Arhitekt Raivo Puusepa uue sanatooriumi eskiis. OÜ KLOTOID
Eskiislahenduse järgi kerkivad Haapsalu Tagalahe äärde amööbja kujuga kolmekorruseline spaahotell ja veekeskus.
Arhitekt Raivo Puusepp ütles eelmisel neljapäeval Haapsalu Vaba t 9 maa-ala detailplaneeringu eskiisi avalikul arutelul neljapäeval, et mõte liikus algusest peale ühes suunas. Eskiisi järgi kerkivad Tagalahe äärde kaks amööbja kuju ja liigendatud korrustega hoonet. Iga järgmine korrus on eelmisest väiksem.
Puusepa sõnul ajendasid teda sellist vormi valima Haapsalu Tagalahe kõrkjate, muda ja vee amorfsus.
„Pole tänavate võrku. Pole millestki kinni hakata,” ütles Puusepp.
Puusepa sõnul sobituvad amööbja kujuga hooned ümbrusesse. Ka fassaadikäsitluse roostikku meenutavad vertikaalsed elemendid lähtuvad ümbrusest.
Ka spaakompleksi arendaja, Solid Unioni OÜ omanik Erko Reinmann ütles, et tedagi võlus kohemaid Haapsalu roostik, kui ta veekeskusele sobivat asupaika otsis.
Et tegemist on suurte ehitistega – spaahotell ja veekeskus on 11 meetri kõrgused, peale selle on ehitajal kavas maapinda kaks meetrit tõsta, ja hoonetealust pinda on kokku 13 000 m² –, kavandaski Puusepp hoonete sulandamiseks ja silmapetteks iga järgmise korruse eelmisest pisemaks.
Haapsalu linnaarhitekt Anu Joost ütles, et eskiisi järgi hooned Haapsalule iseloomulikust „pisikesest päkapikuarhitektuurist” siiski ei lähtu.
„Eks ta tahaks natuke harjumist. Mastaap on teine, aga esialgu on kõik alles mahtude tasemel,” nentis Joost.
Et aga tegemist on siiski eskiisiga, märkis Joost, et lõplikku seisukohta pole ta esialgu kujundanud.
Kopli tänava elanik Aita Mölder oli murelik, et väikeste puumajade elanikud kaotavad vaate merele.
Anu Joosti sõnul varjavad vaate suuremas osas nagunii puud. Hoonete ehmatavana tunduva kõrguse kohta ütles Joost, et kui ka maapinda kaks meetrit tõsta, ei ületa kavandatavate ehitiste absoluutne kõrgus lähikonnas asuva veepuhastusjaama oma. Kõrgemaks ei luba hooneid ehitada muinsuskaitse eritingimused.
Mölder uuris, kas arendaja võiks kaaluda võimalust ehitada spaa hoopis Krimmi holmile.
„Teil oleks seal palju parem ja meie ei peaks varemeid vahtima,” ütles Mölder.
Reinmanni sõnul näitab ettevõtte tasuvusuuring, et 1,3 miljoni euro eest müügis olevast Krimmi holmist jääb Haapsalu linnasüda liiga kaugele. „Linn toetab meie arendust ja meie arendus toetab linna,” ütles Reinmann.
Detailplaneeringu eskiisi koostanud Klotoidi OÜ projektijuht Indrek Himmist nentis, et igal suurel arendusel on plusse ja miinuseid.
„Kui iga miinuse pärast arendus pooleli jätta, jookseksime ikka veel ringi, kivikirved pihus,” ütles Himmist.
Ühtekokku mahuvad kahte kavandatavasse hoonesse 300kohaline ligi 140 toaga hotell, veekeskus ja hoolitsuskeskus ehk spaa, peale selle on kavandatud kuus pisemat, kahekorruselist apartement-tüüpi puhkemaja.
„Need on klientidele, kes eelistavad privaatsust, või mitme lapsega peredele,” ütles Reinmann.
Eskiislahenduse järgi tuleb veekeskuse juurde ka kõlakoda, kus võiks Reinmanni sõnul korraldada rahulikus võtmes meeleolukontserte.
„Ka Läänemaal võiks olla Leigo järvemuusika stiilis kontserdipaik,” ütles Reinmann.
Reinmanni sõnul võtavad ehitustööd kolm aastat aega. Esimese asjana tuleb lahendada juurdepääsutee, sest tükati üleujutatavat hoonetealust maapinda tuleb kaks meetrit tõsta.
„Täitepinnas ei saa tulla taevast ja meritsi seda vedada pole kah võimalik,” ütles Himmist.
Üks võimalus on vedada pinnas kohapeale Uuemõisa poolt. Sel juhul tuleks rajada uus tee, mida saaks edaspidi kasutada kergliiklusteena.
Teine võimalus on pinnast vedada Metsa tänavat pidi. Sel juhul tuleks nagunii halvas seisukorras tänav pärast rekonstrueerida, sest pinnase vedamine lõhuks selle täiesti. Tänava rekonstrueeriks spaaehitaja.
„Kui on need kaks varianti, siis linna seisukohalt oleks Metsa tänava oma mõistlikum,” ütles Joost.
Kopli tänava elanik Tarvi Söömer uuris, kas arendaja on ikka kindel, et suurejoonelised plaanid tervenisti ka teoks saavad. „Lõpuks on tänav nahkas ja taskud tühjad. Mis siis saab?” küsis Söömer.
Himmist vastas, et tõenäoliselt tuleks Metsa tänav korda teha enne, kui hakatakse täitepinnast vedama.
Reinmann on öelnud, et kogu arendus läheb hinnangu põhjal maksma 23–26 miljonit eurot ja toob Haapsallu potentsiaalselt kuni 90 000 külastajat aastas. Hinnagu järgi võiks ehitus saada valmis 2018. aastaks.
Kavandatav spaakompleks
Kaheksa hoonet (veekeskus, hotell, kuus puhkemaja) pluss kõlakoda
Kõrgus 11 meetrit, puhkemajad 8,5 meetrit, kõlakoda 7,5 m
Hoonetealune pind: veekeskus 5500 m², hotell 7500 m², puhkemajad 6×150 m², kõlakoda 700 m²
Fassaadid: traditsioonilised naturaalsed materjalid
https://online.le.ee/2017/03/24/galerii-haapsalu-pagulased-nouavad-oma-tugiisikuid-tagasi/
Lääne Elu on edastanud igasugust infot nagu kohalik ajaleht peabki tegema, ega leht pole süüdi, kui tegemine teha tahtjatel ei õnnestu ja uudis vara välja hõigatud. Fakt on aga see, et aeg oleks ka seda infot edastada, miks üks või teine plaan ei õnnestunud ja – mis edasi juhtuma hakkab …
Püksi pidi sul tulema.
Metsa ja Potissepa tänava taha pidi ju mänguväljak tulema ja tee Kuursaaliga ühendatama? Mis sellest planeeringust saanud on?
meil pidi ka kommunism tulema, teadagi mis sai
Jajah, spaa – aga mis sellest suurest andmekeskuse projektist sai?
Mul käis sama mõte peast läbi! Eelmisel aastal löödi lamenti küll selle andmekeskuse üle aga nüüd ei tee keegi enam piuksugi. Kas nüüd on selle plaani kohal must auk või otsustati lihtsalt loobuda?
see koormate vedu küll meeli ei ülenda. Ega seda vist keegi ette ei kujuta, mis saama hakkab, ja kui teine võimalus on uus tee Uuemõisa poolt, siis see on ju tulevikuski spaale hea ligipääsuvariant.Ega ikka ei maksa koormata linnasisesed teid sellise mahuga!
Kui see amööb-spaa tõesti valmis saab, siis on see ikka sajandi sündmus Haapsalule ja kogu piirkonnale.
uus raudteejaam tuleks sinna juurde ehitada, palts saaks treppi sõita
Peaks hoolega jälgima, et see amööb Noarootsi sillale jalgu ei jää sillal toimuv liiklus 90 000 puhkaja rahu ei häiri.
tore, saab üks trööstitu ala uue elu ja hingamise. Pluss töökohti jne
Aga kas UUemõisa oja tagant ei kannataks pinnaseveoteed ehitada. Võiolla on see kallis aga tee annaks tulevikus hoogu selle piirkonna arenguks.
Las lõhuvad siis selle tee, on lootust vähemalt, et see kunagigi korda saab. Muidu ei juhtu seda niikuinii!
Spa toob elu ehk linna tagasi vähemalt!
aga kus see elu on