Maksuameti andmeil oli teise kvartali mediaanpalk 858 eurot kuus

Kaie Ilves

kaie@le.ee

Foto: Katrin Pärnpuu Poemüüjaid petetakse sularahaga

Raha. Foto: arhiiv

Maksu- ja tolliameti (MTA) teatel oli teises kvartalis mediaanväljamakse 858 eurot kuus, olles kasvanud aastaga 64 eurot.

Mediaanväljamakse tähistab summat, millest suuremaid ja madalamaid väljamakseid oli võrdselt.

2016. aasta teises kvartalis tehti väljamakseid 553 423 inimesele, mida on võrreldes eelmise aasta teise kvartaliga 6105 inimese võrra vähem. Väljamaksete summa aga kasvas teises kvartalis aastaga 1,64 miljardilt eurolt 1,74 miljardi euroni. Mediaanväljamakse oli 2015. aasta teises kvartalis 794 eurot kuus.

MTA kvartaalsete väljamaksete statistika sisaldab palka ja muid tulumaksuga maksustatavaid tulusid, mida tööandja deklareerib tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni lisas 1 koodidega 10,12,13 ja 15. Selle hulka ei kuulu koondamishüvitised.

Oluline on tähele panna, et statistikaameti (SA) ja MTA andmed väljamaksete kohta ei ole võrreldavad. Kolm peamist erinevust metoodikate vahel on järgmised:

1. Tasuliigid – SA avaldab keskmist palka, mis sisaldab järgmisi tasuliike: aja- ja tükitöö tasu, puhkusetasu, mitterahaline ehk loonustasu, ebaregulaarsed preemiad ja lisatasud. MTA ei avalda keskmist palka, vaid isiku kohta tehtud erinevaid väljamakseid, mis on seotud töösuhtega.

2. Ajaline nihe – SA andmed on tekkepõhised, MTA andmed kassapõhised. Näiteks augustis teenitud palk läheb SA arvestuse kohaselt augusti arvestusse, ent MTA arvestuses septembrisse, millal see välja makstakse. Samuti juhul, kui töötajale makstakse välja korraga kahe kuu palk (või palk ja puhkuseraha), kajastub see SA palgastatistikas tekkepõhisuse tõttu õigesti, kuid MTA andmete järgi sai töötaja kätte tavapärasest kaks korda suurema väljamakse.

3. Töötajate arv – osalise ja täistööajaga töötajate palga võrdlemiseks taandab SA töötajate arvu täistööajale. Täistööajale taandatud töötajate keskmine arv arvutatakse: täistööajaga töötajate arv + osalise tööajaga töötajate arv, arvestatud proportsionaalselt töötatud ajaga (nt kaks poole koormusega töötajat arvestatakse ühena). Brutokuupalkade kogusumma jagatakse täistööajale taandatud töötajate keskmise arvuga. MTA võtab arvesse kõik inimesed, kellele on tehtud väljamaksed, sõltumata kas väljamakse on inimesele tehtud täistööaja või osalise tööaja eest. MTA andmetes on töötajate arv kasvav, st iga tööturul käinu on arvel, sõltumata tööturul veedetud ajast (nt kas 1 kuu või 12 kuud). Andmete aluseks on maksudeklaratsiooni TSD lisa 1 (väljamaksed koodiga 10,12,13,15), deklareeritud väljamaksete kogusumma jagab MTA inimeste arvuga, kellele väljamakseid on tehtud.

 

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
1 Kommentaar
Inline Feedbacks
View all comments
Volli, saarlane
7 aastat tagasi

Väga hea kirjatükk – infot on ainult üks lause: “Maksu- ja tolliameti (MTA) teatel oli teises kvartalis mediaanväljamakse 858 eurot kuus, olles kasvanud aastaga 64 eurot.” ja kogu ülejäänud tekst on juhend, kuidas sellest lausest aru tuleb saada.

Väga hea kirjatükk! Ja kuidas sellest kommentaarist tuleb aru saada, anna ka “juhendi”: väga hea kirjatükk! Ilma ilkumise, prastamise või muus salamõtteta.