22

Oru, Nõva, Risti ja Taebla jätkavad ühinemise kursil

Riina Tobias

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Lääne–Nigula vald tuleb, kuid ilma Nõvata, mis sellel kaardil on veel ühinejate sekka arvatud.

* Volikogud saavad tuleval nädalal ühinemislepingu projekti

Neli omavalitsust jätkab tööd selle nimel, et valida juba sügisel ühine volikogu, sel nädalal kinnitasid liitumiskõneluste jätkamist Risti ja Taebla.

Taebla volikogus hääletas neljapäeval 12 volinikku kiire ühinemise poolt, üks oli vastu. Volikogu oli kohal täies koosseisus. Risti volikogu otsustas jätkata kõnelusi kolmapäeval, seal oli samuti vaid üks vastu.

Risti volikogu esimees Andres Liiv ütles, et ühinemist on arutatud juba mitmel istungil, seepärast ei tekkinud emotsioone ega pikka arutelu.
Taebla volikogu esimehe Jaanus Mägi sõnul oli volinike üks suuremaid hirme, et esialgu lubatakse, et haridusvõrk jääb endiseks, aga kui ühinemine on läbi, hakatakse koole ja lasteaedu kinni panema.
„Ühendvalla nime üle volikogus ei arutatud,” ütles Mägi.

Otsuse liituda sel sügisel on teinud Nõva, Oru, Risti ja Taebla. Loobunud on Ridala, Martna ja Noarootsi. Pärast seda, kui protsessist astus välja Ridala, polnud võimalik kõnelusi jätkata ka Haapsalu linnal, sest tal ei ole teiste omavalitsustega ühist piiri.

Ühinemisleping hakkab ilmet võtma

Juhtkomisjoni esimees, Nõva vallavanem Aldo Tamm ütles, et ühinemise ettevalmistused on graafikus. Neljapäeval arutas komisjon näiteks ühinemislepingut, rahvaküsitluse ja rahvakoosolekute korraldust, ühendvalla arengukava koostamist, eelarvestrateegiat, uue omavalitsuse struktuuri jpm küsimusi.

„Sama hästi kui koos,” ütles juhtkomisjoni liige, Risti volikogu esimees Andres Liiv ühinemislepingu kohta. „Esmaspäeval saame lõpliku versiooni ja siis saab selle esitada volikogudele kinnitamiseks.”
Ületuleval nädalal ongi kavas kokku kutsuda nelja volikogu ühine istung, et leping heaks kiita. Seejärel pannakse see rahvale tutvumiseks välja, et inimesed saaksid rahvahääletusel otsuse teha.
„Kellelgi ei tohi halvemaks minna — nii nagu Ridala kartis, et matusetoetus kaob,” nimetas Liiv ühe põhimõtte.

Teine kõneluste aluspõhimõte on, et koolid ja lasteaiad peavad haridusasutusena säilima, aga milliste kooliastmetega, on teine küsimus.

Igasse valda jääb teenindusbüroo

Veel ei ole täit selgust, kas rahvaküsitlusel saab kasutada e–hääletust, ütles Tamm. Arvatavasti saab aga rahvakoosolekute ajal eelhääletada.

Komisjoni otsustest ja lepingust ei tahtnud Tamm väga detailselt rääkida, enne kui tekstid on päris valmis. Ühe enam–vähem kindla asjana nimetas Tamm, et vallakeskus tuleb Taeblasse, aga igasse valda jäävad alles teeninduspunktid.

„Need on aseaine senistele vallavalitsustele,” ütles Tamm. „Minimaalsel kujul.”

Volikogud langetavad lõpliku otsuse liitumise asjus aprilli 2. nädalal. Liitumiseks on vaja 51% poolthääli.

„Iga 800 elaniku kohta pole jõukohane pidada vallavanemat ja tema aparaati,” oli Liiva arvamus.

Aprilli alguseks peab selguma ka uue valla nimi.

Liitumise ajakava

8. nädal 18.–24.02
Rahvaküsitluse eelnõu menetlemine, ühinemislepingu esialgne projekt volikogudele.

9. nädal 25.02–3.03
Rahvaküsitluse korra arutelu.

10. nädal 4.–10.03
Teemakomisjoni koosolekud, juhtkomisjonis ühinemislepingu projekt.

11. nädal 11.–17.03
Volikogudes rahvaküsitluse määruse vastuvõtmine, ühinemislepingu projekti avalik väljapanek, lepingu projekti trükkimine ja otsepostitus kõikide ühinevate omavalitsuste elanikele. Sellega koos saata ka rahvaküsitluse kutse ja teave avalike koosolekute kohta.

12. ja 13. nädal 18.–31.03
Ühinemislepingu avalik väljapanek. Rahvaküsitluse ettevalmistamine. Avalikud ühinemisseminarid (igas liituvas omavalitsuses vähemalt üks), ühinemislepingu tutvustus.

14. nädal 1.04.–7.04 Rahvaküsitlus 5.–7. aprillil.

15. nädal 8.–14.04
Rahvaküsitluse tulemuste vormistamine, ühinemislepingu kohta esitatud ettepanekute läbivaatamine, ettepanekud volikogudele.

