11

Andres Herkel: Putini äärmine ohtlikkus tuleviku jaoks

Urmas Lauri

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Juba kümmekond aastat tagasi võisime jälgida arvamuste ja hoiakute teravat polariseerumist Eesti ja Vene avalikkuses. Eeskätt puudutas see valulikku ajalooküsimust. Moskvas kujundati avalikku meelsust riikliku propaganda ja ametlike seisukohavõttudega. Riigiduuma võttis 2005. aasta mais vastu avalduse „Ajaloo falsifitseerimise katsetest, kirjutab riigikoguliige Andres Herkel (pildil).

Andres Herkel. Foto: ErakoguEesti ja Venemaa arvamuserinevused avaldusid kõige teravamalt 2007. aasta aprillisündmuste aegu ning aasta hiljem lahvatanud Vene-Georgia sõja puhul. Ja muidugi taas nüüd, seoses Ukraina sündmustega.

Malaisia reisilennuki allatulistamisega sündis samasugune arvamusveelahe Lääne ja Venemaa vahel. Kolmesaja inimese hukkumine, millele järgnes surnukehade ebaväärikas kohtlemine, keerutamine ning ekspertide eemalhoidmine sündmuspaigast, tekitas midagi, mida Läänes varem ei tuntud. See on emotsionaalne põrkumine Putini režiimiga. Sündis samasugune arvamuslahkheli Venemaaga, mida meie ammugi tunneme.

Kontrastid teravnevad ka Vene poolelt. Moskval ei õnnestu küll oma valesid maailmale müüa, kuid sisetarbimiseks kõlbavad nood ometi. Sünnivad kõige ulmelisemad vandenõuteooriad. Et lennukit eskortisid Ukraina hävitajad ja ta suunati valele trajektoorile. Et reisilennuki lasid alla ukrainlased, kes arvasid, et sellega sõidab Putin. Ja nii edasi.

Putini süsteem on Vene ühiskonna üles piitsutanud. Väidetavalt toetab Putinit üle 80 protsendi venelastest ning tervelt 40 protsenti ootab temalt täiemõõdulist sõda Ukrainaga. Girkini-taoliste hullude esilekerkimine valab õli tulle. Ka praeguses, rahvusvaheliste ja avalike suhete seisukohalt Venemaale katastroofilises olukorras on raske tagasikäike teha.

Girkin-Strelkov kordab kajana kurikuulsa äärmusfilosoofi Dugini retoorikat Vene impeeriumi taastamisest. Enda arust pole ta mingi separatist, separatistid on Vene mõjusfäärist lahkuvad ukrainlased. „Separatist“ ilmselt ongi siinkohal väga vääralt kasutatud sõna, tegemist on ikka mässuliste terroristidega.

Vene impeeriumifilosoofial puudub ratsionaalsus. Idee nimel võib valimatult tappa ja valetada. Lennukiloo praegused seletused on pöördunud nõuka-aegse propaganda kõige jaburamatele radadele. „Vale on tõde, sest meie oleme nii otsustanud!“

Üdini ebaratsionaalne on ka agressiivne viis, millega soovitakse Ukrainat enda külge siduda. Tegelikult pole „slaavi vennad“ ehk venelased ja ukrainlased kunagi ajaloos olnud sellises omavahelises vihkamises nagu nüüd. Holodomori jõledused polnud nii avalikult rahvustevahelised ja neid ei näidatud avalikus uudisruumis. Nüüd on kõik teisiti.

Endise Nõukogude Liidu osades suhtutakse Kremli praegustesse peremeestesse juba ammu hirmu, umbusu ja põlgusega. Läänes pole emotsioonid nii teravad olnud. Seega on Venemaa saanud mängida Lääne leigusele. Seal on ikka jõude, kes on valmis vaatama läbi sõrmede nende sigadustele naabrite kallal, lähtudes kas iseenda ärihuvidest või ka lihtsalt antiamerikanistlikust suhtumisest. Kuid hollandlaste surnukehad muutsid olukorda. Nüüd pole Lääne leigus võimalik, sest avalik arvamus ei luba.

Vastasseis Läänega ei ole Putini Vene huvides. Venemaa võimulaiendamine naabrite arvel saab kõige lihtsamalt toimuda siis, kui Lääs ebaleb ega hooli võõrastest muredest kusagil kaugel. Sellist impeeriumiloomeks soodsat olukorda on nüüd üha raskem taastada. Seda võiks suuta mõni teine liider ja see eeldab Putini väljavahetamist. Päev-päevalt saab see Kremli orkestrantidele üha selgemaks.

