5

Mart Helme: riigiametid vajavad puhastuskuuri

Tarmo Õuemaa

Tarmo Õuemaa

tarmo@le.ee

Mart Helme Foto: Arvo Tarmula

Mart Helme Foto: Arvo Tarmula

Mart Helme. Foto Arvo Tarmula

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimehe Mart Helme sõnul tuleks Eesti riigiametite juhtkondades läbi viia puhastuskuur ja võtta riigi raha raisanud ametnikud vastutusele.

„Läinud aasta sügisel avaldati uuring, mille kohaselt Eesti rahva usaldus riiklike institutsioonide vastu on hakanud langema. Viimasel ajal aga on paljastatud Eesti tippametnike kuritarvitusi sellises mahus, et kui me sama tempoga jätkame, pole enam alust kõnelda Eestist kui euroopaliku poliitilise kultuuriga riigist. Pigem langeme banaanivabariikidega samasse liigasse,“ leiab Helme.

Helme sõnul on skandaalne, kuidas rahva raha raiskamiselt tabatud Eesti tippametnikud pääsevad igasuguse karistuseta ning liiguvad muretult ühelt kõrgelt ametipostilt teisele. # „Juhan Parts põletas miljonite viisi maksumaksja raha küll Eesti Energia virtuaalahjudes, Estonian Airis ja praamihangetes, kuid jätkab Euroopa kontrollikojas. Eesti mereväes salakaubaveoga tegelenud miinijahtija Sakala skandaali tõttu tagasi astuma pidanud mereväe ülem sai kõrge positsiooni Kaitsejõudude peastaabis,“ toob Helme näiteid.

„President Ilvese talule ebaseadusliku toetuse määramisega seotud Maria Alajõe jätkas EAS-ist lahkumise järel Riigikogu kantselei juhatajana ja kandideerib ka järgmiseks ametiajaks. Endine presidendikantselei ülem Siim Raie, kes on kaasvastutav „ärmatamise“ ja küsitavate krediitkaardikulutuste võimaldamise eest, jätkab muinsuskaitseameti direktorina.“

Helme sõnul ei tohi ühiskond tippametnike vastutustundetuse ja ringkäendusega leppida. „Kui vastutusest hakkavad pääsema poliitikud ja ametnikud, pole mõtet imestada, kui vastutusele ja seaduskuulekusele hakkavad vilistama ka kodanikud. Ja see ei ole enam Eesti, mis elaks kooskõlas õigusriigi põhimõtetega.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Kuglimugli
Kuglimugli

Pigem maksab see reegel – kõike võib aga vahele jääda ei tohi. See, mis avalikuks tuleb, on üks asi, kuid, mis välja ei tule aga teatakse, on teine asi.
Välja tuleb siis, kui keegi on saanud liiga vähe või üldse mitte. Kadedus tapab.
See mentaliteet käib veel kaua kaasas.

xerxes
xerxes

Kaasaaegsed röövretked igal pool.

vana josif
vana josif

teadis seda hästi

Tont
Tont

Ilmselt paljud (ja mina ka) on sinuga sama meelt. Ning valiksid järgmistel valimistel Ekre, kui a) ei kardaks kaotada tööd oma praeguse (tulevase) tööandja juures, b) kui Ekre pink oleks pikem. Hr. linnapea on vana rebane oma valimisnimekirjadega- püüab süüa kahe lusikaga korraga. Sest vaevalt ta oma erakonnast välja astub. Ka on vähemalt Haapsalus jäme ots refi pagula-koidu käes. Kui tema ütleb,et järgmine aasta tuleb 50 moslemit juurde,siis nii ka läheb.

Imelik
Imelik
Siinkohal hr. Helmega nõus. Amet kohustab ja õigusriik on või ei ole (vahepealset varianti ei eksisteeri). Muidugi ei saa minna sinnamaale, et iga seadusega vastuolu/eksimus toob automaatselt kaasa võimaliku raskeima sanktsiooni. Samas tuleb minu arvates siiski hinnata teo motiive. Näide. Hr. Ilves ei saanud kuidagi loota, et tal ei tule toetusraha tagastada (sest see on lepingust tulenev nõue). Seega on labiilne jutt õigustatud ootusest. EAS-i ametnik on selgelt teinud ebapädeva otsuse, mis tõi riigile kahju, ning ei saa käsitleda eksimusena, kuna ületas võimupiire. Presidendi kantseleijuhi osa loos on samuti ebaseaduslikule tegevusele õhutav. Seega kumbki ametnik ei ole selgelt sobiv töötamaks… Loe rohkem »
wpDiscuz