President Karis: ka järgmistel põlvedel peab olema NATO vihmavari vajadusel võtta

Lääne Elu

info@le.ee

President Alar Karis

President Alar Karise avaldus Eesti NATO-ga liitumise 20. aastapäeval:

Ühinemine NATO-ga, aga samuti Euroopa Liiduga kaotas eraldatuse, mida Kesk- ja Ida-Euroopa riigid pidid Teise maailmasõja järgselt taluma. See tõi meid tagasi sinna, kuhu kuulume: Euroopasse, mis hoiab rahvusvahelisele õigusele toetuvaid reegleid.

Me teadsime kohe alguses, kui olime oma riigi tagasi võtnud, et neutraalsusest ei saa kunagi meie tugevust, vaid see oleks ahvatlus vastasele. Sama kehtib Euroopas ka praegu, kus neutraalsuse hallid tsoonid on oht, mitte võimalus enda iseseisvust kaitsta.

Meile on 20 aastaga NATO vihmavari muutunud iseenesest mõistetavaks. Kuid iseenesestmõistetavus ei saa taanduda mugavuseks ja sealt edasi hoolimatuseks.

Venemaa vallutussõda Ukrainas oli viimane hoiatuskell – mitte meile, kes me olime selle võimalikkusest kogu aeg teadnud, küll aga paljudele liitlastele. Nüüd saame kõik aru, et vajame NATO-t tugeva sõjalise organisatsioonina, kes kaitseb igat millimeetrit enda territooriumist ja on valmis kaitsma kogu demokraatlikku Euroopat. Sama suure nutikuse ja innukusega, nagu me püüdlesime omal ajal NATO liikmelisuse poole, töötame nüüd üheskoos alliansi sõjalise tugevdamise nimel. Et ka järgmistel põlvedel oleks NATO vihmavari vajadusel võtta.

NATO vihmavari on tugev ja kindel. Aga see nõuab pidevat hoolt, et kate ei käriseks ja vedrud ei väsiks.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
5 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
uskmatu
10 päeva tagasi

Õndsad on need kes vaimust vaesed … st.lollide jäoks kes usuvad on taevariik kindlustatud.
Suurriigid ei kaitse kedagi kui see ei ole nende huvidega otseses kooskõlas !

WOKE
15 päeva tagasi

See NATO vihmavari pole end veel tõestanud ja paistab, et ei tõestagi. Ukraina kontekstis on nad igatahes tõelised käpardid.

Toots
15 päeva tagasi
Reply to  WOKE

Tere, naiivitar!

AVS
15 päeva tagasi
Reply to  WOKE

Miks siis pole tõestanud? Külm sõda igatahes kuumaks üle ei läinud ning NATOle vastukaaluks loodud VLO lagunes tasapisi niisamagi, olles tänaseks päevaks peaaegu täies koosseisus NATOsse üle kolinud. Ühtki NATO liikmesriiki pole kunagi rünnatud, kui Kreeka ja Türgi omavahelised nagistamised välja arvata (sellepärast nad mõlemad liikmeteks võetigi, et liiga hoogu ei satuks). Nii et mingi tagasihoidlik efekt nagu oleks – ei tea, miks küll Soome ja Rootsi kibekähku liitusid? Kõik me teame, et Ukraina pole NATO liige, nii et Ukrainat ei abista mitte NATO, vaid iga liikmesriik eraldi, kes rohkem, kes vähem. USA (senimaani) ja Saksamaa rohkem, kasvõi Ungari vähem.… Loe rohkem »

eestlastel
16 päeva tagasi

pole olnud palju valikuid, oma vihmavarjuga on meid sundinud ka kuiva ilmaga käima, venelased, rootslased, taanlased ja kõiksugu õnne toojad, nn. katuse pakkujad