Me ei oska näha selle musta kasti sisse, mis on Kremli sisering. Ometi on selge, et nii jäme võimaluste mahamängimine, nagu reisilennuki allatulistamine oli, ei möödu jälgi jätmata. Tekib küsimus, mis saab Putinist? Tema kõrvaldamine sisaldab sama suuri ohte nagu ta võimulpüsimine. Ta ei tulnud võimule just demokraatlike vahenditega, kuid formaalsed valimised vähemalt toimusid. Aga mida teha temaga siis, kui ta on Vene radikaalide jaoks pehmo, Lääne poliitikute jaoks paaria ning FSB jaoks löödud kaart?

Praegu puudub Putini väljavahetamise mehhanism. Kõik katsed seda luua või selle loomist lämmatada tähendavad väga suurt riski. Nagu tähendab riski ka Putini võimu jätkumine. Meeleheitesammude tagajärjed on ettearvamatud.

Ja lõpuks võib pingelises olukorras juhtuda, et midagi ei juhtugi. President Putin hoiab madalat profiili, paneb nurgakivi jalgpalli MM-i rajatisele ja ootab, et ehk läheb kõik vaikselt mööda ja vana olukord hakkab taastuma. Aga ilmselt ei hakka!

Andres Herkel, riigikogu liige

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Martoskale
Martoskale

Väidetavalt paksust lausvalest ei osanud Mart ühtegi välja tuua. Selge värk et vale on tõde kui Herkelit stiteerida ja Mardi jaoks võib selles loos olla iga asi nii vale kui tõde. Ainuke loogiline selgitus mille suutsin välja mõelda…

väga mõistlik
väga mõistlik

oleks kuulata ka ojulandi arvamust, ikkagi uus partei, uued mõtted

eelmisele
eelmisele

Ole nüüd ära kutsu kurje vaime välja meil aitab siin Erkeli kuuma saanud mölast küll ja veel. Kodus on kõik tegemata nüüd käib herkel külalehe veergudel kaebamas kui paha poiss puutja on. Peamine et ise ei peaks mitte midagi tegema ja saaks sotsiaalkultuurilistelt probleemidelt tähelepanu ära juhtida ja ameerikaonudele kulipi lüüa. Miks peab eestlane võõras konfliktis kohe poole valima ja kaevikuid kaevama hakkama? Erkeli sugune vend oleks ilmselt esimene kes siin konflikiti korral valgele laevale tõttaks muidu võib see hakata lihtsalt tervise peale.

antitroll
antitroll

ärge tapke mõistlikke arvamusi, vaid kuulake, jätke meelde, võtke arvesse … kuulake ka teisi arvamusi … ja olge ise oma mõtete-otsuste peremehed

Lääne
Lääne

avalik arvamus ei anna endale aru mida ta oma juhtidelt tahab-elu peab paremaks minema…aga väärtused ka nagu kaitstud olema.Esimene eeldab koostööd venega-maa kus asuvad ressursid mille eest makstud rahaga ostab ta läänelt relvi,vene rikkurid ka käivad seda euroopasse tagasi vedamas jne.No otsustage juba lääne inimesed ära kumba te tahate-väärtusi või nänni.Aga vot mõlemat nagu tahaks…nii ei ole ka juhtidel muud kui tammuvad ja jutustavad…nagu kana takus öeldi ennevanasti.

Mart
Mart

See Herkel tuleks vist hullumaija kinni panna mis juttu ta ajab?Demagoogiat lendab nagu oleks inimesel düsenteeria isegi Kivirähk jääks hätta.Peaks hakkama Nobeli sita preemiat välja andma , Herkel sobiks sinna.

Märt
Märt

Paistad olema tark. Mida Herkel valesti ütles?

Mart
Mart

Mida ta siis õieti ütlles Märt.Valesid on nii palju et kui kirjutama hakkan on see komm pikem kui artikkel.

pamp
pamp

Mõni kommentaator on ilmselgelt “õiget” informatsiooni hankinud vene telekanalitest.

maamees
maamees

Miks on ainult Herkel mingi arvamusliider LE veergudel? Kas Ammas promob liidrit valimiste tarbeks ? Selline siis ongi nn. vaba ajakirjandus. Palju õnne…

pendliandres
pendliandres

järgmisena ennusta kohvipaksu pealt

wpDiscuz