Läänemaa maasikakasvatajad pelgavad Jõgeva müüjat

Andrus Karnau

andrus.karnau@le.ee

maasikas linnamäe eduard laur

Maasikakasvatajad Kellian Koit (vasakul) ja Gerli Loorens müüvad omakasvatatud marju Linnamäe teeristi turuplatsil. EDUARD LAUR

Kohalikud maasikakasvatajad on hädas Jõgeva talunikuga, kes käib Haapsalu turul müümas maasikaid suurtes kogustes ja kohalikest kasvatajatest odavamalt.

Linnamäe lähedal maasikaid kasvatavad Janek ja Gerli Loorens ning Kellian Koit müüvad oma kasvatatud marjad maha Linnamäe teeristis, kuid nemadki pelgavad Jõgeva maasikamüüjat, kes Haapsalu turu maasikatega üle ujutab. Loorensid küsivad praegu kilo eest viis eurot.

Gerli Loorens rääkis, et Läänemaal võiks olla rohkem kasvatajaid, kes siis oma toodangut siinsamas ka müüks. Gerli ettepanekul saaksid siis kohalikud müüjad turul initsiatiivi haarata ja välismüüjal oleks raskem oma maasikatega konkureerida.

„Praegu müüme Linnamäel viie euroga, kuid kui Jõgeva kasvataja tuleb Haapsalu turule kahe euroga müüma, oleme meiegi sunnitud hinda langetama,” ütles Gerli. Ta lisas, et kogu see töö ja vaev, mis on põllule pandud, ei tasu end kaks eurot kilo müües ära. Loorens tunnistas, et hooaja lõpus on ka nemad siiski sunnitud müüma kahe euroga kilost.

Hind alla viie euro

Jõgeva maasikakasvataja Janika Lindsalu selgitas, et kui tema sõidab Jõgevalt Haapsallu, soovib ta ka kõik kaasavõetud maasikad maha müüa. Lindsalu leidis, et teistel kasvatajatel pole nendega probleeme olnud, nad saavad alati oma kauba müüdud. „Kui meie seal ei käiks, siis uusi kasvatajaid turule ikka ei tuleks, sest siis hõivavad turu hoopiski kokkuostjad,” ütles Lindsalu.

Ta lisas, et isegi kui mõni kasvataja või edasimüüja peaks sellepärast tema peale kuri olema, siis klient hoopis rõõmustab. „Kõige olulisem on siiski ostja rahulolu nii kauba kui ka hinnaga,” ütles Lindsalu.

Lindsalu tuleb Jõgeval kasvatatud maasikat tänavu esimest korda Haapsallu müüma täna. Kilohinda Lindsalu öelda ei osanud, kuid lubas, et see jääb esialgu alla 4 euro ja 50 sendi.

Loorensid on maasikapõllu kõrvale rajanud tiigi ja niisutussüsteemi. Tööd on olnud meeletult palju, rääkis Gerli. Kõik enam kui 10 000 maasikataime on nad käsitsi kolm aastat tagasi istutanud, sügisel lõiganud ja kevadel umbrohust puhastanud. „Korjama hakkame kella kuuest hommikul, et võimalikult vara müüma hakata,” rääkis Gerli.

„Tuleks nüüd veel paar päikesepaistelist ilma, läheks maasikad magusaks ka,” ütles ta. Loorensite maasikad on n-ö talutoodang, mille kasvatamisel ei ole kasutatud kahjurite- ja umbrohutõrjeks kemikaale.

Turg ei võta vastu

Suure osa maasikaid müüvad Loorensid maha Linnamäelt läbisõitjale. Gerli Loorens selgitas, et nende müügipunkt asub nelja tee ristis, kust liigub läbi palju puhkajaid. „Ikka peatuvad ja ostavad paar kilo kaasa,” ütles ta. Seda asjaolu kinnitab ka tõsiasi, et Lääne Elu külastushetkel Linnamäe müügipunktis soetas sealt kasti maasikaid Hiiumaalt Tallinna teel olnud Veljo Viitmann.

Martnas Tammiku talus umbes kahel hektaril maasikaid kasvatav Heiki Kaljusaar rääkis, et kõik tema maasikad lähevad Tallinna. Haapsalu turule ei ole tema arvates maasikaid mõtet viia põhjusel, et Haapsalu turg on liiga väike. Peale selle on Haapsalus ees veel Poola maasikad ja varsti tuleb konkurent Jõgevalt.

