Hiiumaa vald tahab Kredexi toel kortermajad korda teha

Lääne Elu

info@le.ee

Hetkel on planeerimisel Käinas kolme üksteisele sarnaneva kortermaja rekonstrueerimine. Foto Urmas Lauri

Hetkel on planeerimisel Käinas kolme üksteisele sarnaneva kortermaja rekonstrueerimine. Foto Urmas Lauri

Juulis avanes taotlemiseks Kredexi erakorraline korterelamute rekonstrueerimistoetus, millega ühistud ja omavalitsused saavad kortermajad ajakohaseks ja energiasäästlikuks muuta. Toetusemäär jääb 30–50 protsendi vahele, kuid mitte enam kui 1 miljon eurot.

Hiiumaa vald on palganud kaks eksperti, kelle ülesanne nõustada korteriühistuid majade renoveerimisprojektidega. Üks neist, Tarmo Seliste, räägib, kaugele sellega on praeguseks jõutud.

Paljudes Eesti paikades renoveeritakse kortermaju üsna aktiivselt. Hiiumaal seni mitte. Mille taha see saarel seni jäänud on?

Usun, et Hiiumaa korteriühistud tahavad kõik oma maja korda teha. Maja rekonstrueerimine eeldab majasiseseid kokkuleppeid ja nendeni jõudmine võtab tihti kauem aega kui sooviks. Tänaseks on paljud ühistud siiski niikaugel, et majasisesed kokkulepped on sõlmitud ja valmisolek maja korda tegemiseks olemas.

Kui palju Hiiumaal on selliseid kortermaju, mis renoveerimistoetuse taotlemisel sobivad? Kuidas need majad saarel eri piirkondades jagunevad? Millised on vajalikud sammud toetuse saamiseks? Millised on toetuse saamise kriteeriumid? Milline on konsultandi roll?

Rekonstrueerimistoetuse taotlemiseks on sobilikud kõik kortermajad, kes vastavad Kredexi nõudmistele. Oluline on silmas pidada, et toetust saab Kredexist taotleda ainult enne 2000. aastat ehitatud korterelamu korrastamiseks. Kortermaju asub kõige rohkem Kärdlas, Kõrgessaares, Käinas ja Emmastes. Samas on kortermaju ka väiksemates kohtades, nagu Putkaste, Lõpe, Suuremõisa jne. Kui majasisene kokkulepe rekonstrueerimiseks on olemas, siis tuleb tutvuda Kredexi tingimustega ja asuda elluviima toetuse taotlemiseks vajalike tegevusi – tehnilise konsultandi palkamine, ehitusprojekti koostamine jne.

Kui suur on korteriühistutele kasutamiseks kõlblike Kredexi toetuste maht praegu Eestis kokku? Kui suur võiks olla summa, mis Hiiumaal ära kasutatakse? Kui palju maju võiks korda saada ja mis ajaks? Milline on tegevuste nn sõiduplaan?

Hetkel avatud Kredexi taotlusvooru maht on 71 miljonit eurot. Hiiumaale jõudvat summat on hetkel raske prognoosida, kuid eesmärk oleks ületada lähema kahe aasta jooksul 1 miljoni saarele toodud rekonstrueerimistoetuse tähis. Hetkel on töös üle 15 rekonstrueerimisprojekti, paljud õhistud järgmise aasta lõpuks saavad oma majad korda tehtud, näitab aeg.

Artikli lugemiseks tellige päevapilet, digipakett või logige sisse!

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
3 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
vaatleja
3 aastat tagasi

Selle Taebla maja Kredexi laenu ei anna isegi arutada, kuna mitmeaastase võlgniku korter on küll müügis soodalt, kuid ei osteta, kuna võlglane kavaldas kõiki üle sellega, et seest pilte teha ei lasknud.3 aasta eest ostis korteri soomlaselt. Muidu sel korteril ei saa olla seest väga viga üldse eriti,soomlasest müüja pildid olid ju kv-s vaadata , kuid nüüd ammu olukord on piinav tervele majale. Kes soovib osta, palun?Ootame mida muidu ?

vaatleja
3 aastat tagasi

Noor või vana, raha ei soovi keegi välja käia,sest selle jaoks pole mitte,et remonti alustadagi, kas või enda tehtut,, et lausa maja ei laguneks endi silme all.Sellised lood on ühes samasuguses kortermajas,nagu Hiiumaal, Taeblas Lasteaia 10,olge lahked!

Postimees
3 aastat tagasi

Näitusex…
Mul naabrimuti on 92 aastat vana..
Nõuab ülepäiva minult keppi ja keeksi
Aga seda ta minult ei saa… Mina olen 28…
Loodan,et mõistate ja andestate kui võite..