Evald Okase muuseum avab laupäeval suvehooaja

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Laupäeval, 28. mail kell 16 avatakse Haapsalus Evald Okase Muuseumi suvehooaeg. Muuseumi kunstisuvele pannakse algus kolme väljapaneku avamisega.

Alguse saavad kaks Evald Okase loomingut tutvustavat ekspositsiooni ning Vano Allsalu maalinäitus „Üks teine kord“.

 

Evald Okas Konstruktsioonid. 1965.

e_okas_segatehnika Evald Okase joonistused Kontsruktsioonid ja segatehnikas (tušš/akrüül) nimeta töö.

Muuseumi teise korruse näitusesaalides avatakse väljapanek, mis annab läbilõike Evald Okase enam kui 70 aastat hõlmavast loomingust selle laadide ja žanride mitmekesisuses. Eksponeeritud on kunstniku joonistused, graafika, maalid ja objektid. Näitust saab külastada kuni augusti lõpuni.

Pööningusaalis avatakse näitus, mis tutuvustab Evald Okase tegevust illustraatorina üldse. Okase loomingus on maalide kõrval tuntud ka tema talendikad joonistused, graafika ning raamatute illustratsioonid. Pööningusaali väljapanekul on esitatud on peamiselt kunstniku joonistused ja akvarellid erinevatest aegadest, mis võluvad oma vahetuse ja artistlikkusega ning kujundliku nägemisega pisimaski visandis.

Näitust saab külastada kuni 25. juunini.

vano_allsalu_2015_day_esi_1_s

Vano Allsalu maal Päev/Day (akrüül, lõuend 2015).

Muuseumi galeriis avatav Vano Allsalu näitus “Üks teine kord” esitab läbilõike kunstniku viimase kümnendi maaliloomingust.

Vano Allsalu: „Ehk olulisemgi kui tegemine, on maalimise juures peatumine, lõpetamine. See on otsustav hetk. Ent pilt küpseb edasi – kunstniku südames, vaataja silmis. Üks teine kord, kui uuesti vaatad, on see juba muutunud. […] Vahel on ka hea jätta üldse maal tegemata. Teha seda siis, kui tõesti enam teisiti ei saa, ei oska.“

Näitus toob lisaks tahte- ja ajategurile esile ka küsimusi kunstniku käekirjast ja kujundikeelest kui teatavast struktuurist, mis oma muutlikkuses võib osutuda iseendagi vastandiks – süsteemseks stiihiaks, kaootiliseks mustriks, (enese)irooniliseks (enese)imetluseks. Visuaalsete elementide kogumiks, mida korrastab neile endile omane “parvede tarkus” – jättes loojale vaid käteplaksutaja ja kõva häälega karjuja rolli, kes üritab peletada rästaid marjapõõsast.

Maali aja kulgemist võib seejuures käsitleda nii selle loomise protsessi sisemise dünaamika, kestuse ja kiiruse tasandil kui vaataja poolt pildi vaatlemisel läbitava teekonnana. Aja-küsimust laiendab õli kui aeglaselt ja akrüüli kui kiirelt kuivava värvi dialoog, visuaalse kujundi iseloomu ning kunstniku käekirja “kiiruse” omavaheline suhe. Nähtava pildistruktuuri aluseks olev mõttekude. Tähenduse tekkimine abstraktse ja kujutava piirimail. Kord ja kaos. Värvikordade ladestumine üksteisele.

Johannes Saar (KUNST.EE 2016/1): Tegelikult huvitab Allsalu ikkagi värv ning selle kumulatiivne kuhjumine lõuendeil, pintsli raevukas rühkimine üle pildivälja ning sellest maha jäänud tantsusammude muster – lapidaarne ja jõuline pritsmerida, mis võimaldab vaatajal kriminalistina kuriteopaigal teha ballistilisi arvutusi asjaoludest, mis põhjustasid värvide korratu paiskumise lõuendile.

Vano Allsalu (s 1967) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maali erialal 1991. Eesti Kunstnike Liidu liige (1992), Eesti Maalikunstnike Liidu juhatuse liige (2012). Maali dotsent Eesti Kunstiakadeemias (2011), Eesti Kunstnike Liidu president (2013). XXNäitus jääb avatuks kuni 26. juunini.

Ekspositsioon Evald Okase loomingust: joonistused, graafika, maal, objektid muuseumi II korruse näitusesaalides on kuni 31.08.

Näitus Evald Okase visanditest ja illustratsioonidest pööningusaalis on avatud kuni 25. juunini.

Vano Allsalu maalinäitus "Üks teine kord" on avatud kuni 26. juunini.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments