Ilmateenistus: jõuluaeg kujuneb väga heitlikuks

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Jõuluaeg kujuneb väga heitlikuks. Tõenäoliselt on 23. detsembril tulekul tihe lume- ja lörtsisadu ja seda ühes väga tugevaks paisuva lõunakaare tuulega.

Paraku 24. detsembri hommikuks muutub sadu vesiseks ja temperatuur kerkib kindlalt plusspoolele. Suurem sadu saab päevaks läbi ja jõuluõhtuks peaks loodetuul pisut jahutust tooma ning termomeetrinäidud 0 kraadi lähedale tõukama. On ka lootust, et valge lumekiht sügavamal sisemaal maha jääb. Paraku saartel ja meretuulele valla rannikualadel on valgele maapinnale vähe lootust ja õhk tõenäoliselt püsib samuti üle 0 °C.

Kui jõuline läänevool hoogu juurde saab või pisut kiirust kahandab, siis võib ilmapilt veel paari päeva jooksul muutuda.

Neljapäeva (21. detsembri) öösel jõuab madalrõhulohk Eesti kohale. Lääne-Eestis sajab lörtsi ja vihma ning võib tekkida udu. Ida pool sajab lund ja lörtsi. Suureneb jäiteoht! Puhub tugev edela- ja lõunatuul, puhanguid on 12, saartel ja rannikul kuni 18 m/s. Hommikuks pöördub läänekaarde ja nõrgeneb. Õhutemperauur on lääne pool 0..+5, Ida-Eestis 0..-5°C. Hommikul sajab Lääne-Eestis veel lörtsi ja vihma, keskpäevaks on suurem sadu läbi. Kesk- ja Ida-Eestis sajab enamasti lörtsi, Kagu-Eestis põhiliselt lund. Õhtu poole väheneb sealgi saju võimalus. Puhub läänekaare tuul 4-9, ennelõunal rannikul puhanguti 14 m/s. Õhutemperatuur on Ida-Eestis -2..+2, Lääne-Eestis +2..+5°C.

Reedeks (22. detsembriks) jääme madalrõhuala kaugesse lõunaserva. Öö on enamasti sajuta, päeval sajab rannikul nõrka vihma, sisemaal mõnes kohas veidi lörtsi. Puhub mõõdukas läänekaare tuul. Õhutemperatuur on öösel sisemaal 0..-4, rannikul 0.. +3, päeval -1..+1, meretuulega rannikul kuni +3°C.

Laupäeva (23. detsembri) öösel liigub üle Eesti kõrgrõhuhari. Ilm on olulise sajuta ja mõõduka läänekaare tuulega. Õhutemperatuur on -1..-5, rannikul kuni +2°C. Päeval läheneb merelt madalrõhulohk. Hommikupoolik on veel sajuta ja mõõduka edelatuulega. Lõuna paiku algab kiire edela- ja lõunatuule tugevnemine, õhtuks on puhanguid sisemaal 15, rannikul kuni 20 m/s. Lume- ja lörtsisadu jõuab saartele ja laieneb õhtuks kiiresti üle Eesti ning läheb lääne pool üle vihmaks. Õhutemperatuur on Ida-Eestis 0..-2, Lääne-Eestis tõuseb 0..+2, õhtul saartel kuni +6°C-ni.

Pühapäeva (24. detsembri) öösel liigub madalrõhulohk üle Eesti. Öö hakul sajab Kesk- ja Ida-Eestis tihedat lund ja lörtsi, Lääne-Eestis vihma. Pärast keskööd eemaldub suurem sadu idapiiri taha, vaid laiguti võib veel veidi vihma tibutada. Tuul pöördub kõikjal loodesse- ja on tugev, puhanguid on 15, rannikul 18 m/s. Õhutemperatuur on 0..+4, öö hakul Ida-Eestis -1°C ümber. Jõululaupäev tuleb madalrõhkkonna edelaservas tugeva loodetuulega. Lühiajalisi sajuhooge on üksikuid-sisemaal enamasti lume või lörtsina, saartel ja läänerannikul ka vihmana. Õhutemperatuur on 0..+3, õhtul langeb sisemaal veidi alla 0°C.

Jõulu Esimesel pühal (25. detsembril) kaugeneb madalrõhkkond Venemaa sisealade suunas ja selle kauges lääneservas võib meil üksikutes kohtades veidi lörtsi või nõrka lund sadada. Loode- ja läänetuul tõmbub pisut tagasi, rannikul on veel puhanguid 14 m/s. Õhutemperatuur on ööpäeva jooksul Lääne-Eestis 0..+2, Kesk- ja Ida-Eestis 0..-2°C.

Teisipäeva (26. detsembri) öösel liigub üle Eesti kõrgrõhuhari. Ilm on enamasti sajuta ning mõõduka läänekaare tuulega. Õhutemperatuur on -2..-7, rannikul kuni +2°C. Päeval jõuab üle mere uus madalrõhulohk. Keskpäeva paiku hakkab saartel lörtsi sadama, sadu levib edasi mandrile ja tuleb siin algul lumena maha. Õhtul muutub Lääne-Eestis sadu vesiseks. Tuul pöördub lõunakaarde ja tugevneb puhanguti 14 m/s. Õhutemperatuur on 0..-4, Lääne-Eestis tõuseb 0..+3, õhtul saartel kuni +6°C-ni.

Kolmapäeva (27. detsembri) öösel liigub madalrõhulohk üle Eesti. Tihe lörtsisadu läheb kõikjal üle vihmaks. Tuul pöördub edelasse ja on tugev. Õhutemperatuur tõuseb 0..+5°C-ni, öö hakul võib Ida-Eestis veel kuni -2°C olla. Päev tuleb madalrõhkkonna servas tugeva edelatuule ning vihmahoogudega, sisemaal võib sekka ka märgi helbeid langeda. Õhutemperatuur on +2..+6°C.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments