Läänlased on ühed usinamad jalgsi või rattaga tööl käijad

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Statistikaameti tööjõu-uuringu andmeil liikus mullu 23 protsenti töölkäijatest tööle jalgsi või jalgrattaga, mida on oluliselt vähem kui 15 aastat tagasi. Kõige aktiivsemad jalgsi või rattaga tööl käijad on järvakad ja läänlased.

Jalgsi või rattaga tööl käivate inimeste osatähtsus on aasta-aastalt vähenenud, ulatudes 1997. aastal veel 33 protsendini kõigist töölkäijatest, kirjutab statistikaameti analüütik Meelis Naaber statistikablogis.

Selliste inimeste vähenemine on Naabri sõnul seotud valglinnastumisega, kuna osa inimesi on kolinud elama linnast välja, kust oleks keeruline autot või ühissõidukit kasutamata linnas tööl käia. Samuti on suurenenud ka nende inimeste hulk, kes peavad tööl käima teises linnas või piirkonnas.

Tööle jalgsi või jalgrattaga minekul on aktiivsemad naised, kellest ligi 30 protsenti ei kasuta autot ega ühistransporti. Meeste hulgas on sama näitaja 14 protsenti. Nii meeste kui ka naiste seas on enim jalutajaid ja rattureid vanuses 25–49, kes moodustavad tööle jalgsi või rattaga minejatest ligi poole. 50–74aastastest töökäivatest naistest läks tööle jalgsi või rattaga 43 protsenti ning 15–24aastastest seitse protsenti. Meeste seas olid vastavad näitajad 31 protsenti ja 11 protsenti.

Jalgsi tööl käijate arv on aasta lõikes olenemata muutlikust ilmast küllaltki stabiilne. Kõige kõrgem on see teises kvartalis, ulatudes 26 protsendini ning kõige madalam esimeses kvartalis, jäädes 23 protsendi juurde. Jalgratturite puhul mängib aga ilm suuremat rolli – tööle liikumiseks kasutatakse jalgratast kevadel ja suvel kaks korda enam kui sügisel ja talvel.

Põhitöökoha keskmine kaugus elukohast oli jala tööle liikujatel 1,2 kilomeetrit ja jalgrattaga minejatel 3,6 kilomeetrit. Samas elab aga 24 protsenti kõikidest tööle liikujatest oma põhitöökohast kuni kahe kilomeetri kaugusel ning 10 protsenti 2–4 kilomeetri kaugusel. Seega on töökoht jalutuskäigu või rattasõidu kaugusel ligi 35 protsendil töölkäijatest. Keskmine töökohale jõudmise aeg oli jala liikujatel 14 minutit ning jalgratturitel 15 minutit.

Piirkonniti käiakse kõige aktiivsemalt jalgsi või jalgrattaga tööle Järvamaal ning Läänemaal, kus seda teeb ligi 40 protsenti maakonna töölkäijatest. Skaala teises otsas on aga Harjumaa ning eriti Tallinn. Kui Harjumaal liigub tööle jala või jalgrattaga ligi 17 protsenti töölkäijatest, siis Tallinnas teeb seda vaid iga üheksas inimene ehk ligi 12 protsenti.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments