Päästeamet kiitis Läänemaa haigla ja Haapsalu hoolekandekeskuse tuleohutust

Läänemaa haigla. Foto: Arvo Tarmula
Läänemaa haigla. Foto: Arvo Tarmula

Eelmisel nädalal kontrollisid päästeameti ohutusjärelevalve inspektorid 163 hoolekandeasutust üle kogu Eesti. Kontrollreidi käigus selgus, et rohkem kui pooltel hoolekandeasutustel oli probleeme tuleohutusnõuete täitmisega.

Kuigi üle poole kontrollitud hoolekandeasutustest eksisid tuleohutusnõuete vastu, oli ka neid, kes paistsid heas mõttes silma. Päästeamet kiitis Haapsalu hoolekandekeskuse majandusjuhatajat Rain Vaiksood ja Läänemaa haigla haldusjuhti Reimo Reimerit, kes vastutavad oma majas tuleohutuse eest.

Tuleohutusnõuetele vastas 47% kontrollitud hoolekandeasutustest, 53% aga esines tuleohutuse osas puuduseid. „Põhiprobleemiks kujunes asjaolu, et koroonaviiruse kevadise laine tõttu jäid läbi viimata tulekahjuõppused, uus laine tegi olukorra veelgi keerulisemaks. Probleeme esines ka tuletõkkeuste ning evakuatsiooniteede ja –pääsudega. Lisaks tuleohutusalastele rikkumistele on tõsiseks mõttekohaks ka see, et õhtusel ja öisel ajal viibib asutustes vähe töötajaid – väiksemates vaid üks. See raskendab ja aeglustab klientide evakuatsiooni,” rääkis päästeameti ohutusjärelevalve osakonna juht Tagne Tähe.

Juba enne reidi oli Tagne Tähel kartus, et eelmisel aastal eriolukorra tõttu väiksemas mahus tehtud hoolekandeasutuste kontrollid toovad kaasa tulemuste halvenemise. „Nii kahjuks ka juhtus. See teeb väga nõutuks, et tuleohutusnõuded ei püsi kontrollide vahelisel ajal täidetuna. Õnnetus võib ehitises juhtuda iga ajal ja just seepärast on oluline, et tulekahjusignalisatsioon aitaks tulekahju kiiresti avastada iga päev ning jätaks töötajatele aega kiireks reageerimiseks, tulekustuti kasutamiseks ja/või inimeste evakueerimiseks. Omanik vastutab tuleohutusnõuete täitmise eest 365 päeva aastas,“ selgitas Tähe.

Tuleohutuse seaduse järgi saab tuleohutusnõuete täitmata jätmise eest karistada olukorra põhjustanud juriidilist või füüsilist isikut rahatrahviga. Reidi tulemusel avastati kokku 186 rikkumist, alustati 42 haldus- ja 18 väärteomenetlust. Kõige rohkem rikkumisi esines Harjumaa hoolekandeasutustes.

Kuigi üle poole kontrollitud hoolekandeasutustest eksisid tuleohutusnõuete vastu, oli ka neid, kes paistsid heas mõttes silma. Päästeameti ohutusjärelevalve büroo inspektorid tunnustavad EELK Räpina Miikaeli Koguduse hooldekodu, mille personal on väga hästi koolitatud, andis põhjalikud vastused küsimustele ning oli läbi mõelnud erinevad situatsioonid. Esile toodi ka Viira Kodu ja selle juhatajat Priit Sutti, kelle eestvedamisel viiakse kevaditi läbi nii teoreetilisi kui ka praktilisi õppuseid ning instrueeritakse töötajaid kohe tööle asumisel. Lisaks on liitpuudega isikud paigutatud nii, et neid oleks lihtsam evakueerida. Vajadusel tõttavad töötajatele appi kogukonna noored. Samuti kiideti Haapsalu hoolekandekeskuse majandusjuhataja Rain Vaiksood ning Läänemaa haigla haldusjuht Reimo Reimeri.

Päästeamet kontrollib tuleohutusnõuete täitmist igapäevaselt. Süstemaatilised ja ette teatamata kontrollkäigud annavad tuleohutuse olukorrast realistliku ülevaate.

 

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
8 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
einoh
3 aastat tagasi

Vanas Haapsalu lastekodus olevat ruumidesse pandud tookord isegi valesid andureid,mille üle võisid ju otsustada ainult päästeteenistuse spetsialistid.Kas suitsu- või kuumaandu–preagusel ajal on see selgem,on olemas juba mitut liiki andureid.

anonüümne
3 aastat tagasi

Kes oli ikkagi nn. lastekodu omanik 2011,kes siis vastutas 365 päeva aastas.

jah
3 aastat tagasi
Reply to  anonüümne

10 aasta eest otseselt süüdlasi põlengu eest ei leidunudki,ent töötajaid,kes pärast lahkuma pidid,oli mitmeid ikka.Hiljem selgus,mis valesti oli,

Jaan
3 aastat tagasi

Aga vaadake ka kauplusi, näiteks Haapsalu bauhof, riiulite vahele ei mahu kuna euroalustega tekitatud täiendav riiul.Ei mahu Käruga ega käruta.

Nimi (vabatahlik)
3 aastat tagasi

2011. aasta tulekahju veel meeles!

KodanikS
3 aastat tagasi

Kõiki Haapsalu kortermaju tuleks ka ette teatamata kontrollida. Ühte pole minu teada vähemalt 10 aastat kontrollitud.

KodanikS
3 aastat tagasi
Reply to  KodanikS

Mis sa miinustad. On see normaalne, et vahekäikudesse ja korruste vahele radikate külge lukustatakse jalgrattad? Kui on vaja akna kaudu välja ronida, siis ei saa akent lahtigi. Inimestele on öeldud, aga aru ei saada.
Ukse taha kogutakse mööblit ja muud träni.

Nimi (vabatahlik)
3 aastat tagasi
Reply to  KodanikS

Helista päästeala infotelefonile 1247, saad vastused oma küsimustele ja head nõu, siin pole mõtet kaevelda!