10

Regionaalminister Siim Kiisler: On aeg tegudele asuda

Urmas Lauri

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Regionaalminister Siim-Valmar Kiisler Haapsalus. Foto Arvo Tarmula
Regionaalminister Siim-Valmar Kiisler Haapsalus. Foto Arvo Tarmula
Kujutle, et elad kohas, mis Sulle meeldib. Hommikul paned lapsed koolibussile, mis peatub koduväravas ja viib lapsed mööda hästi hooldatud teed koolitundi. Kujutle, et sõidad ise lähimasse väikelinna tööle, mõttes kirudes, et selle lühikese sõiduga ei jõudnud auto õieti soojakski minna.

Ja kujutle, kuidas tööle jõudes mõtled, et Jumal tänatud, et see ettevõte otsustas oma tootmise just siia kolida. See tähendab, et Sina ei pea tööotsinguil kuskile kolima hakkama. Sealt edasi kujuta ette, et õhtul käid koos lastega, kelle oled koolist peale korjanud, ka vanaema poolt läbi. Ta räägib, et just hommikul oli käinud valla sotsiaaltöötaja ja aidanud tal ahjud ära kütta.

Ja kujutle…. Hea küll, selle pildi maalimist võiks jätkata veel väga pikalt ja eks igal meist on see pilt pisut erinev. Aga kas see, mida ma kirjeldasin, on ulme? Ei, kindlasti mitte. Kas see on reaalsus? Paraku ka seda mitte, vähemalt enamasti. Mis sellest siis puudu jääb?

Suur osa sellest, mida just kujutlesid ja mis inimese igapäevast elu puudutab, on meie omavalitsuste korraldada. Neid on 215. Nii see koolibuss kui see, millist haridust seal koolis saab; see, kas ettevõtja loob piirkonda töökohti või kolib tootmise mujale; see, kas seal, kus sa tegelikult liigud, on olemas igapäevased asutused alustades korralikust poest ja lõpetades sotsiaalhoolekandega – need on valdkonnad, mis kui mitte täielikult, siis väga suures osas sõltuvad sellest, kuidas kohalik omavalitsus kohapeal asju ajab. Ja ajada suudab, tahab või oskab.

Kõike seda tehakse 215 erineval moel. Iseenesest pole sellest midagi halba, omavalitsuste autonoomia on suur väärtus ja igal neist peabki olema võimalus otsustada, kuidas oma ülesandeid täita. Aga tihti unustatakse ära, et kui ütled „omavalitsuste ülesanded“, siis tegelikult räägid Sa kohalike inimeste õigustest. Ja ka neid tagatakse 215 erineval moel. Pahatihti tähendab see seda, et mingi osa, millele hammas, mõistus või rahakott peale ei hakka, jäetakse lihtsalt tagamata ning seaduses pandud ülesanded täitmata. See tähendab, et inimeste õigused sõltuvad sellest, kus nad elavad.

Mis on lahendus? 2011. aastal ütles president Toomas Hendrik Ilves, et halduskorralduse kohendamisest ei taheta rääkida, sest sellest on harjutud rääkima loobumiste ja kaotuste võtmes. Et rahvas jääks ilma oma vallast, oma linnast, tükikesest oma identiteedist. Me pole osanud haldusreformist rääkida võitude keeles.

Praegu on enamike omavalitsuste ja sealsete elanike olukord nukrakstegev. Vähene investeerimisvõimekus, vajaka jäämised oma tagahoovi arengu, jäätmemajanduse ja transpordi planeerimisel, suutmatus ja tahtmatus kaasa rääkida piirkonna majanduse arengus – kõik need mured ei ole uudiseks. Nii õiguskantsler, riigikontrolör, erinevad ministeeriumid kui rahvusvahelised institutsioonid on neile korduvalt suunanud tähelepanu.

Kolm nädalat tagasi saatsin teistele ministeeriumitele kooskõlastamiseks omavalitsusreformi seaduse eelnõu. See on seadus, mis näeb ette, et tänased omavalitsused ühendavad vabatahtlikult jõud lähimate keskustega, et pakkuda kõigile inimestele senisest oluliselt paremat elu. Sõltumata sellest, millises maanurgas see inimene või pere täpselt elab. See on seadus, mis räägib halduse korraldamisest võitude keeles.

