0

Läänemaal on lastud üks hunt

Avatar

BNS

Hunt. Foto: Valeri Štšerbatõh
Hunt. Foto Valeri Štšerbatõh

Jahimehed on 1. novembril alanud jahihooajal Eestis küttinud kümme hunti, neist üks Läänemaa jahimeeste poolt.

Keskkonnaameti andmetel on sel 1. novembril alanud hooajal kütitud kaks hunti Viljandimaal ja Lääne-Virumaal ning üks hunt Järva-, Lääne- ning Saaremaal. Lisaks on neli hunti auto alla jäänud. Seitse hunti on käimasoleval hooajal lastud tavalises korras ja kolm varem erilubade alusel.

Hundijahi hooaja esimeses etapis tohib Eestis küttida 73 hunti, Läänemaal on lubatud lasta kuus hunti. Nagu eelmistel aastatel määratakse hundi küttimislimiit kahes osas – esimene osa jahihooaja alguseks ja teine hooaja jooksul vastavalt kogunenud teabele hundikarjade tegeliku arvu, leviku ja suuruse kohta ning limiidi esimese osa täitumusele.

Eesti Jahimeeste Seltsi (EJS) tegevjuhi Tõnis Kortsu sõnul ei ole hundijahti alanud hooajal veel aktiivselt peetud. “Selle peamiseks põhjuseks on olnud nii püsiva lumikatte puudumine kui ka käimasolev põdrajahihooaeg, kus jahimehed peavad vastavalt jahindusnõukogude tellimusele küttima ligi 7000 põtra,” ütles Korts kolmapäeval BNS-ile. “Kuna põdrajaht kestab 15. detsembrini, nõuab see praegu jahimeestelt rohkem ressurssi.”

Väljaspool jahiaega on riik andnud kahjustuste vältimiseks hundi küttimiseks jahimeestele kuus eriluba. Erilubadega kütiti hunte Saaremaal ja Raplamaal.

Tänavu on hundi tekitatud kahjustuste hulk olnud eelnevatest aastatest suurem, kuid maakondade lõikes väga erinev. Oktoobri alguse seisuga oli hundi murtud lambaid viimase nelja aasta lõikes enim Rapla-, Saare- ja Võrumaal, samas kahjustused puudusid Ida-Viru-, Jõgeva- ja Läänemaal ning olid väga väikesed ka Lääne-Viru- ja Põlvamaal.

Jahimeeste seltsi teatel levib huntide hulgas üha rohkem kärntõbi. Kui aastatel 2011–2015 võis kärntõve levikus hundi populatsioonis märgata tsüklilisust, siis 2016. aastal oli see olnud kõrge olnud juba kaks aastat järjest. Ligi 30 protsendil kütitud huntidest olid kärntõve tunnused, mis on läbi aastate kõige kõrgem näitaja.

Eelmisel hooajal kütiti Eestis kokku 114 hunti 117 lubatud hundist. Hundijahihooaeg algab 1. novembril ja kestab veebruari lõpuni.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
wpDiscuz