Homme algavas külastusmängus osaleb kolm Läänemaa muuseumi

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Homsest, 20. juulist kuni 5. augustini saab iga soovija osaleda Eesti muuseumide külastusmängus, milles Läänemaalt osaleb Laikmaa majamuuseum, Iloni Imedemaa ja Läänemaa muuseum. Kokku on mänguga liitunud 25 muuseumi üle Eesti.

Osalenute vahel loosib iga muuseum koos filiaalidega välja pääsme kahele Tartu Uue Teatri suveetendusele „Naised valitsevad maailma ehk Opus Geographicum“, mida mängitakse augustis Eesti rahva muuseumi uue hoone asukohas Raadil. Võitja valib sobiva etenduse kuupäeva ise: 10., 11., 14., 15., 16., 17., 18., 19. august.
Loosi lähevad ka muuseumide meened.

Loosimisel osalemiseks on tarvis saada muuseumitöötajalt küsitud flaierile tempel vähemalt kahest muuseumist, mis kinnitab osalemist mängus. Templitega varustatud flaieri osa, kuhu on lisatud osaleja nimi ja telefoninumber, jäetakse muuseumisse.

Mängida saab järgmistes muuseumides:

* Iloni Imedemaa
Suviseks maiuspalaks on juuli algusest augusti keskpaigani igal pühapäeval kell 13.00 toimuvad lastelavastused. Seikle läbi seiklusteraja, kohtu põnevate raamatutegelastega ning veeda kogu perega üks mõnus päev. Auhinnaks perepilet 12. augustil toimuvale lasteteatri Sõber lavastusele “Koht päikese all” Iloni Imedemaa teemakeskuses.

* Läänemaa muuseum
Templi flaierile saab ekspositsiooni läbimise järel.

* Ants Laikmaa majamuuseum
Templi flaierile saab ekspositsiooni läbimise järel.

* Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseum
Mängus osaleja saab peale muuseumi külastust võimaluse lahendada ristsõnu (“Kevade” ja kooli aineline).

* Järvamaa muuseum
Järvamaa ja järvamaalased Eesti filmis. Näituse põhjal võimalus täita „kildude” testi ja murda pead keerukamate filmiteemaliste küsimuste üle. Parukate ja mütside-kübarate abil saab kehastuda uude rolli. 31. juulist (Järvamaa muuseumi sünnipäev) esitletakse esmakordselt muistsest Kareda kandist Öötla külast 2010. aastal leitud hõbeaaret.

* Mahtra talurahvamuuseum
Uuendatud ekspositsioonis orienteerumine ehk aaretejaht. Osaleja saab kaardi, millel on aarete asukoht, kuid kõik pole nii lihtne kui paistab – enne aarde kättesaamist tuleb lahendada rida salakirju. Tasub proovimist, sest igaüks saab lõpuks auhinna.

* Atla Eeru kõrts
Mõista, mõista, mida tehti selle tööriistaga. Uuritakse ja analüüsitakse seitset eksponaati.

* Viljandi muuseum
Otsimismäng, mis innustab süvenema detailidesse. Küsimused rõhutavad huvitavaid pisiasju Viljandimaa ajaloos või toovad esile piirkonna jaoks olulisi ajaloolisi isikuid. Vastuste leidmiseks tuleb lähtuda väljapaneku ajalisest järgnevusest.

* Heimtali muuseum
Tunnuslause on „Issi teab ja emme oskab, lapsed kaasa aitamas“. Vanas koolimajas tuleb tihtipeale suvelgi tuju kooli mängida või hiilata teiste ees sellega, mis koolist „külge on jäänud“. Töölehega muuseumis ringi liikudes saab otsida vastuseid erinevatele küsimustele, vaadata, kellel pereliikmetest kõige teravam pilk, vahedam mõistus või enim fantaasiat. Võib-olla selgub lõplik tõde hoopis omavahelistes vaidlustes.

* Põlva talurahvamuuseum
Külastusmängus osaleja täidab kohtumajas vajalikud paberid ja näitab need ette koolipreilile, kes esitaja lugemis- ja kirjaoskusele oma hinnangu annab. Külastusmängu aja sisse jääb ka kaks laupäevakut: 28. juulil suitsusauna ja võro keele päiv ning 4. augustil teatripäev.

* Kreutzwaldi memoriaalmuuseum
Muinasjutumäng „Terita tähelepanu!“

* Võrumaa muuseum
Püsinäituse varjatud saladusi avastatakse lustakas otsimismängus.

* Mõniste muuseum
Proovitakse lihtsamaid talutöid. Ise tehtud – hästi tehtud!

* Valga muuseum
Nuputamiseks ekspositsioonil põhinev ristsõna. Õigesti vastanute vahel loositakse lisaks suvemängu auhindadele välja ka lisaüllatus. Huvilised saavad veel osa võtta Valga muuseumi piltloo joonistamise konkursist.

* Harjumaa muuseum
Mäng „Avastusi Keila Jõesaarel“ viib osaleja olulisemate objektide juurde muusemi lähiümbruses ning pakub mõistatamisrõõmu ka siseruumides. Võimalus veeta pere ja sõpradega virgutav hommik või suvine pärastlõuna Jõesaarel, kus rullub lahti Harjumaa kirju ajalugu. Saab selgeks, kas vesi on ahjus, mida müüdi aadressil Kodu tänav 15–2 ja kui palju piiritust mahub ühte torpeedosse.

* Amandus Adamsoni ateljeemuuseum
Ateljeemuuseum juhatab väikesele jalutuskäigule mööda Paldiskit. Saanud nuputamise kaudu aimu Amanduse kunagistest lemmikutest, toob tee külastaja skulptori koju, uutele avastusele.

* Iisaku muuseum
Külastusmängu ajaks avatakse lisaks püsiekspositsioonile ja ajutistele näitustele („Maamatsist härrasmeheks“ ja Iisaku kunstide kooli kevadnäitus) näitus „Suveniirnukud kogu maailmast“. Iga mängus osaleja saab lehe kümne lihtsa küsimusega, millele külastuse käigus vastused leida. Vastanute vahel loosib muuseum välja lisasks teatripiletitele trükise „Iisakumaa poluvernikud“.

* Mihkli talumuuseum Saaremaal
Sepa tegevused, võimalus kätt proovida, ristsõna lahendamise korral saab templi flaierile.

* Hiiumaa muuseumi Pikk maja
Saab osaleda 4. augustil toimuval kohvikutepäeval. Seal tuleb samuti küsimustele vastata, kes soovivad. Küsimustik või otsimismäng.

* Kassari ekspositsioonimaja
Kassaris on üks objekt, mille ümber tiirelda – hunt. Tehakse uurimist ja vastatakse küsimustele.

* Hiiumaa Mihkli talumuuseum
Avasta hiiurootsi arhitektuur.

* Rudolf Tobiase majamuuseum
Rudolf Tobiase esimene pill.

* Eesti rahva muuseumi postimuuseum
Külastusmäng nii muuseumi ruumides kui ka Tartu linnas. Muuseumi püsielanikud härra Julius ja härra Paul koostasid muuseumi näitustest inspireerituna küsimustiku ja ristsõnad. Vanaaegses telefonikabiinis tuleb kokku viia kuuldud anekdoodid ja nende illustratsioonid, stendidel leida põnevaid postmarke ning näitusel „Postis keelatud kaup“ tuvastada võltsitud firmamärke ja leida Eesti riigis postipakkide kontrollimisega seotud ametkondi. Kui tubased tegevused ei tõmba või ilm kutsub õue, saadame nutifonidega külastajad (vajalik internet, pildistamisvõimalus ning QR-koodi lugeja) Tartu postiajalugu avastama.

* Eesti rahva muuseum Raadil
Seikluslik orienteerumismäng mõisapargi kurvilistel radadel, mis viivad endisaegse mõisaelu olulistesse kohtadesse ning pakuvad elamusi loodusest. Mängu juhised saab ERMi Raadi infopunktist (Tartu, Narva mnt 177).

* Eesti rahva muuseumi näitusemaja
Otsimismäng – kuidas on nime saanud Veski tänav ja milliseid nimekaid inimesi on sellel tänaval läbi aegade elanud? Näitus selle tänava ajaloost on avatud ERMi näitusemajas (Tartu, Kuperjanovi 9). Samast saab juhendid otsimismänguks mööda praegust Veski tänavat.

Rohkem infot: http://www.erm.ee/et/Osale/muuseumimang

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments