Täismahus: uus maaomanik pani Ramsi poolsaare tipu kinni

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Kuvatud 3 pilti, galeriis pilte: 6

Ramsi poolsaare tippu enam autoga ei pääse, sest Ramsholmi kinnistu omanik on talle kuuluva tee väravaga sulgenud.

„Seis on selline, et sügisest on kinnistul uus omanik, kes pani kinni temale kuuluva tee,” ütles Noarootsi vallavanem Triin Lepp ja lisas, et Ramsi tipus on vallale kuuluv avalik puhkekoht, kuhu pole kellelgi võimalik autoga sõita.

„Tahaks kuradeid hästi palju öelda,” ütles Noarootsi volikogu esimees Margus Laidmets. „See on Noarootsi inimestele väga tähtis koht. Kahjuks hakkab minema mereäärega nii, et iga uus omanik paneb mere kinni.”

Uued olud

29 hektari suurune kinnistu Ramsi tipus kuulub praegu ärimees Priit Kotkasele ja tema abikaasale. „Kogu poolsaare tipp on ühe talu maad. Selle erandiga, et tagatipus on punaarmee kunagine prožektorijaam, millest on praegu järel vaid hunnik telliseid.” Ramsholmi talu maad ümbritsevad poolehektarilist Ramsi puhkekohta ja kahe meremärgi umbes saja ruutmeetri suurusi kinnistuid.

„Need on minu hooviväravad,” ütles mullu sügisel Ramsholmi kinnistu ostnud Priit Kotkas teele püstitatud väravate kohta. „Eks ta ole uus ja harjumatu. Aga külainimesed on rahul, see lõputu paraad on lõppenud.”

Vallavanem pole tee sulgemisega rahul. „Seda on kasutanud kalamehed, inimesed on maasikal ja piknikul käinud, seal [Ramsi poolsaare tipus] on talguid teinud nii Einby küla kui ka vald,” selgitas vallavanem Lepp.

Kinnistu ostmise järel hakanud uus omanik seda korrastama. „Avastasin, et mingi käsitööline on jämedaid kadakaid maha võtnud, ladvad kadastikus laiali loopinud. Kogu rannamets oli peldik, lõputu hunnik alkoholipudeleid, ATV-mehed ja krossimehed olid rajad sisse sõitnud,” kirjeldas Kotkas.

Lepp ütles, et vald on uuele omanikule saatnud kirja ja pakkunud välja, et see sõlmiks Noarootsi vallaga tee avaliku kasutamise lepingu. „Ta ei ole nõustunud,” nentis Lepp.

Kotkas ütles, et tõepoolest polnud ta lepingu sõlmimisest huvitatud. „Mina kallasrada kinni ei pane, mul on lahti ka jalgvärav. Kes tahab jalutada, käigu,” kinnitas Kotkas.

Vallavanem Lepp selgitas, et Ramsholmi kinnistut läbiv tee on valla üldplaneeringus. „Me oleme seda teed kogu aeg remontinud ja korras hoidnud. Detailplaneeringuga on ta määratud kui avalik tee,” ütles Lepp. „Jäi aga välja märkimata. Selliseid teid on küll ja küll.”

Laidmetsa sõnul on probleemi tekitanud kunagine riigi möödalaskmine: maid tagastati nii, et juurdepääsuteedele ei seatud servituute.

Lepa sõnul on Ramsholmi probleem suurem. „Paremal on eratükke,” viitas vallavanem Ramsi poolsaare paremal kaldal paiknevaile väikestele kinnistutele.

„Need on vanad roostikutükid,” nentis Ramsholmi omanik. „Mingit probleemi pole, ma ei takista kohalikke, ei sealseid maaomanikke ega valda.”

„Meie pakume järgmise kirjaga uuesti. Kui keeldutakse, siis peame volikogu otsusega seadma sundvalduse,” selgitas Lepp.

„Mina ei ole piiranud valla ligipääsu,” ütles maaomanik. „Seadust tunnen, mul on asjaomane haridus. Kui räägime sellest, et me tahame minna autoga vaadet nautima, siis oleks see Eesti kohtupraktikas esimene kord. Juristid ütlevad, et avalikku huvi, mille alusel teele sundvaldus seada, ei ole.”

Lasnamäe kalamehed

Viimastel aastatel suurenenud huvi Ramsi tipu vastu põhjendab Kotkas tõsiasjaga, et kalastamine Österby sadamasse tehti tasuliseks ning kalamehed ründasid tasuta kohta Ramsi tipus. „Kui ma oma talu väravat ehitasin, saatsin päeva jooksul 50 autot tagasi. Mina ei taha Lasnamäe meeste viinapudeleid koristada. See ei ole nii, et kõik Sidorovid üle ilma sõidavad üle minu maa. Österbys on sadam, mingu sinna,” ütles Kotkas.

„Kuna eelmine peremees polnud 25 aastat [Ramsholmi kinnistul] käinud, oli ta stiihilisse kasutusse läinud,” ütles Kotkas. „Eks olnud inimesed sellega harjunud, kuid nüüd on uued olud, see vajab harjumist.”

„Keset küla on mul plats, annaks selle avalikuks kasutamiseks,” ütles Kotkas. Küla keskel on Ramsholmi omanikul veel üks kinnistu, 11,4 hektari suurune Voosi kinnistu. „Seal saab teha parkla, paate vette lasta, pakun seda neile,” arutles Kotkas.


Ramsi tipp

  • Ramsholmi 28,82 ha
  • Ramsi puhkekoht (Ramsi vaatlusposti maa 0,55 ha)
  • Ramsi päevamärk nr 444 (94 m²)
  • Ramsi päevamärk nr 443 (99 m²)

Koht Ramsholmis tagastati Rootsis elanud Aleksander Zeisigile 1996. Vanahärra surma järel läks maa tema pojale ja miniale. Mullu novembrist kuulub Ramsi tipp Priit Kotkase ja Signe Kotkase ühisomandusse.

Fotod: Urmas Lauri

Ramsi poolsaar 003Ramsi poolsaar 007 Ramsi poolsaar 013 Ramsi poolsaar 016 Ramsi poolsaar 028 Ramsi poolsaar 057

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
56 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Imelikule
6 aastat tagasi

okastraat – see pole vaba kodaniku tunnus. Aga muuda suhtumist ja kõik muutub nagu tegi seda taat ühes vahvas laulusalmis.

aedupidi kobades ta kodu kätte sai
eit seisis ukselävel, vihane kui hai.
:,: Taat aga ütles: olen okastega siil,
looduskaitse alune ja magan täna siin :,: VOH

andeksi
6 aastat tagasi

kas te käite tihti seal poolsaare tipus, et sellest nii suur kisa on tekkinud või on see põhimõtteline värk, mis paneb teid mõttes takistajat nuhtlema mõni saadaks isegi siberisse kui võimalus avaneks jne.. Äkki kirjutaks riigikokku märgukirja, sest nagu me teame oli isegi teleseriaalis õnne 13 sama jama, et kiva veeretati teele ette.

arvan nii
6 aastat tagasi
Reply to  andeksi

kohalik ei käi nii tihti poolsaare tipus, et sellest nii suurt kisa teha. tal omalgi oma kinnistul tore olla. kaugemalt tulevad normaalsed inimesed võiks läbi saada, arvestades, et nad ei külasta ju Kotkase kinnistut, vaid valla omanduses olevat tippu. normaalsust on raske ette välja selgitada, aga üks mees oma väravaga omatahtsi asja ei lahenda.

Imelik
6 aastat tagasi
Reply to  arvan nii

“Normaalsed…. Kas te käite” ???
Teate sellist “juttu” kuulates tekib tahtmine Haapsalu ka “lukku panna” ja hakata piiril nägude kontrolli tegema. Muuseas teie sitta pean ka koristama või selle koristamise eest maksma.
Pean tõdema, et idioodiks sünnitakse ja haridus ega varanduslik olukord
seda tõsiasja ei riku.

Anonüümne
6 aastat tagasi
Reply to  Imelik

Oh sa juudas..mis puuk seda Imelikku hammustas? Mul tuli kohe hirm peale..

Imelik
6 aastat tagasi
Reply to  Anonüümne

Ei ole põhjust, olen rahumeelne inimene. Ma ei arva lihtsalt, et enda okastraati mässimine on vaba kodaniku ja riigi tunnus. Kurb on see kui seda isiklikust lollusest tehakse, arvates et “teised” samaga ei või vastata.

igatahes
6 aastat tagasi
Reply to  Imelik

teeme ära, igasugustele talibanana vurledele ja vandiraijujatele väravad kinni, näha oli ju, kui toto tuli külla oli neid prügitajaid siin nagu kirjuid kärbseid

Tõnu
6 aastat tagasi
Reply to  andeksi

Ja seda 1 oinast ei saa siis ka korrale kutsuda. Kõik kes mere äärde sõidavad on kohe joodikud eks? Fotograafia huvides enam ei käi tõesti. On tehnilisi abivahedeid mille kaasa tassimisse peab 1000 eurot juurde investeerima. Magage kasvõi väravas, enam ei tule Noarootsi.

Vandaal
6 aastat tagasi

Russkaja vodka varblasest teeb kotka!

Kalamees
6 aastat tagasi

Siberi kandidaat nr 1.
Kui ajalugu kordub, antakse sellised esimesena välja.

Kull
6 aastat tagasi
Reply to  Kalamees

See Varblne (varjunimi Kotkas) on juba Siberisse saatjale välja antud!

selle
6 aastat tagasi

kotkale lastakse varsti kuul ajudesse

Imelik
6 aastat tagasi

On ikka krd.-i frukt. Hüppab veel oma “asjakohase haridusega”. Ma isegi ei viitsinud kokku lugeda mitut seadust ta oma tegevusega rikkunud on.
Selgituseks. Tema ei ole see isik, kes teeb seal valikuid. Avalikku veekogu ja puhkeala võib kasutada igaüks ( ka kõik Sidorovid üle ilma), selle kasutamist võib piirata üksnes seaduse või õigusaktiga.
Seega ei ole tema asi öelda kuhu keegi mingu.
Soga on ka avaliku huvi puudumine teekasutuse vastu. See tee ongi avalikult kasutatav, kuna on juurdepääs avalikule objektile.

Teeline
6 aastat tagasi
Reply to  Imelik

Võib kasutada, aga sinna ei pea autoga minema! Jalgsi-jalgrattaga on läbipääs tagatud.!

Imelik
6 aastat tagasi
Reply to  Teeline

Ei ole sinu ega tema asi määrata või lubada ning ammugi ehitada teele takistusi.

külamees
6 aastat tagasi

Mida te niutsute. Siukeste vendadega saab väga lihtsalt hakkama. Korralikult molli ja pärast seda käib ise lunimas, et rahvas tema majast mõõda sõidaks.

rabakukk
6 aastat tagasi
Reply to  külamees

Need lausa molliga ähvardajad võivad olla ka prahitajad näiteks?
Ei tea kas enne neid kenasid väravaid vallaga mingit diskussiooni ei peetudki.

Vanake+Hottabõtš
6 aastat tagasi

Kui kotkapoiss sõidab oma eramaale läbib ta ise samuti võõraid kinnistuid. Nii et tema võib võõral eramaal oma saaniga sõita, aga teised käigu jala. Jätku oma auto Einbi küla algusse kus lõpeb riigimaa ja mingu Ramsile jala. Tõusikust esimese põlvkonna ärimees.

jah
6 aastat tagasi

tekkiski juba kuri mõte, et lööks naabrid kokku ja paneks oma kinnistute piiridele ka “Kotka auväravad”. neid tuleks poolsaarest alates oma 15 kindlasti…

...
6 aastat tagasi

Muidu ehk jääks nii,aga vald ka segatud,siis vist kohtuasi tulemas.

ikka
6 aastat tagasi

okastraati tõmmata hoolega,või minna trahve korjama,et eramaa