit, mis lähtus metsade vanuselisest jaotusest, säästliku metsanduse nõuetest ning soovist tagada metsade majandamise jätkusuutlikkus.

„RMK kannab hoolt peaaegu poole Eesti metsamaa eest, kuid meie osakaal iga-aastasest Eesti raiemahust moodustab vaid ligikaudu kolmandiku,“ tõdes Marran.

RMK majandab riigi metsi lähtudes parimast praktikast ja standarditest, kandes hoolt metsade põlvest põlve säilimise eest. Riigimetsast on ligi kolmandik looduskaitse all ja seal metsi tavapärasel moel ei majandata.

Kallas esitas valitsusele ettepaneku raiemahtude vähendamiseks 1. detsembril 2022. Uuendusraiete optimaalse pindala maht riigimetsa majandajatele on kooskõlas keskkonnaagentuuri soovitustega.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
2 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Rähn
1 aasta tagasi

Ometi üks hea uudis. Kui ringi sõita,on suurem osa maast lage. Ja uut metsa istutada keegi tihti ei viitsi…

Virro
1 aasta tagasi
Reply to  Rähn

No mis teha,kui metsa istutada ei viitsi.Lihtsam seda ju raiuda,nagu metsatöösturid
soovivad,et kasumeid saada ja tagada,nagu nad ise ütlevad,inimestele puidusekto-
ris vajalikud töökohad.Aga jah,see liigne metsaraiumine on läinud liiale,metsa on tarvis hoida ja kaitsta ja majandada,et see rikkus meil säiliks.Sest maailmas on niigi palju riike,kus lageraiega ja alade põllumajanduseks muutmisega või niisama
sööti jätmisega on tehtud väga suurt ja korvamatut kahju.Seda viga on tarvis väl-
tida.