Lääne-Nigula vallavolikogu hariduskomisjon jäi kindlaks seisukohale sulgeda Taebla gümnaasiumiosa järk-järgult, nii et 2015. aasta sügisel ei avata seal enam 10. klassi.
Hariduskomisjoni seisukoht on osa arengukavast, mille peaks vallavolikogu vastu võtma 30. oktoobril. Kui arengukava võetakse sel kujul vastu, saab vallas koolivõrgureformiga edasi minna. Selleks, et reform käivituks 2015. aastal, peab vallavolikogu tegema gümnaasiumiosa sulgemise otsuse pool aastat enne uue kooliaasta algust ehk 1. märtsiks. Lääne-Nigula vallavanema Mikk Lõhmuse sõnul teeb vallavolikogu gümnaasiumiosa sulgemise otsuse tõenäoliselt 2015. aasta jaanuaris.
„Taebla kooli gümnaasiumiosa sulgemine on väga tõsine otsus, mida ei saa teha kergel käel,” nentis Lõhmus teisipäeval vallavolikogu hariduskomisjoni koosolekul.
Koosolekule oli kogunenud tavapärasest rohkem rahvast, peale komisjoni liikmete ka õpilasi, hoolekogu liikmeid ja muud kohalikku rahvast. Komisjon jättis sulgemisotsuse jõusse ühel meelel. Lõhmuse sõnul on gümnaasiumiosa sulgemise otsuse taga esiteks elust enesest tulenev: suhteliselt kurb rahvastikuprognoos.
1978. aastal valminud koolihoone on ette nähtud 748 õpilasele. Sel õppeaastal käib Taebla gümnaasiumis 188 õpilast.
„Kellele me selle suure maja korda teeme, kui ei ole lapsi?” ütles hariduskomisjoni liige, Oru kooli direktor Andres Kampmann.
Hoone on kehvasti ehitatud, keldrisse tungib vesi. Hoone küttekulud keskmisest soojemal talvel on üle 90 000 euro, külmal talvel 120 000 eurot. Lõhmus ütles, et uue koolihoone puhul oleks ainuüksi küttekulust võimalik säästa kaks kolmandikku.
Uue koolihoone ehitus maksaks Lõhmuse sõnul hinnangu järgi kolm miljonit eurot, millest 400 000 eurot oleks valla omaosalus, mida on vald suuteline välja panema.
Taebla gümnaasiumi direktori Jaanus Mägi sõnul pole ohtu, et uus põhikool välja sureks, sest languse põhi on 5. klassis, kus on 10 last. 1.–4. klassis on juba 18–22 last.
Lääne maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Kersti Lõhmus ütles, et emotsionaalselt kaotab Lääne-Nigula palju, kuid tehtud otsuse eest tuleb valda igati tunnustada.
„See on raske, aga pragmaatiline ja õige otsus,” ütles Kersti Lõhmus.
Täismahus artiklit saab lugeda homsest, 23. oktoobri Lääne Elu paberlehest.
Fotod: Urmas Lauri
Lääne-Nigula volikogu hariduskomisjoni esimees Andrus Post ütles, et on arutatud ka võimalust, kui käivitub must stsenaarium ja raha tõepoolest ei saa. „Siis on võimalik jätkata gümnaasiumiga, nii et üks klass jääb vahele,” ütles Post.
Mikk Lõhmuse sõnul on gümnaasiumiosa sulgemise otsuse taga esiteks elust enesest tulenev: suhteliselt kurb rahvastikuprognoos.
„Kellele me selle suure maja korda teeme, kui ei ole lapsi?” ütles hariduskomisjoni liige, Oru kooli direktor Andres Kampmann.
Taebla gümnaasiumi direktori Jaanus Mägi sõnul pole ohtu, et uus põhikool välja sureks, sest languse põhi on 5. klassis, kus on 10 last. 1.–4. klassis on juba 18–22 last.
Kersti Lõhmus nentis, et maakonna koolivõrgu reform on läinud raskelt: „Pigem ei olda nõus vastu võtma pragmaatilisi otsuseid. Kooli kinnipanek on tabuteema. Pigem lastakse koolil surra loomulikku surma.”
„Kui nad juba bussi istuvad, siis sõidavad kaugemale, mitte Taeblasse. Miks see nii on, ma ei tea,” ütles Risti põhikooli direktor Argo Roos.
[…] Mullu septembris otsustas Lääne-Nigula vallavolikogu, et 2015. aasta sügisel Taeblas 10. klassi enam ei avata. […]
Taebla koolis on väga lahedad õpetajad aga kui gümnaasium kinni läheb kaotavad ka osad õpetajad ju oma töökoha.
kästud meil tammepargid rajada,hea môte;esmalt peame aga selle hiigelsuure tamme,mis päikest ja taevast varjutab,maha raiuma
Kui keegi pealinna külje alt siia elama asub,siis tôeline pôhjus jäetakse ikka enda teada.
Räägitakse maaelu väljasuremisest inimesed lahkuvad no kas need ametnikud on segased või? loomulikult sureb kõik välja kui kool valla tähtsaim punkt ära laguneb, varsti lähevad töökohad ja kõik muu ning siis mõtlevad mikud ja mannid, et siit on mõtekam sääred tallinna poole tagasi seada siin pole mõtet valla värgiga tegeleda.
Ka minul on kohutavalt kurb….Endised vallaametnikud-neid pole enam olemas,vajunud nagu maa alla.”Pole sûvenenud,”-vôib pärimise peale vastata.Ega need vilistlased pole mures,kes siin enam ei ela,vaid ikka kohalikud,kes gûmnaasiumi vajaksid.
Olen ka selles koolis õppinud, ütleme otse, et seal antud haridusel küll midagi viga polnud ja usun et pole ka praegu. Aga miks sulgeda-poliitika ja sellega kaasas käivad rahad on vist üks peamisi põhjuseid? Kuigi jah kui lapsi pole pole ka kooli vaja, aga kui oleks kool õigel ajal korda tehtud siis oleks seal ka lapsi olnud äkki, või mida teie arvate endised TAEBLA valla ametnukud? Ei arva nemad midagi, kuna…..jah edasi mõelge kõik ise. Rohkem ei taha mõtiskleda-kurb hakkab….
Ei saanud ma kusagil midagi valida jenni. Tulin koju ja oligi vald kolmest kokku löödud. Kūll seda sitta ka soga tuleb veel küllaga. Mida teab Mikk sellest koolist? Mitte essugi. Mina aga käisin selles koolis ja tahan et mu lapsed ja ka kõik teised lapsed saals hariduse oma koduvallas. Nüüd aga otsustavad mingid 15nägu et kool kinni ja jok.
ise valisite ühendvalla PALJU ÕNNE
Me viriseme, et järelkasvu pole. Ei saagi tulema, kui vallas puudub gümnaasium. Kui laps peab kooliminema haapsallu,ema töötab haapsalus, siis milleks jääda siia valda. Kolin ju siis pigem linna .Vallavanemale ka küsimus. Meelitame rahvast oma valda telefoniloosiha. Sulgedes kooli küsin, mis loositakse välja vallast lahkujate vahel. Koolis tuleks vahetada natuke personali , mis vajab värsket verd, mitte sama vanu õpetajaid, kui see kool. Küsigem õpilastelt kes on lahkunud linna kooli. Usun et sealt saate ka bastuseid. Kala hakkab mädanema peast. Kas komisjoniliikmete lapsed ei käi Taebla koolis? Ja üldse mõelge enne kas sittuda vanasse kaevu, kui uues pole veel vett!… Loe rohkem »