16. nädal 15.04–21.04
Volikogudes: rahvaküsitluse tulemuste kinnitamine, ühinemislepingu ja lisade kinnitamine; otsus haldusterritoriaalse muudatuse taotlemise kohta, volikogu liikmete ja mandaatide arvu määramine, otsus valimisringkondade ja piiride, valimis– ja jaoskonnakomisjonide moodustamise kohta.
Lõppdokumentatsiooni esitamine maavalitsusele.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Kaire
Kaire

Aga kui liitub väikese vallaga-suur vald kel on ka suured võlad-kuid väiksemal on võlad just enam-vähem makstud..Kuidas edasi-suurem pool maksab võlgu nagu mõlema arvelt-sest parajasti väiksemale ei jagu-et elu-olu paremaks saaks-ehk hiljem kunagi…Tasub ka jälgida ka räägitakse liitumisest või ühinemisest-sest ühel juhul toetust ei makstavat,Lugege oma lepingud hoolega-enne kui hilja ,Aga kas suuremas vallas algab ettevõtluse suur tõus või sõidame ikka laeva peale et töökoht norm. oleks?

noarootslane
noarootslane

ühinemiskaarti vaadates paistab,et Noarootsi otsapidi varsti Uuemõisas?

Miki
Miki

Kas need kaardid veel kehtivad?

kkk
kkk

Kuidas on Nõvalaste jaoks tõmbekeskuseks Taebla? Haapsalus saab kõik muu vajaliku ära ajatud ja valda minekuks peab ringi sõitma läbi Taebla… Pigem oleks plaanitava omavalitsuse keskne tuum Linnamäe, mis ei oleks kauge ka Taebla rahvale ja põhja poolt tulijatele jääb nii või naa Haapslau sõites tee peale.

Miki
Miki

Mis asju seal vallas ajama peab? Kui tihti tavaline inimene vallamajja üldse minema peaks? Ega vallamaja pole pood, kuhu iga nädal asja oleks. Enamus inimesi käib vallas haruharva. Sünni ja surma pärast käivad kah meie eest teised.

just
just

sama mõttetu nagu külavanema (külakoputaja) instants

Ahto
Ahto

Kui keskus jääks Linnamäele ,oleks astutud esimene samm selle suunas,et liitumises oleks natuke loogikat kkk ,kas Nõva on kunagi Padisele liitumisettepanekut teinud ? Võib-olla oleksid nad sellega rõõmuga nõus.? Juba teine loogiline ja arukas samm oleks astutud.

eks ta ole
eks ta ole

seda mõtet on juba 10 aastat heietatud, et liituks Padisega. Tean, et Padise liituks pigem Nõva kui Vasalemma vallaga. Isegi viimasel rahvaküsitlusel oli enamik Padise poolt …. Aga Nõva volikogus on kogu aega käinud virin – ei saa, teine maakond, ei saa, keeruline ….

kkkk
kkkk

Asendi poolest tundub Nõva üldse pigem sabatükk kere küljes, mis sobiks paremini kokku Padise/Noarootsiga

ostja
ostja

Kas Noarootsi hakkab tõsiselt V.I.Lenini nimelist kolhoosi taastama?

Ahto
Ahto

Mis Noarootsi siia puutub? Noarootsi volikogu ajas selja sirgu ja saatis need ühendujad pikalt.

Nurgaadvokaat
Nurgaadvokaat

Kes seal seda jama korraldab ? Juriidiliselt on ikka asi väga mäda.! Seaduste järgi ei maksta Nõvaga liitumise eest isegi liitumistoetust mitte -vale piirkond .

ikka
ikka

Kui vähegi seadusi lugeda, siis tegelikult on rahvahääletusel vaid nõuandev vorm ja lõppotsuse teevad volikogud.

Andrus
Andrus

halloo,Vormsi vallavalitsus.kas me saaksime koos naisega endid teie maksumaksjateks möllida.Minu teed ei pea te lumest rookima tulema ,mul polegi teed .Tahaks oma maksud lihtsalt mõistlikusse kohta maksta

jumal avita
jumal avita

ikka täitsa ära pööranud

eks ta ole
eks ta ole

Rahvaküsitlusel oleneb kõik teemapüstitusest
Nõva elanikuna vastaksin liitumise küsimusele jah, aga ma ei taha liituda Risti, Oru ja Taeblaga. Meid ei seo ju peale jupi piiri mitte miski. Nõva on aegade algusest olnud Harjumaa osa ja liitumine Padise vallaga kordades loogilisem, vaadates kasvõi inimeste liikumisi.

Ahto
Ahto

Kohaliku omavalitsuse üksuste loetelu ühinemispiirkondade kaupa
56) Nõva vald,Padise vald,Vasalemma vald.

Hetkel kehtiv ,Riigi Teataja.

eks ta ole
eks ta ole

ja kesse meid kuulab 🙂

Andrus
Andrus

te tehke kõva häält küll kuulavad

Taebla valla maksumaksja
Taebla valla maksumaksja

Mina olen igal juhul vastu vaese Nõva vallaga liitumisele . Nõva vald on üks , andke mulle andeks , vaene kolkavald ! Miks peame meie oma tootmistega ja firmadega üleval pidama teise valla rahvast ?! Tahan , et Taebla Vallavalitsus küsib ka oma rahva käest , kas nad tahavad liituda või mitte ! Et ei juhtuks nii , et kõik tehakse ära ilma maksumaksjatelt küsimata !

Ahto
Ahto

5-7 aprill on rahvahääletus . Aktiivset osavõttu.

Maamees
Maamees

Jama !

wpDiscuz