Metsküla palub kooli päästmiseks aastat

Kaie Ilves

kaie@le.ee

Metsküla algkool. Foto: Kaarel Kaisel

Metsküla kooli lastevanemad oleks viimases hädas nõus valla ettepanekuga erakool luua, aga vajavad selleks aastat, vallajuhtide sõnul tuli nõusolek liiga hilja.

„Kohe hakkab kooliaasta pihta. Meie jaoks on kõige tähtsam, et kool jääks lahti,“ ütles Metsküla kooli lapsevanem, looduskaitsja Silvia Lotman. „Oleme lootnud ja otsinud igasuguseid võimalusi. Kui muud moodi enam ei saa, siis läheme valla pakutud kompromissile luua erakool, aga vajame selleks aastat.“

Lotmani laps on üks viiest esimese klassi õpilasest, kes peaksid 1. septembril Metsküla kooli minema. Kooliaastat loodab seal alustada 26 last. Metsküla kooli direktori Pille Kaiseli sõnul ei ole vanemad koolist pabereid välja võtnud, ka esimese klassi omad mitte. „Kõik ootavad ja loodavad,“ sõnas Kaisel.

Artikli lugemiseks tellige päevapilet, digipakett või logige sisse!

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
49 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Peibutuspardimammi
1 kuu tagasi

Kui olin oma töö valimistel ära teinud, tehti minust ja mu tibudest praad ning serveeriti mõisahärrale ja ta õue-, süle-, tasku-, valve-, jahi-, vabavõitlus-, sauna-, piima-, kodu- jms. konnadele : (((

R. M.
1 kuu tagasi

Ma ei usu, et see lugu Lääneranna valimisliidust on, vast ikka aegunud raamatukogu fondist, Tuudilt.

eksole
1 kuu tagasi

Ma ei saa aru, mis mõll käib: Metsküla kooli kinnipanek oli teemaks juba pea 15 aastat tagasi, kui suleti Kasari kool. Siis anti pikendust. Valdade liitumise lepingus oli kokkulepe, et olemasolevad koolid jäävad liitumisele järgneva volikogu koosseisu ajaks. Koolid said ennast 4 aastat kindlalt tunda. Nüüd olid uued valimised ja võimalik tegeleda koolide reformiga. Vallas ainult 5 tuh elanikku, enamus eakad. Kui palju on kooliealisi ma ei tea, aga selgelt 7 kooli on valla eelarvest liiga palju pidada. Võib-olla oleks aeg kooli juhtkonnal sellega leppida ja seda enam, et see sulgemine ei ole kuskilt poolt ootamatu.

Kohalik
1 kuu tagasi
Reply to  eksole

Lugesin lausa mitu korda läbi, esiteks kogu läbiviidud protsess oli on inetu, kas volinikul mandaadi saades on õigus petta või valetada? Peale nö reformi on kulutatud hulgi raha, kui toodi ette kokkuhoidu, lööge või risti, aga no ei näe kokkuhoidu, lisandub laenukoormus taaskord vallale, selle reformi tulemina on lahkunud või lahkumas peresi. Lisandub laste suundumine teiste omavalitsuse koolidesse, jälle pearahad, lisaks lasteaia lapsed. Sest vanemal lihtne väikest suuremaga ühte kohta viia. Kiidan Metsküla koolijuhti, sest seisab siiani enda laste eest, viimse võimaluseni!

Kohalik
1 kuu tagasi

Vald suure ajaasustusega, järgmised koolid mis tahetakse kohitseda, kas järgmine hange transpordi osas? Volinik või volinikud kes endale vastu rääkinud või lausa valetanud, teie koht pole olla meie esindaja, lihtne!

Kohalik
1 kuu tagasi

Tsenaarium vallal lihtne, läbinähtav, ei imesta Rosimannusega diilid nähtavasti tehtud. Kokkuhoidu röögiti välja tuliselt nö. Hankeit tuli usinalt, vaadake summasid. Lubatud uus koolimaja hõigati välja 2024 sügis, lubage naerda.

Ohhoo
1 kuu tagasi

Et kõigepealt põristatakse lonti , nokaudituna aga üritatakse viiki pakkuda ? Naljakad inimesed . Ja kuidas sai üldse 1 klassi kedagi vastu võtta kui kooli sulgemisotsus juba oli

eks
1 kuu tagasi
Reply to  Ohhoo

ta ole, kelle jaoks kooli ja kogukonna hoidmine, kelle jaoks külakaklus. Vastavalt sellele ka paistab, kas õiguste eest seismine või nokaudid.

Ohhoo
1 kuu tagasi
Reply to  eks

Mis kogukonnakoolist räägime kui 2/3 õpilastest ei ole piirkonnast ?

En.
1 kuu tagasi
Reply to  Ohhoo

To Ohhoo:
Koolilastel on Metsküla koolis kindlasti oma kogukonna tunne, sõltumata sellest, kui kaugelt nad hommikuti kooli sõidavad. Arvata võib, et Lihulas neilsamadel lastel taolist kogukonnatunnet poleks tekkinud, sest muidu eelistanuks lapsevanemad ju ammu Lihulat ning mingit ‘külakaklust’ poleks saanud tekkida.

Toon paralleeli Tartu ülikooliga. Sealsed tudengid on kah tulnud üle Eesti. Kas see vähendab ülikooli väärtust või muudab olematuks paljuski ülikooli aural baseeruva kogukonnavaimu?

eksole
1 kuu tagasi
Reply to  En.

Iseasi on, kas lastelt on keegi küsinud? Hommikul laps nutab, kui teda 7-se bussi peale tiritakse, ise elab Lihula kooli kõrval ja teised lasteaia kaaslased läksid Lihula kooli. Aga peab, null neljaks peab … sest vanemad on otsustanud.

Mati Põdra
1 kuu tagasi
Reply to  eksole

Nimesid paluks – milline laps nutab, kui teda hommikuse bussi peale tiritakse?

Tean täpselt kaht last, kes elavad Lihulas suht “kooli kõrval”. Mõlemad vajavad hästi rahulikku kohtlemist, mida vallakeskuse kool pole pakkuda suutnud.

Mati Põdra
1 kuu tagasi
Reply to  eksole

Esimese klassi lõpetas kevadel Metskülas viis last. Üks käib Kirbla tagant nagu ka tema kaks vanemat venda. Teine sealtsamast Metskülast, viis minutit jalgrattaga sõita. Kolmas tuleb bussi peale Tuudilt, neljas kuskilt metsatukka mineva tee otsast, viiendat täpselt ei teagi, aga ka kuskilt lähedalt. Lihulas ei ela neist keegi. Miks te kogu aeg valetate? Ja miks topite oma nina võõraste perede otsustesse?

Kui arvate, et kuskil mõnd last väärkoheldakse, helistage 116111. Muuseas on see iga täiskasvanu kohus. Siin plätramisest pole niikuinii kasu.

Nüansofiil
1 kuu tagasi
Reply to  eks

Jah, eks-ta-ole, mõnele võib ka avasüli vastuvõtmine ja armastusega üle külvamine näida maadluse ja MMA-na ; )

Maali
1 kuu tagasi

Võtnd siis 40 tonni vastu ja teine erakool pakuti nüüd on rong läinud hilja vot

En.
1 kuu tagasi

Siis pole muud, kui võtta kõik lapsed koduõppele. Salaja aga hakata koos käima ja õppima nagu mullu ja muiste. Kus täpselt, veel ei tea. Ehk õnnestub skvottida vanas koolimajas, kui vallavalitsejad seda kiusu pärast maha ei põleta? Või käia külakorda mõne suurema talu tagakambris nagu 200 aastat tagasi? Põhiline on riigi põhiseadust põlgav valitsus kuidagi üle elada.

IRW
1 kuu tagasi
Reply to  En.

Hiljaks oled jäänud avaldus peab toimivas koolis 20.aug olema ja siis ikkagi oled seotud mingi kooliga ja teadmiste kontroll tuleb ka selles koolis teha

Mati Põdra
1 kuu tagasi
Reply to  IRW

Keerake oma loll ja pealegi kirjaoskamatu pläust kinni! Esiteks, Metsküla kool on avatud veel 31.augustil, õppeaaasta lõpeb alles siis. Ja edasi, inimesed võivad oma elukohta vahetada millal tahavad.

Ja olge rahulikud, teie pakutavat haridust Metsküla lapsed kindlasti ei soovi.

KODANIK
1 kuu tagasi
Reply to  Mati Põdra

Soovitaks soojalt seadusi lugeda (koduõppest)

Mati Põdra
1 kuu tagasi
Reply to  KODANIK

Lugesin. Teeb 20.augustiks koduõppe avalduse Metsküla kooli, kõik on seaduslik, sest kool toimib. Ja siis läheb misiganes kooli.

Selle ühe nõutud vastamise kummalgi poolaastal jõuab ikka teha.

IRW
1 kuu tagasi
Reply to  Mati Põdra

Suur jurist on rääkinud!😂 Häda vaid selles et see kool ei saa vastu võtta uusi õpilasi ega ka koduõpet kuna 1.aprilliks oli sulgemisotsus tehtud .

Misasi
1 kuu tagasi
Reply to  IRW

Hea tahtmise juures saab kõike muuta, see pole mingi suure venemaa juhtimine, vaid mesaküla koolike. Liiga oluliseks peate ennast igast ametnikud. Ei tohiks nii keeruline olla väikseid otsuseid teha. Bürokraatia taha peituda on nii mugav tundub.

Njah
1 kuu tagasi
Reply to  En.

See on õige küll. Kaks Eestit on ikka veel jäänud, kahju kohe, et ilmasõda ära segas kunagi sellise lahkeli lahendamise. Põhjanaabrid said vast enavähem selgeks oma süsteemi selle 50 aastaga, mis me olime sunnitud muude muredega tegelema.

Napak
1 kuu tagasi

Kordan jätkuvalt – mõttetu kamp tuleb laiali saata.

peter
1 kuu tagasi

imelikud inimesed. ma lööks tagantkätt kõik kinni ja olematuks ning koliks rahvaga äragi.

Misasi
1 kuu tagasi
Reply to  peter

seda oodataksegi ma pakun! Aga teie loogika kohaselt, koliks ära, siis järgmises kohas hakkab taas mingi asi mitte sobima, jälle kolin. Ja jälle ja jälle? Ei vennike, enda koha eest ja heaolu eest tuleb võidelda, mitte põgeneda läbi halli udu “pudrumägede” poole!

Napak
1 kuu tagasi
Reply to  peter

Või vähemasti kirjutaks enda maksud mujale sisse.

Sinumöla
1 kuu tagasi
Reply to  Napak

Vot vot, petmise skeem kohe võtta. Te olete vana nõuka aja jäänus veel vist? Küsige vahel enda käest, et keda ma petan, kellele ma kasu toon, kui ma oma riigi eest makse varjan! Vastus võib üllatav olla. Arusaamine on nagu ärkamise tunne. Proovige!

Mati Põdra
1 kuu tagasi
Reply to  Sinumöla

Ja lugeda te ka ei oska… Keegi ei varja makse, need hakkavad lihtsalt laekuma teise kohalikku omavalitsusse.

KODANIK
1 kuu tagasi
Reply to  Mati Põdra

Ka siin tuleb lugeda kunas maksud üle lähevad teise kov i

Sinumöla
1 kuu tagasi
Reply to  Mati Põdra

Mati ei saa aru, et jonnipunn kirjutas läbi lillede võibolla üleüldse kodumaalt lahkumiseks. Mina küll ei lugenud välja, et teise omavalitsusse :)) Keskendume tekstile, mitte soovmõtlemisele. Faktid, Mati, faktid! Neid ei tohi unustada!

???
1 kuu tagasi

Mismoodi ?