Kaljusaare sõnul müüdi reedel Tallinna keskturul Eesti maasikat neli kuni seitse eurot kilogramm. Seda, mis hinnaga kavatseb Kaljusaar maasikaid Tallinnas müüa sel nädalal, ta veel öelda ei osanud. „Arvatavasti sinna vahemikku ta jääb, kuid täpne hind selgub ikka kohapeal,” ütles Kaljusaar.

Martna maasikakasvataja lisas, et kuna kevad oli kuum, läksid õied kiiresti lahti ja nüüd on oodata suurt kogust maasikaid juba enne jaanipäeva. „Ära jõuame korjata, kuid ei tea veel, kuidas turg selle vastu võtab,” muretses Kaljusaar. Ta selgitas, et maasikamoosi keetmise aeg jääb tavapäraselt ikka juulisse.

 

Läänemaal kasvatud maasikad (t)

 

2015 3

2014 15

2013 10

2012 9

2011 14

2010 27

2009 87

Allikas: statistikaamet

11 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Ohoh
6 aastat tagasi

Mina nt üldse ei usu, et eesti omad paremad, samamoodi igasugu mürke täis. Vastupidise tõestamiseks peaks tehtama pidevalt teste. Ostan ka hinna järgi, kuna eesti omadele ei hakka hammas peale. Oleks odavamad, siis muidugi eelistaks kodumaist. Naljakas lugeda, et teised ei tohi Läänemaale müüma tulla… küll on hea hinda laes hoida kui konkurentsi pole. 😀 Ja üleüldse, kuidas ma ostjana tean, et eesti omade pähe poola omi ei müüda?

ettevõtja
6 aastat tagasi

tere tulemast ärimaailma…

Jane
6 aastat tagasi

Täna oli Pärnu turul eestmaasikas 2.20- 2.50 , järjekord oli meeletu. Muidugi oli 3 euriseid ja kallimaid ka.

....
6 aastat tagasi

Nädalavahetusel ostsin Tallinna keskturult Poola maasikaid 1 eur. kilo. Olid väga suured ja magusad marjad! Haapsalus Poola maasikad 3.50-4 euri kilo, see on lausa röövimine!

arvaja
6 aastat tagasi

See kui palju keegi oma maasikate kasvatamisega vaeva näeb on tootja enda probleem. Mind kui ostjat see ei huvita ja ei pane rohkem kauba eest maksma. Ostan sealt kus odavam on ja väga hea kui keegi odavamalt müümas käib.

Arvos
6 aastat tagasi
Reply to  arvaja

Täpselt! Kui oled pannud mõõda investeeringuga, on see sinu enda probleem. Turg ja konkurents panevad asja paika.

rae
6 aastat tagasi

Turul oli Poola maasikate kilohinnaks 2,8 eurot.

maasikas
6 aastat tagasi

Jõgeva kasvatajal on ka hea maasiaks, iga suvi ootan tema müüki! Läänemaa kasvatajad peaks arvestama ka elanike ostujõuga, 5 eurot on ilmselgelt ka kallis hind.

kvaliteet
6 aastat tagasi

Oluline on maasikate puhul ka teada kui palju on kasutatud erinevaid pestitisiide ja herbitsiide. parem on osta pigem vähem aga selliseid marju, mille päritolu on teada, kasvatajat tunned ja tead, et see ilusa punane vili paksult kemikaale täis pole.

Rein
6 aastat tagasi

Linnamäe on hää koht müümiseks. Kuid mõelda tuleks ka Haapsalu põhimaanteele. Näiteks Taeblas müümisele. Koht on vaja sisse sööta ja enne kohta ka korralikud märgid paigaldada, et möödasõitja veidi ennem infot saaks.

kont
6 aastat tagasi

Müügu siis edasi Linnamäe teeristis.
Haapsalus on peale turu kohti palju.
Näiteks Noot müüb oma hapusid Poola maasikaid kaubamaja ja kastani poe ees ka 4 ja poole € eest. Ennem ostaks juba kohalikke maasikaid sama hinna eest või kallimalt. Tallinnas saab juba ka 5kg kasti 5€ eest eesti maasikaid kätte.