9

Toiduabi jagamine algas, kuid õli igaühele ei jagu

Andrus Karnau

Andrus Karnau

andrus.karnau@le.ee

Eile kella poole 11 paiku ootas linnavalitsuse taga toidupakki u 70 inimest. Allkirja vastu sai soovija Kaja Rootarelt plastikaatkoti, kus sees makaronid, nisujahu, riis, tatar, manna, neljaviljahelbed, suhkur ja rapsiõli, igat kilogramm. Foto: Arvo Tarmula
Eile kella poole 11 paiku ootas linnavalitsuse taga toidupakki u 70 inimest. Allkirja vastu sai soovija Kaja Rootarelt plastikaatkoti, kus sees makaronid, nisujahu, riis, tatar, manna, neljaviljahelbed, suhkur ja rapsiõli, igat kilogramm. Foto: Arvo Tarmula

Eilsest homseni jagavad sotsiaaltöötajad Haapsalu linnavalitsuse taga elavas järjekorras ära 5584 kg Euroopa toiduabi, kuid kõik abi vajajad järjekorda ei jõua ja järjekorras viimastele ilmselt toitu ei jagu.

Jagamine algas eile kell 10, kuid Haapsalu sotsiaalmaja juhi Kaja Rootare sõnul olid inimesed kell 9, kui tema kohale jõudis, juba ootamas. Järjekorralised ise teadsid rääkida, et osa inimesi olla igaks juhuks kohale tulnud kella kuuest.

Eilseks oli Lääne Elu poole pöördunud mitu inimest, kes kurtsid, et toiduabi saavad need, kes jaksavad järjekorras seista ja ilma jäävad need, kes abi enim vajaksid.

„Jagame asju, mida on vähem kui inimesi, kes neid vajaksid. Selge, et keegi jääb ilma — see, kellel on väiksem informeeritus, raskem kohale tulla või keerulisem järjekorras seista,” tunnistas Rootare.

Ta seletas, et jagatav Euroopa abi on tegelikult mõeldud toimetulekutoetuse saajaile. St neile, kelle sissetulek on nii väike, et pärast kommunaalide maksmist jääb kätte alla 76 euro inimese kohta. Haapsalus on selliseid peresid 84.

Haapsalu linn jagab aga toidupakke ka neile, kellele abi otseselt mõeldud ei ole — idee poolest pensionäridele ja invaliididele, kuid tegelikult kõigile vajajatele. Paki saab kätte oma majanduslikku seisu tõestamata.

„76 eurot on ääretult väike raha, mis ongi põhjus, miks me seda reeglit rangelt ei võta. Kes on siia tulnud, saab paki. Keegi ei tule siia nalja pärast,” ütles Rootare.
Nii nurisetakse praegu järjekorra–süsteemi üle, kuid ilma selleta jääksid pensionärid pakist üldse ilma, sest nende kuuraha ületab 76 eurot. Siis oleks nurisejaid veelgi rohkem.

„Head süsteemi ei ole, nii või teisiti on pahandused sisse kodeeritud,” tõdes Rootare.

Ta lisas, et kui need, kes ei saa järjekorras seista, oleks ajalehe asemel pöördunud linna poole, oleks pakk kindlasti koju ära viidud.

Eile järjekorras oodanuile tegi meelehärmi see, et tänavu antakse pere peale üks pakk.

„Ega nüüd muidu ei saa, kui üks pereliige peab ära surema,” pahandas keskealine meesterahvas.

„Kui naine on ratastoolis, kas siis ka ei saa?” küsis ta lootuses kahe pakiga koju naasta.

Üks vanem naine kurtis, et mõni inimene oli alternatiivina kokku korjanud tuttavate pensionitunnistusi, et rohkem pakke saada.

„See on kõik, jah?” küsis teine naine toidukotti vaadates. „See on kõik,” vastas Rootare.

Ent järjekorras oli neidki, kes korraldust igati kiitsid.

„Mõtlesime, et siin ei jõua ära seista, aga ei! Tunnike ootasime. Hästi organiseeritud,” rääkis üks paar ootajaid. Samal ajal järjekorras viimane olnud paar nentis, et paki võiks saada, aga kui ei jagu, pole hullu.

Rootare sõnul on kerge rahul olla neil, kellele toitu jagus. Suurem nurisemine läkski linna sotsiaaltöötaja Krista Levina sõnul lahti pärastlõunal, kui otsa said õli, tatar, manna ja riis.

„Inimesed ei saa aru, et koguseid ei tulnud ühepalju,” nentis Levina.

Üks eilne järjekorras ootaja süüdistas abi vähesuses seda, et mullu jagati pakke sotsiaalmajas, tänavu linnavalitsuses.

Et toitu on tänavu rohkem kui mullu, kuid abivajajaid enam, et sotsiaalmaja kuulub linnale, et toit tuleb Punase Risti ja PRIA kaudu Euroopa Liidust ning linn seda juurde võluda ei saa, mees ei teadnud. Teda huvitab, et saaks ära elada.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
nike free run 5.0 womens green
nike free run 5.0 womens green

I was reading some of your articles on this site and I believe this site is really informative ! Keep posting .
nike free run 5.0 womens green http://www.adecco.si/news/index.asp?id=51

lauri
lauri

sina kes sa elad end minu peal välja. minul isiklikult ei ole seda vaja. aga sina kes sa reaalset olukorda “nende” inimeste kohta ei tea peaks suu kinni hoidma. ja looda et sa ise kunagi ei pea seda olukorda läbi elama nagu nemad praegu. rohkem seda teemat ma ei läbusta…..

lauri
lauri

huvitav, kes peaks seda toiduabi “reklaamima” teistes omavalitsustes. Tean inimesi, kes ei saa pensi isegi mitte 190 euroopa rublat……haapsalus jääb puudu aga mujal ei pakuta seda eriti kellelegi, pole kuulnud küll, mis selle abiga siis tehakse kui pole tahtjaid,või jäävad seisma??

Sulle, kes sa kasutad vaid kommnetaariruumi
Sulle, kes sa kasutad vaid kommnetaariruumi

Eks uuri siis ikka ise järele. Kui helistada ei oska, siis mine kohale ja küsi. Mis sa tühja LE veergudel end mannetuna näitad. On ju öeldud, et iga vald toidab oma vaesed. Aga Hps-u on linn, kuni temast Ridala vald välja ei kasva.

Luige Larry
Luige Larry

Mis toidu abi teil vaja on kohe jõuame viie rikkama riigi hulka ja isegi rebastele on marudaudi vaktsiin tasuta. Niipalju ülekaalulisi kui praegu pole ennem Eestis mitte kunagi varem olnud.

saarlane
saarlane

Kuressaares jagati tänavu 112 TONNI toiduabi!

Kont
Kont

Elu on siin juba nii hea, et õhtuti on haapsalus liiklusummikud. Autod uhkemad, kui näiteks Soomes ja te jagate seda toiduabi.
Kellel toitu pole, siis tollele pole seda õli ka vaja. Mis sa seda õli seal pannil ikka niisama tühja kõrvetad.
Jagage parem rahvale tasuta viina ja ei taha seda toiduabi keegi tasuta ka saada. Läheks võtaks isegi mõned pudelid.

mnjah
mnjah

Vaata asi ongi selles,et need uhked autod on tulnud täna Soomele,kus nende autode omanikud tööl käivad. Kui soomlane ei pea oluliseks uhke auto soetamist,siis eestlane tahab kindlasti ka naabrist parem olla ja uhket autot peavad kõik nägema. See et sõidan ringi uhke masinaga, elan viigi ääres luksusmajas, on ju eestlase ees uhkeldamist väärt- tühja sellest,et muidu olen tegelikult Soomes koristaja ja Eestis tööd tehes ma seda luksust endale lubada ei saakski.

tohe
tohe

Iga päev kuuleme,et elu Eestis läheb aina paremaks!Kuda neid abivajajaid iga aastaga siis juurde tuleb?Keegi-kuskil nagu valetaks.Mil eestlane küll peaga mõtlema hakkab.

wpDiscuz