7

Itaalia veini pidu laieneb linnusesse

Riina Tobias

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Foto: Arvo Tarmula
Foto: Arvo Tarmula

Reedest pühapäevani peetav kolmas veinipidu vallutab tänavu lisaks Promenaadile ka väikese linnuse. Teist aastat kuulutatakse Haapsalus välja parim koduvein.

Korraldaja Gülnar Murumägi rääkis, et kolmanda peo teema on nagu ikka Itaalia vein, kuid pidu on kasvanud pakutavate veinide hulga poolest.

Veinipäevad algavad reedel veinide tutvustamise ja kontsertidega Haapsalu galeriides ja kohvikutes. Õhtu lõpeb peoga kuursaalis, kus tantsuks mängib suur rahvusvaheline bänd “Calle y sabor”. Enne pidu, kella poole kaheksast, õpetab Roger Tibar kõlakoja juures soovijaile salsat ja sambat.

Laupäeval tegutseb lisaks traditsioonilisele veinipromenaadile väikeses linnuses veiniloss, kus oma veine tutvustavad mitmed Itaalia veinimajade omanikud.

“Oma nimedega pole veinimajad varem väljas olnud,” ütles linnapea Urmas Sukles. Linnuses on avatud veini- ja gurmeekohvik, spetsialistid jagavad veini- ja toidutarkusi, kohal on Itaalia kokad.

Kui mullu selgus parim vein 28 joogi hulgast, siis tänavu osaleb konkursil kokku ligi 38 veini. Gülnar Murumägi rõhutas, et kõik, kes lunastavad konkursiveini valimiseks klaasi, osalevad degusteerimises nii promenaadil kui ka veinilossis. “Kaheksa euro eest saab ikka väga palju,” lisas Sukles.

Promenaadil kõlab Itaalia muusika meeskooride ning Estonia baritoni Aare Saali ja akordionisti Henn Rebase esituses, meeleolumuusikat esitavad haapsallased Anna Regina Kalk ja Karel Rahu.

Sissejuhatuseks järgmisel aastal Haapsalus plaanitavaile maailmameistrivõistlustele seagrillimises küpsetavad Eesti Barbecue Assotsiatsiooni meistrid promenaadil terve sea. Õhtu lõpeb kuursaalis Svjata Vatra kontserdiga.

Pühapäeval saab promenaadil osta veine ja suupisteid, kell 13 esineb Haapsalu bigbänd.

Läänlased koduveinikonkursil ei osalenud

Eesti parim koduvein selgub seekord kõlakoja asemel kuursaalis. “Väga raske on valgeid ja roosasid veine nautida, kui hambad plagisevad,” selgitas kohamuutust Veinivilla omanik ja juht Tiina Kuuler, kes koos Maalehega konkurssi korraldab. Mullustest veinipäevadest jäi paljudele meelde lõikavkülm tuul Promenaadil.

Kuuler tõi välja, et veinivalmistajate hulgas on hüppeliselt langenud magusate ning tõusnud kuivade ja poolkuivade veinide osakaal. Põhjuseks tõi Kuuler, et inimeste veinimaitse hakkab muutuma, aga ka, et lisaks kogenud veinimeistritele on juurde tulnud nooremaid ja nemad eelistavadki kuivemaid veine.

Et mullu ei olnud eriti hea õuna-aasta, on Kuuleri sõnul õunaveine tänavu tunduvalt vähem kui tavaliselt, selle võrra on rohkem näiteks rabarbriveine.

Laupäeva keskpäeval alustab finaali valitud 18 koduveini seast parima valimist kümneliikmeline professionaalide žürii, kell 14 hakkab veine hindama sama suur rahvažürii, kus on võimalus osaleda igaühel. “Kes ees, see žüriis,” ütles Kuuler. Ta lisas, et eelistab rahvažüriis näha inimesi, “kes ei oleks hullud veinispetsialistid”. Mõlema žürii otsused hõigatakse välja kell 17.

Tänavu ei esitatud koduveinikonkursile ühtki veini Läänemaalt. “Ei tea, miks,” sõnas Kuuler.

Kogu veinipäevade kava saab vaadata SIIT.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
kohalik
kohalik

Mulle eelmise aasta üritus meeldis, kuigi oli külm ilm ja inimesi (degusteerijaid) mitte väga palju. Soovitan külastada inimestel, kes veini armastavad. Kui koduveini konkurss läbi (võitjad teada) siis saab ka konkursil olevaid koduveine proovida-vähemalt eelmine aasta oli nii.

Konrad
Konrad

Degusteerimise hind AS Liviko poolt 5€. Kuulge selle eest saab terve pudeli lauaviina ja õhtusele peole pilet 12€.
Soomes maksab ka sissepääs enamus üritustele 12€
Hästi paneme!

Olemas
Olemas

Konrad. Palun ära tule. Selliseid ei ole sinna vaja. Õnneks on sinul Lauaviin.

Urmas Sukles
Urmas Sukles

Tuleb päris palju itaallasi kohe päris Itaaliast. Fra Mare majaveini tootja tuleb ning Veinilossi tuleb 4 või 5 teiste veinimõisade omanikku. Lisaks mõned kokad.

mõistus tule koju
mõistus tule koju

KRT vot sed et itaalia onude heaks tööd teha seda me oskame ideaalselt. Veel paremini oskame seda śerveerida töövõiduna. Aga oma tooteid me itaalias müüa ei oska aga ilmselt polegi seda tarvis. Meie jukudele piisab asjast õieti arusaamiseks itaalia veiniga täisjootmisest ja siis soome tööle saatmisest.

kodanik
kodanik

Sul vist polegi seda, mis koju tahaks tulla, mõistust mõtlen. Igatahes peale ära enam võta. Iga üritus Haapsalus on töövõit. Niipalju kui mina tean, ei tule siia ühtegi itaallast, pigem meie hulgimüüjad ja keegi ei tee nende eest tööd ära. Aga noh, ma pikemalt ei kirjuta, sulle on see jutt liiga keeruline.

kodanikule
kodanikule

täis lammas ikka. nii et linnavalitus peabki soosima siit raha välja viimist. reklaamigu parem kohalikku toitu aga seda näe ei saa. Itaalia vein on tähtsam.

wpDiscuz