Plaan, mis on ristitud ka „Tõmbekeskuste Eestiks“, näeb ette, et juba selle aasta jooksul valivad omavalitsused, millise oma piirkonna keskusega jõud ühendada. Küsimus ei ole mingite kunstlike keskuste tekitamises ja piiride joonistamises, vaid selles, kuidas viia halduskorraldus kooskõlla sellega, kuidas meie pered on oma elu juba niigi korraldanud. Selle mõistatuse võti on kohalike omavalitsuste käes ja ma siiralt loodan, et seda võimalust kasutatakse arukalt.

Reformi tulemusel tekivad 2017. aasta kohalikeks valimisteks omavalitsused, mille südameks on tugev keskus, mis on hästi ühendatud kogu ümbritseva tagamaaga. See on piirkond, mis kattub suure osa seal elavate inimeste igapäevase toimetamise piirkonnaga. See on piirkond, kus elab piisavalt palju inimesi, et omavalitsusel oleks jaksu ja võimalust tegeleda nende küsimustega, mis inimeste elu reaalselt kõige enam mõjutavad. See on piirkond, kus keskus on piisavalt tugev ja ei unustata ka kaugemas piirkonnas elavaid inimesi. See on suur erinevus võrreldes tänase olukorraga.

Pinnas otsuste tegemiseks soodne, sest muutuste vajalikkust tunnistavad kõik. Väljapakutud haldusreformi toetatakse nii maal kui linnas, näitavad uuringud. Puuduvad ka vettpidavad põhjendused, miks peaks keegi sõltumata maailmavaatest seisma vastu otsustele, mille on kohapealsed liidrid ise maakondades kokku leppinud. Puuduvad põhjused, miks seista vastu otsustele, millega venitamine on meid viinud olukorda, kus paljud omavalitsused ei suuda enam täita seda rolli ega kanda seda vastutust, mis neil kanda on.

On aeg tegudele asuda. On aeg Eesti riik selle sajandaks sünnipäevaks korda teha ning teha teoks asjad, mida on pikalt edasi lükatud. On aeg teoks teha omavalitsusreform. Selleks on konkreetne plaan ja reaalne võimalus.

Siim Kiisler, regionaalminister

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
?
?

mida selline häma annab…kuidas on võimalik nii ebakonkreetne olla…

Heureka ...
Heureka ...

…on juba suur ja ei ole me peres AUTOT olnud, rääkisin üldises plaanis. Buss viib kooli meie põnni, aga bussipeatus on 1 km kaugusel. Ja ise ka bussisõitjad. Kooli meie külas pole, kauplust ka mitte – need on kinni pandud. Apteeki ja postkontorit pole meil kunagi olnudki. Tänu headele naabritele saame aeg-ajalt nautida ka autosõitu. Ega me ei nurise ka, on lihtsalt läinud nii ja me saame hakkama. Nii et pole sel Jummalaga miskit pistmist…

Ahto
Ahto

Nääh ,Siim jälle purjus 🙂

Heureka!!!
Heureka!!!

Kujuta! mida siin kujutada, aga mõnes vallas see nii ongi, et lapsed koduväravast koolibussile jne… Kas hr regionaalminister ei ole siis maal toimuvaga üldse kursis?

Oi Heureka, oi Heureka
Oi Heureka, oi Heureka
See mida sa räägid ei olegi midagi uut, see on paratamatus. Ei saa sinu külakese olema ei algkooli, ei apteeki, ei postkontorit, sest sina ju neid ei vaja ja see seltskond kus sa elad on oi-oi kui väike. Aga mis neil kõigil on – see on AUTO. Kui mina veel väikene olin, siis meie perel autot ei olnud, ja kooli ma pidin käima algkoolis iga ilmaga 4-5 kilomeetrit, keskkool aga asus 25 versta kaugusel ja siis tuli korter üürid ning ikkagi koju ilma taadi ja tema hobusta ei saanud. Nüüd on moblad, nüüd on internet ja kooli tahetakse ka veel… Loe rohkem »
Tohoh!
Tohoh!

Kus nüüd kaagutab, kas aeti üles? Mitu aastat kohta hoiad juba? Naljanumber. Hakka parem lauljaks nagu eelkäija Asmer

?
?

kas regionaalminister on idioot? millega ta tegeleb, magab ja unistab`?

kujutle
kujutle

et elad kohas , mis sulle meeldib, hommikul teed silmad lahti ja tõkkepuu on teel ees ja keegi küsib sult raha ning kõrvalkrundile ehitatakse seavabrikut, sest vallaametnik on nutsu saanud.

...
...

Väga hea kommentaar. Üle pika aja tõsine pärl. Aitäh!

VW
VW

Unistamise asemel võiks sotsiaalminister tegusid teha. Loodetavasti saab Vuntsi valitsus tegusama ministri.

wpDiscuz